Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

Tisk

setkani stretnutie200Už 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. – 18. května výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Vstupenky jsou v prodeji od začátku dubna.

 

Patronem festivalu je letos herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga: „Česko–slovenský festival v Zlíne je o našom krásnom divadelnom Setkání stretnutí bez pomlčky a bez prekladu. Užime si ho!“, říká a jedním dechem i zdraví z nedaleké Bratislavy.

„Festival je na jedné straně specifický tím, že jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou krajin, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá, a že se snaží prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní, ale i společenský dialog. Na druhé straně je specifický i svým dramaturgickým zaměřením - orientací na dramaturgické novinky, tzn. první uvedení textů, autorské divadlo, nové adaptace či dramatizace,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.

A co nabídne letos zlínské divadlo ve Velkém sále?

Festivalový maraton slavnostně zahájí ve Velkém sále slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy s inscenací Filip. Ta je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.

Druhý festivalový den se ve Velkém sále představí adaptace románu Kateřiny Tučkové Bílá voda v podání Městského divadla Brno a režii Doda Gombára. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Bila Voda vizual

Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze nejen svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu. Ten o inscenaci, která získala hlavní cenu Festivalu Nová drama 2023 - Cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka, říká: „Poviedku Nevesta chcel jej autor a scenárista Ladislav Grosman sfilmovať ako prvú, ale rozhodnutie nakoniec padlo na oscarový film Obchod na korze. V dramatizácii Jakuba Nvotu a v réžii Juraja Nvotu ale predsa len ožila v divadelnej podobe a napriek tomu, že je z obdobia stupňujúceho sa antisemitizmu a prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenského štátu, je paradoxne aj po polstoročí znovu nesmierne aktuálna. Stretnime sa teda na Setkání v Zlíne a zatlieskajme slobode a demokracii, ktorú si musíme vážiť a chrániť.“

V páteční večer zlínské jeviště ovládne Marie Antoinetta Davida Adjmije Divadla F. X. Šaldy Liberec v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V tragikomedii ze soukromí poslední královny Francie s nevyhnutelným koncem se v hlavní roli představí Karolína Baranová, která za svůj výkon získala Cenu Thálie 2023 v kategorii činohra (ženský herecký výkon).

Festival zakončí v sobotu 18. května večer zcela mimořádný společný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů. Inscenace EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) česko-britského autora Toma Stopparda, zlínského rodáka, bude uvedena v české premiéře v režii Patrika Lančariče. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

MDZ EGBDF plakat

Menší sály lákají rovněž na atraktivní produkce

Na Malé scéně se ve středu 15. května představí Národní divadlo Brno s aktuální inscenací (R)Evoluce, která přináší návod na přežití v 21. století a zamýšlí se nad tím, jak naše životy ovlivňuje umělá inteligence. Moravské divadlo Olomouc uvede na festivalu v sobotu 18. května novou dramatizaci klasického příběhu Rudolfa Těsnohlídka o lišce Bystroušce pod názvem Liška B. v režii významného českého divadelního i filmového režiséra Miroslava Krobota.

Přečtěte si naši recenzi této inscenace: Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

V komorním Studiu Z ve středu 15. května uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu. Ve čtvrtek 16. května festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci úspěšného současného autora a režiséra Tomáše Dianišky s názvem Žena filmového kritika. Slovenské komorné divadlo Martin přiveze v pátek 17. května autorskou inscenaci Doma - všade - dobre - najlepšie v režii Mariana Amslera, zabývající se fenoménem nomádství a tím, co v dnešním globalizovaném světě znamená domov.

setkani fat cabaret

V rámci těch nejkomornějších prostor, kterými jsou Dílna a šatna orchestru se představí divadlo Kam jdeš? s inscenací Tento pokoj se nedá sníst, která je adaptací úspěšné slovenské knihy Nicol Hochholczerové odkrývající intimní téma sexuálního zneužívání. Brněnské Divadlo Aldente, zaměřující se na práci s lidmi s Downovým syndromem, se představí s programem Stand Up Down, v rámci kterého spolupracuje i s úspěšným moderátorem a bavičem Filipem Tellerem. Své místo v programu mají už tradičně i studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění: diváci se mohou těšit na jejich inscenace Marie Magda a 3 a pačago.

setkani stand up down

Pro děti se chystá ve čtvrtek 16. května Pohádka o stvoření v podání domovského Městského divadla Zlín a v neděli 19. května dopoledne představení Cvičenci za čárou, neuvěřitelně vtipná klaunérie v podání profesionálních klaunů Labil Bones. Pro dětí do tří let je v sobotu připraveno představení Eyjú v podání pražského studia Damúza.

V rámci doprovodného programu festivalu se diváci mohou těšit na masterclassy, prezentace studentů uměleckých vysokých škol, koncerty, ale především na setkávání a stretávání na všech možných úrovních.

Kompletní program najdete v našem článku: Festival Setkání Stretnutie odtajnil program

Setkání Stretnutie 2024

28. ročník festivalu
14. – 18. 5. v Městském divadle Zlín

 setkani stretnutie

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Emily D. Beňová: Díky příběhům žiji hodně životů

archiv Emily D. Beňová3

„Píšu dlouho a nedovedu si představit, že bych to nedělala,“ přiznává Emily D. Beňová, autorka řady fantasy příběhů a románů pro ženy. Také vydavatelka a majitelka eshopu 1 000 knih. V současné době p...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...


Literatura

Není špatné dostat Posledu

altMám ráda knížky dvojice autorů Rada – Žák. Kdysi jsem je doslova hltala, smála se nad nealko prohibicí na Žižkově (Z tajností žižkovského podsvětí), trampovala o sto šest (Dobrodružství šesti trampů)...

Divadlo

JAMU udělí čestný doktorát nejhranějšímu norskému dramatikovi Jonu Fossemu

fosse 200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění obdrží přední světový dramatik Jon Fosse. Mimořádný akt se uskuteční 15. května v Divadle na Orlí. Slavnostní zasedání Umělecké rady JAMU začne v 11 hodin a proslulý norský spisovatel, básník, prozai...

Film

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na ka...