Sudety: Jak to bylo doopravdy?

Sudety: Jak to bylo doopravdy?

200 sudetyHistorik Jan Benda má na svém kontě první knihu. Nese název Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 a vydalo ji nakladatelství Karolinum. Uznávaný odborník přijel do Roudnice nad Labem a v krátké přednášce nastínil, čím se jeho kniha zabývá.

 

 

 

Lidé z českého pohraničí odcházeli ve třech vlnách. Jako první své domovy opouštěli Židé, za nimi následovali němečtí antifašisté a nakonec Češi. Donutila je k tomu Sudetoněmecká strana (SdP), která cíleně vyvolávala nepokoje. „Nežádoucí“ obyvatelé pohraničí byli biti a napadáni, výlohy obchodů byly ničeny. Příslušníci SdP se neštítili ani násilí na ženách. Někteří kronikáři ve svých zápisech zmiňují například znásilnění. Jedna česká učitelka byla zmlácena železnou tyčí.

Pod tíhou těchto událostí většina lidí opustila své domovy ještě předtím, než k tomu byli vyzváni. Ti, kteří ze Sudet neodešli z vlastní vůle, dostali od příslušníků SdP lhůtu k vystěhování. Ta však byla velice krátká – nejčastěji jen pár hodin.

„Nežádoucí“ obyvatelé Sudet prchali do vnitrozemí. Některých se ujali příbuzní. Ti ostatní měli namířeno do Prahy.

sudety

Uprchlíků bylo obrovské množství. Ubytovali se ve školách a na stadionech. Zpočátku dostávali každý den humanitární pomoc, která činila 8 korun na osobu. Peníze pocházely z dobročinných sbírek Velké Británie. Ukázalo se však, že tato forma pomoci uprchlíkům nestačí a vznikly hromadné vývařovny. Později vláda zavedla jakousi uprchlickou podporu.

Situace byla neudržitelná. Vypukla proto snaha umístit uprchlíky do vnitrozemských rodin. To se ale nedařilo, protože lidé uprchlíky ve svých domech nechtěli. Tento problém částečně vyřešilo až vládní nařízení.

Jen v Roudnici nad Labem a okolí našlo útočiště 5000 uprchlíků. Celkem z pohraničí odešlo 170 000 lidí, z toho 140 000 Čechů.

Kniha historika Jana Bendy celou situaci podrobně dokumentuje. Kromě již uveřejněných historických výzkumů obsahuje také dobové fotografie, doslovné citace z kronik a jiné archivní materiály.

sudety1

Cenné historické dílo nazvané Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 zakoupíte buď v internetových obchodech, anebo přímo v nakladatelství Karolinum.

Foto: cr.ic.cz a kosmas.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Pořád zpíváme a pořád zažíváme zaplněné koncerty, říká o současnosti sesterského dua Martha Elefteriadu

martha a tena perexI když se Martha a Tena Elefteriadu těší z retrospektivního trojalba Zlatá kolekce, které koncem října vydal Supraphon, zdaleka nežijí jen minulostí. Dokládá to spousta jiných aktivit obou zpívajících sester řeckého původu...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

K čemu je nám kultura, když i strůjci holokaustu četli Goetheho?

Na Modrovousově hradě

V nakladatelství Dauphin vyšel překlad slavného eseje George Steinera – Na Modrovousově hradě: několik poznámek k redefinici kultury. Letos je tomu přesn...

Z archivu...


Literatura

Atlasova vzpoura: „Kapitalisté všech zemí, spojte se!“

AtlasovaVzpoura perexDíky nakladatelstvím Argo a Dokořán spatřilo světlo světa nové vydání filosofického románu Ayn Randové Atlasova vzpoura. Moc jsem se těšila, až si ji přečtu, ale těsně předtím, než jsem se do toh...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...