Ztráty a bolesti v době španělské chřipky
Banner

Ztráty a bolesti v době španělské chřipky

Sběratelka 200x200Americká autorka  se rozhodla svůj román Sběratelka sirotků zasadit do atmosféry, která je pro současnou dobu až nepříjemně aktuální. Navíc do ní vložila opravdu emotivní zápletku, která může rozplakat nejednoho citlivějšího člověka. Týká se totiž především nevinných dětí.

Téměř přesně před sto lety proběhla v celém světě pandemie španělské chřipky, která znamenala další katastrofu po zrovna ukončené první světové válce. Lidé se ještě nestačili vzpamatovat ze ztrát bojů a mnozí museli pohřbívat další příbuzné a blízké. Děj tohoto románu se začíná odehrávat právě na začátku této pandemie v americké Filadelfii, v níž žije i třináctiletá německá imigrantka Pia. Její otec odešel do války, a ještě se nevrátil. Velmi brzy i mladá dívka zakusuje krutost rychle se šířící nemoci a musí bojovat nejen o život svůj, ale i malých bratříčků. Situace se však hodně nečekaně zkomplikuje.

To je však jen jedna linie vyprávění. V té druhé se seznámíte s Bernice Grovesovou, které chřipka vzala malého syna. Utrápená žalem se rozhodne dělat věci, jenž navždy změní osudy mnoha jiných rodičů. Hned v úvodu navíc výrazně zasáhne i do života Pii, ač to dívka zjistí až o mnoho let později.

Tak tohle je opravdu hodně silný a emotivní příběh. Už samotná obálka vám trochu napovídá, že obsah se bude velkou měrou týkat dětí a nebude zrovna lehký na čtení. Navíc autorka přichází s děním a tématem, které vlastně momentálně prožíváme na vlastní kůži.

Pandemie Covidu-19 patří mezi nejhorší záležitosti několika posledních desítek let. Rozhodne se však nejedná o první podobné rozšíření velice nakažlivé nemoci. A je vlastně pozoruhodné, že tzv. španělská chřipka zde řádila téměř přesně před sto lety. Tvůrkyně tohoto díla možná i díky momentálním zkušenostem (v originále vyšla kniha roku 2020) dokázala velice živě a realisticky vystihnout atmosféru pandemie odehrávající se krátce po první světové válce.

Od začátku vás posílá do prostředí, které některým může být až nepříjemné. A jako rukojmí se bere především děti. Je jasné, že právě události týkající se menších jedinců jsou nejvíce emotivní a autoři knih to moc dobře vědí. V tomto příběhu sice umírají i dospělí, ale často má jejich skon velký vliv právě na jejich potomky. Ellen Marie Wiseman přitom popisuje tragické úmrtí do poměrně velkých detailů a příliš se se s tím nepáře.

Rozhodně však celý děj není pouze o jmenované pandemii. Ta vytváří jen kulisy konfliktu, který ovšem neméně působí na lidské city. Nabídne totiž velkou porci odloučení a ztrát, zlomených srdcí a bolesti. Vedle sympatické a nevinné třináctileté dívky potom jako protiklad nabízí ženu jménem Bernice Grovesová, jenž se právě díky obrovské ztrátě změní, nebojím se říct, v monstrum. Navenek se sice tváří jako spasitelka, ale její činy jsou daleko temnější.

Velice zajímavě je zde ztvárněno i prostředí sirotčince, kam se Pia dostane. V době, kdy tisíce dětí přišli díky nemoci o rodiče, byla tato zařízení opravdu narvaná. V této knize se navíc ocitají opuštění v poměrně krutém prostředí, které jim rozhodně nenahrazuje rodinu plnou lásky.

Zatímco samotná pandemie vychází z té reálné, linie okolo Bernice Grovesové je smyšlená, stejně jako všechny ostatní postavy. Nic to však nemění na tom, že se do nich čtenář dokáže maximálně vcítit, je mu jich líto a přemýšlí nad jejich strašnou situací.

Sběratel sirotků opravdu není lehká literatura. Klidně bych ji její emotivností přirovnal ke knihám o holocaustu, přestože se nacházíme úplně v jiné době a nevraždí zde lidé, ale příroda. Nic to ovšem nemění na tom, že pro miliony lidí po celém světě se jednalo o kruté momenty, které ovlivnily jejich životy.

Jestliže po celou dobu čtení vydržíte neuronit slzu, možná vás dostane závěr. V něm se dočkáte konečného vyvrcholení dramatu, odehrávajícího se v hlavním příběhu. Jak to skončí vám neřeknu, ale i já už jsem měl na krajíčku a nebojím se to přiznat.

Sběratelka 450

Sběratelka sirotků

Autor: Ellen Marie Wiseman

Originální název: The Orphan Collector

Žánr: Světový román

Vydal: Ikar, 2021

Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/435287-sberatelka-sirotku.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

"Buď do něčeho jdu se stoprocentním zapálením anebo to nechávám být."

isla200Nedávno ste mohli zaznamenať na našich stránkach viacero článkov týkajúcich sa Islandu. Na Febiofeste bol ocenený islandský režisér za film Vrabčáci, v Prahe sa 9.4 uskutoční Islandský deň organizovaný Klubom islandských fanatikov a určite ste tiež zaznamenali recenziu na kni...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Otroctví v Novém světě

otroctvi v novem svete 200Pod dojmem stále živých hrůz, které vyhřezly ve 20. století, ať již diktované rasově, etnicky nebo třídně, ustupují do pozadí neméně děsivé jevy, které se děly v předešlých časech, často po celá dlouhá staletí. Avš...

Z archivu...


Literatura

Zítra je taky den!

Zítra je taky denNakladatelství Motto vydalo dobrodružný román známého českého režiséra Rudolfa Havlíka, který má na svědomí několik úspěšných českých filmů. Patří mezi ně například Bábovky podle bestselleru Radky Třeštíkové (2020), Po čem muži...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

KLIP: Porno převlečené za umění? Ani náhodou!

srbsky film klipOd chvíle, kdy – díky akci pro filmofily ´Fresh Film Fest´ - do naší distribuce vpadl snímek Klip, se ozývá ze všech stran Klip! Klip! Hurá!, anebo Klip! Klip! Fuj! Jak kdo do divácké veřejnosti volá, tak se pak z div...