Výstava naturistických fotografií v Moravské galerii se dočkala prodloužení

Výstava naturistických fotografií v Moravské galerii se dočkala prodloužení

Tisk

sturges 200Aktuální fotografická výstava Moravské galerie v Brně svedla dohromady životní díla dvou fotografů z opačných konců světa - Čecha Karla Nováka a Jocka Sturgese pocházejícího z New Yorku. Výstava se nám snaží předat především dojem z krásy nahého těla v přírodním prostředí. Navíc nám zprostředkovává autentický zážitek ze zázemí uzavřených nudistických komunit, které bývají zvenčí často nepochopeny.


Jock Sturges představuje fotografie z prostředí nudistických pláží v severní Kalifornii, Irsku a Francii. Prostějovský rodák Karel Novák naopak zachytil přirozenou nahotu na plážích poblíž svého rodiště. Při pohledu na čtyřicet černobílých fotografií, ze kterých výstava sestává, se setkávám s nahotou v naprosto jiné formě, než jsme byli doposud zvyklí. Jedná se o nahotu nevyumělkovanou, naprosto přirozenou, harmonizující a bez skandalizací, nahotu, která se tolik liší od běžných uměleckých aktů.

Fotograf Karel Novák byl nadšeným propagátorem naturismu už v socialistickém Československu a založil i několik neoficiálních nudistických pláží v okolí Prostějova. Následně začal vznikat autorův pestrý fotografický archiv z pozoruhodného naturistického světa, o kterém zvenčí panují převážně zkreslené představy. Novák doposud vystavoval jen v kavárnách a malých soukromých galeriích, toto je jeho první velká výstava. Jock Sturges naopak vystavuje v České republice vůbec poprvé, mimo jiné ho ale zastupuje celkem 25 galerií v 11 zemích.

sturges 1

Američan Jock Sturges je světoznámý především svými akty adolescentních dívek a jejich rodin. Fotografoval především v severní Kalifornii a na pobřeží atlantického oceánu ve Francii. V roce 1990 se o Sturgesovu tvorbu dokonce začala zajímat FBI, a to právě kvůli uměleckým fotografiím mladistvých. FBI mu zabavila fotografické studio i celý archiv a obvinila ho z šíření dětské pornografie. Po dvouletém soudním řízení se však konečně tohoto obvinění zbavil. Jeho fotografie jsou zajímavé především svou nenuceností, která je důsledkem dlouhodobých vztahů s fotografovanými rodinami.

Pro zájem veřejnosti byla výstava prodloužena až do 1. září 2013. K výstavě se chystá i doprovodná kniha s prácemi obou autorů a s úvodníkem Romana France. Fotografie v publikaci doprovodí i studie sociologa Jiřího Siostrzonka, antropoložky Evy Šlesingerové a teoretika fotografie Jiřího Pátka.

Přirozeně: Karel Novák – Jock Sturges
Autor výstavy: Roman Franc
Kdy: od 26. dubna do 1. září 2013
Kde: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: Kateřina Houfková pro K21


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Honza Paulík: Absenci na pódiu jsem začal kompenzovat živým vysíláním

Honza perexHonzu Paulíka znám od října 1979, kdy jsme se přestěhovali do Buštěhradu a já jsem nastoupila do třetí třídy Základní školy Julia Fučíka. Při prohlížení školních fotek mi teprve nedávno došlo, že jsme stáli vždycky za sebou. A určitě to nebylo s...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zve na výstavu filmového výtvarníka Rudolfa Lukeše

vystava200Jednou z nejvýznamnějších doprovodných akcí letošní Letní filmové školy bude výstava, která poprvé v Uherském Hradišti představí filmové návrhy a výběr z ilustrátorské tvorby pozoruhodné osobnosti české poválečné výtvarné scény Rudolfa Lukeše. Výstava ...


Literatura

Šaman vidí lidem do hlavy a neví, co s tím

saman 200V nakladatelství Práh vyšla v loňském roce kniha Šaman od Martina Fendrycha, který po odchodu z politiky řídil deník Respekt a nyní pracuje jako komentátor a glosátor serveru Aktuálně.cz. Kniha mě nalákala svou anotací a také jsem si říkala, že si po...

Divadlo

Pohled z mostu: Mimořádné lidské drama o spalující vášni

Pohled z mostu200Arthur Miller je jistě vedle Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse a Edwarda Albeeho vrcholným americkým dramatikem 20. století – a jedním z mála nesporných moderních dramatických klasiků. Z jeho významných her už diváci Městského d...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...