Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u nás Iluminace.
Rozhodně tyhle tiskoviny nenalezneme na novinovém stánku, mimo jiné i proto, že vycházejí jen několikrát ročně, navíc se zpožděním a v nepředvídatelných termínech. Avšak mnohdy poskytnou do hloubky rozebírané údaje a jevy, jinde jen obtížně dohledatelné. Už proto si zaslouží pozornost: třeba redakce Kino-ikonu pro dosud poslední vydané číslo 2/2015 nachystala dva velké tematické bloky - jeden je věnovaný podobě a problémům současné slovenské kinematografie, druhý pojednává o nenadále rozkošatělé animované tvorbě. Autoři příspěvků znale rozebírají dění u našich nejbližších sousedů, o jejichž uměleckých úspěších míváme až trestuhodně chabé povědomí. Neméně cenná je příloha nazvaná Frame, která shromažďuje teoretická práce studentů Filmové a televizní fakulty, budoucích praktiků i teoretiků.
Čtvrté číslo Iluminace - uzavírající loňský ročník! - vyšlo teprve nyní, tedy s více než vydatným zpožděním. Ale nenechte se odradit: tato Iluminace obsahuje vějíř studií, rozhovorů i dobových dokumentů, který se týká pražské FAMU v průřezu její dosavadní existence, převážně však její organizační sféry. Dovíme se třeba, jak se pozdější dramatik a ještě pozdější prezident Václav Havel marně pokoušel na tuto školu se dostat, pokaždé odmítán pro svůj nevyhovující třídní původ.
Když třeba Martin Franc zevrubně zkoumá situaci na filmové fakultě v těhotném roce 1956 (na 20. sjezdu sovětských komunistů byla tehdy odsouzena stalinská zvůle, později vybuchly nepokoje v Polsku a Maďarsku), zalitujeme, že více pozornosti nevěnoval také studentským filmům, tehdy na škole tehdy vznikaly - taková Vorlíčkova Direktiva, jakkoli z dnešního pohledu strnule tezovitá, v satirickém zobecnění reaguje na tehdy aktuální problémy. Jen tak mimochodem: Václav Vorlíček tudíž může letos oslavit celých šest desetiletí aktivní práce ve filmu...
Je jistě záslužné, že Národní filmový ústav Iluminaci vydává, avšak na pováženou je, že odboural vše, co nepovažuje za dostatečně "odborné" - mám na mysli zejména měsíčník Filmový přehled, který podrobně mapoval veškeré filmy vstupující do tuzemské distribuce. Kdyby ještě žil pan režisér Krejčík, cholerický a vztekavý to muž, dozajista by odpovědné ústavní činovníky s ředitelem Bregantem v čele nazval zločinci, neboť fungující věc zaškrtili, aby prosadili špatně fungující internetovou náhražku. Například oddíl Kinodistribuce - viz http://nfa.cz/cz/fp/kd/ - nabízí z minulého roku pouhé torzo, z letoška pak vůbec nic. Jak praví jeden z Murphyho zákonů: každá změna je k horšímu...
Kino-ikon 2/2015
Šéfredaktor: Martin Kaňuch.
Vydal Slovenský filmý ústav, Bratislava 2015. 272 stran.
http://nfa.cz/shop/kino-ikon-22015/
Iluminace 4/2015
Šfredaktor: Lucie Česálková
Vydal Národní filmový ústav, Praha 2015. 190 stran.
http://nfa.cz/shop/iluminace-42015/
Foto: Národní filmový archiv
< Předchozí | Další > |
---|