Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze má vlastní vydavatelství, které se věnuje rozsáhlé ediční činnosti. Pro nahlédnutí do široké nabídky jsem vybrala čtenářsky vděčnou ediční řadu Fontes. Ta se zaměřuje na práce z oborů historických a archeologických. Ediční řadu řídí doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D. a grafickou podobu navrhl František Štorm. Z ní jsem pak vybrala dvě studie, které se zaměřuji na poněkud temná a v českém prostředí celkem málo známá období. Půjdeme-li chronologicky, jako jedenáctý svazek ediční řady vyšla práce Jakuba Drábika s názvem Mýtus o znovuzrození, s podtitulem Britská unie fašistů a její propaganda. Čtrnáctým svazkem je práce Daniela Srcha pojmenovaná Na černé listině, s podtitulem Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947 – 1960).
Drábkův text je v současné době silně aktuální a pro autora znamená výstup šestileté badatelské činnosti. Popisuje situaci, ve které se britské společenství ocitlo po světové krizi a kdy mělo enormní obavy z budoucnosti. Společnost se radikalizovala a jejím nejpádnějším hlasem byl Oswald Mosley, který 1. října 1932 založil Britskou unii fašistů (zkratka BUF). Jejím ústředním motivem byl takzvaný mýtus o znovuzrození, jakási verze fašistického národního obrození (Drábikův termín). Na rozdíl od jiných fašistických odnoží po celé Evropě byla tato v roce 1940 postavena mimo zákon a její čelní představitelé uvězněni. Nutno ale poznamenat, že nikdy nedosáhla ani v náznaku takového vlivu jako v Německu nebo Itálii. Spíše se jednalo o okrajovou záležitost. Autor studie se zaměřuje především na výzkum propagandy BUF a rámcově omezuje knihu na trvání této politické strany od počátku po její zákaz. S ohledem na českého čtenáře ho ale také uvádí do historie hnutí.
Text je rozdělen na pět kapitol, úvod a závěr. V kapitole nazvané Metodologie najdeme teoretický základ monografie vysvětlující vymezení pojmů. V historiografii autor analyzuje základní historickou literaturu o dějinách BUF. Titulní kapitola Mýtus o znovuzrození poskytuje analýzu intelektuální tvorby tzv. černokošiláčů (tak se sami nazývali). Popisuje samotnou formu ideologie a styl propagandy. Závěrečná kapitola s názvem Techniky propagandy a symboly BUF popisuje propagandistické prostředky, kterým strana na venek působila. Důležitou součástí kapitoly je i přehled symbolů a symboliky. Nezbytným doplňkem knihy je seznam použitých pramenů a literatury, který je velmi obsáhlý a s ohledem na téma a víceméně absence českých materiálů obsahuje archiválie, studie a publikace v angličtině.
Na autorově přístupu je vidět hluboký zájem o téma a jeho erudice. Přesto nepřináší suchý, nezáživný text, ale snaží se o atraktivní podání, které je přístupné i pro méně zdatného čtenáře. Ke knize je přiložena solo tematická záložka s obrázkem Mosleyho.
Druhá ochutnávka je z opačného (politického i tematického) ranku. Daniel Srch se v publikaci Na černé listině zabývá tématem, kterému zatím nebyl v našich zeměpisných šířkách dán prostor. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byla po vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost sestavena tzv. černá listina (Black list) osob podezřelých nebo se přímo hlásících k ideologii nepřítele číslo jedna – komunismu, které pracovaly v Hollywoodu. Byly s nimi rozvázány smlouvy a nebyla šance, že by – oficiálně – získaly v oboru jinou práci. Autor zkoumá příčiny vzniku a fungování tohoto seznamu „nepohodlných“ a následně jejich boj o obživu. Rámcově se věnuje létům 1947, kdy začalo první vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost a 1960 jako mezníku, kdy započalo postupné zhroucení systému černé listiny. Kniha je rozdělena na deset nečíslovaných hlavních kapitol, které mají každá z nich dvě až tři podkapitoly a nutný úvod se závěrem. Nechybí samozřejmě soupis pramenů a literatur a opět je k publikaci připojena solo tematická záložka.
Autor argumentačně skvěle demytizuje celý proces. Hledí na kauzu střízlivýma očima a celou situaci popisuje nezaujatě a vyvrací jistou heroizaci „obětí“ černé listiny. Připomíná, že v drtivé většině šlo o osobnosti na hony vzdálené uvědomělému revolucionáři a srovnávat jejich utrpení s utrpením odpůrců komunismu za železnou oponou by bylo velké chucpe. A to nejen porovnáním sociální situace jejich a za železnou oponou.
Celou edici (a všechny ostatní) mohu vřele doporučit lidem, kteří se nespokojí jen s těmi vědomostmi, které získali ve škole a zajímají se o svět kolem sebe.
Autor: Jakub Drábik
Název: Mýtus o znovuzrození. Britská unie fašistů a její propaganda
Edice: Fontes (sv. 11)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2014
Počet stran: 331
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-520-9
Hodnocení: 95 %
Autor: Daniel Srch
Název: Na černé listině. Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947-1960)
Edice: Fontes (sv. 14)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2015
Počet stran: 296
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-540-7
Hodnocení: 95 %
( 2 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|