Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Tisk

fontes mytus o znovuzrozeni obalka 200Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze má vlastní vydavatelství, které se věnuje rozsáhlé ediční činnosti. Pro nahlédnutí do široké nabídky jsem vybrala čtenářsky vděčnou ediční řadu Fontes. Ta se zaměřuje na práce z oborů historických a archeologických. Ediční řadu řídí doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D. a grafickou podobu navrhl František Štorm.  Z ní jsem pak vybrala dvě studie, které se zaměřuji na poněkud temná a v českém prostředí celkem málo známá období. Půjdeme-li chronologicky, jako jedenáctý svazek ediční řady vyšla práce Jakuba Drábika s názvem Mýtus o znovuzrození, s podtitulem Britská unie fašistů a její propaganda. Čtrnáctým svazkem je práce Daniela Srcha pojmenovaná Na černé listině, s podtitulem Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947 – 1960).

 

Drábkův text je v současné době silně aktuální a pro autora znamená výstup šestileté badatelské činnosti. Popisuje situaci, ve které se britské společenství ocitlo po světové krizi a kdy mělo enormní obavy z budoucnosti. Společnost se radikalizovala a jejím nejpádnějším hlasem byl Oswald Mosley, který 1. října 1932 založil Britskou unii fašistů (zkratka BUF). Jejím ústředním motivem byl takzvaný mýtus o znovuzrození, jakási verze fašistického národního obrození (Drábikův termín).  Na rozdíl od jiných fašistických odnoží po celé Evropě byla tato v roce 1940 postavena mimo zákon a její čelní představitelé uvězněni. Nutno ale poznamenat, že nikdy nedosáhla ani v náznaku takového vlivu jako v Německu nebo Itálii. Spíše se jednalo o okrajovou záležitost. Autor studie se zaměřuje především na výzkum propagandy BUF a rámcově omezuje knihu na trvání této politické strany od počátku po její zákaz. S ohledem na českého čtenáře ho ale také uvádí do historie hnutí.

Text je rozdělen na pět kapitol, úvod a závěr. V kapitole nazvané Metodologie najdeme teoretický základ monografie vysvětlující vymezení pojmů. V historiografii autor analyzuje základní historickou literaturu o dějinách BUF. Titulní kapitola Mýtus o znovuzrození poskytuje analýzu intelektuální tvorby tzv. černokošiláčů (tak se sami nazývali). Popisuje samotnou formu ideologie a styl propagandy. Závěrečná kapitola s názvem Techniky propagandy a symboly BUF popisuje propagandistické prostředky, kterým strana na venek působila. Důležitou součástí kapitoly je i přehled symbolů a symboliky.  Nezbytným doplňkem knihy je seznam použitých pramenů a literatury, který je velmi obsáhlý a s ohledem na téma a víceméně absence českých materiálů obsahuje archiválie, studie a publikace v angličtině.

Na autorově přístupu je vidět hluboký zájem o téma a jeho erudice. Přesto nepřináší suchý, nezáživný text, ale snaží se o atraktivní podání, které je přístupné i pro méně zdatného čtenáře. Ke knize je přiložena solo tematická záložka s obrázkem Mosleyho.

Druhá ochutnávka je z opačného (politického i tematického) ranku. Daniel Srch se v publikaci Na černé listině zabývá tématem, kterému zatím nebyl v našich zeměpisných šířkách dán prostor. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byla po vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost sestavena tzv. černá listina (Black list) osob podezřelých nebo se přímo hlásících k ideologii nepřítele číslo jedna – komunismu, které pracovaly v Hollywoodu. Byly s nimi rozvázány smlouvy a nebyla šance, že by – oficiálně – získaly v oboru jinou práci. Autor zkoumá příčiny vzniku a fungování tohoto seznamu „nepohodlných“ a následně jejich boj o obživu. Rámcově se věnuje létům 1947, kdy začalo první vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost a 1960 jako mezníku, kdy započalo postupné zhroucení systému černé listiny. Kniha je rozdělena na deset nečíslovaných hlavních kapitol, které mají každá z nich dvě až tři podkapitoly a nutný úvod se závěrem. Nechybí samozřejmě soupis pramenů a literatur a opět je k publikaci připojena solo tematická záložka.
Autor argumentačně skvěle demytizuje celý proces. Hledí na kauzu střízlivýma očima a celou situaci popisuje nezaujatě a vyvrací jistou heroizaci „obětí“ černé listiny. Připomíná, že v drtivé většině šlo o osobnosti na hony vzdálené uvědomělému revolucionáři a srovnávat jejich utrpení s utrpením odpůrců komunismu za železnou oponou by bylo velké chucpe. A to nejen porovnáním sociální situace jejich a za železnou oponou.

Celou edici (a všechny ostatní) mohu vřele doporučit lidem, kteří se nespokojí jen s těmi vědomostmi, které získali ve škole a zajímají se o svět kolem sebe.

fontes mytus o znovuzrozeni obalka

Autor: Jakub Drábik
Název: Mýtus o znovuzrození. Britská unie fašistů a její propaganda
Edice: Fontes (sv. 11)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2014
Počet stran: 331
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-520-9
Hodnocení: 95 %

fontes na cerne listifontes ne obalka

Autor: Daniel Srch
Název: Na černé listině. Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947-1960)
Edice: Fontes (sv. 14)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2015
Počet stran: 296
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-540-7
Hodnocení: 95 %

( 2 hlasů )


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Národní památkový ústav zve na přednášky


semi200Knihkupectví a informační centrum Národního památkového ústavu v Praze na Perštýně 12 v samém centru města připravilo pro nejširší veřejnost na jarní sezónu cyklus odborných přednášek na rozmanitá témata. 

...

Z archivu...


Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...