Projekt Gloria musaealis

Projekt Gloria musaealis

Tisk

Muzea200Ke vzniku soutěže v roce 2002 přispěla snaha zvýšit prestiž muzejních institucí a posílení chápání smyslu existence významné části národního kulturního dědictví. O udělení ceny Gloria musaealis rozhoduje ministr kultury České republiky po doporučení poroty soutěže. Muzea a galerie soutěží v kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku, Cena Českého výboru ICOM a Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže. 

 

Za rok 2014 získala první místo v kategorii Muzejní výstava roku Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře za stálou expozici Stavy mysli – Za obrazem. V kategorii Muzejní publikace roku získalo první místo Oblastní muzeum v Chomutově za publikaci Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350–1590. Prvním místem v kategorii Muzejní počin roku ocenili organizátoři Regionální muzeum v Litomyšli za projekt Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli.

Muzea3

Cenu Českého výboru ICOM – zvláštní ocenění udělované projektům, které významně přispěly k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti muzeí či zpřístupnění kulturního dědictví hendikepovým občanům od roku 2004 získal jeden z projektů přihlášených do hlavních kategorií soutěže. Za rok 2014 jej získala Národní galerie v Praze za výstavu Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300. Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže, ve kterém přijala účast řada předních osobností našich kulturních, vědeckých, církevních a společenských institucí, získalo hned devět paměťových institucí za společný projekt Velká válka 1914–1918.

Muzea1

 

Muzea a galerie v České republice pečují o více než 60 miliónů sbírkových předmětů, ročně připraví na dva tisíce výstav a navštíví je přes osm milionů návštěvníků. První ročník v roce 2002 představil 29 projektů z 39 institucí. Ve 13. ročníku se zúčastnilo 62 institucí s 87 projekty.   Asociace muzeí a galerií České republiky (AMG) je dobrovolným profesním svazem muzejních institucí a osob činných v oboru. AMG v současné době sdružuje 280 řádných členů a 112 členů čestných a individuálních. Základním posláním je usilovat o všestranný rozvoj muzejnictví a o zajištění svobodné tvůrčí práce v muzeích, hájit společné zájmy a práva muzeí sdružených v AMG. Asociace se podílí na tvorbě koncepcí a významných projektů v oboru muzejnictví, vytváří a vede oborové informační systémy, zajišťuje různé formy vzdělávání pracovníků muzeí, všestranně propaguje a popularizuje činnost muzeí. Spolupracuje s partnerskými organizacemi doma i v zahraničí. Navazuje na bohaté tradice českého muzejnictví i na tradice profesního sdružování institucí působících v oboru. AMG je tak důležitou muzejní platformou, která sdružuje muzea a galerie zřizovaná státem, samosprávnými celky, ale i podnikatelskými a soukromými subjekty. Na půdě AMG vznikla řada významných projektů, které výrazně přispěly k propagaci českého muzejnictví.


ilustrační foto autor, podle podkladů Asociace muzeí a galerií České republiky
www.cz-museums.cz


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Výstava připomíná 230. výročí založení biskupství

biskup200Českobudějovické biskupství bylo založeno z iniciativy císaře Josefa II. dne 20. září 1785. Výstava připomínající 230. výročí této události, kterou připravilo českobudějovické biskupství v galerii NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, je přístupná do 19. ř...


Literatura

Zdálo se, že Bůh je lhostejný…

200litDlouho jsem přemýšlela, jak pojmenovat článek o knize, která vyšla péčí Radioservisu v letošním roce. Nakonec jsem dospěla k závěru, že název této knihy je maximálně uspokojivý a vypovídající o všem, co je jejím obsahem. Jde o devět osudů českých Židů, kte...

Divadlo

Taková normální rodinka vytvořená z prachu hvězd

200diV naší galaxii je asi 200 miliard hvězd. Z toho asi 10 miliard podobných našemu Slunci. Asi. Protože ročně se narodí asi 7 hvězd a několik umře. Kolem většiny hvězd obíhají dvě i více planet. To je asi 1 bilion planet. Z toho asi 1 miliarda podobných Zemi....

Film

Navštivte Přehlídku netradičního filmu 2013

pnf logo 200Mladá Boleslav bude již po čtvrté hostit Přehlídku netradičního filmu (PNF), zaměřenou na nahotu a sexualitu v médiích. Přehlídka se uskuteční v termínu od 26. do 28. září 2013 v Divadelním sále Domu Kultury v Mladé Boleslavi.