Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Tisk

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kronika jedné moravské vsi vydává zprávu o životě jejích obyvatel. O životě svázaném tradicemi. O životě v souladu s přírodou, která stanovuje pevný řád a morálku.

Publikum tak prožije s hrdiny jeden Rok na vsi a vše, co bylo jeho nedílnou součástí – masopust, Velikonoce, dušičky, Vánoce, svatby, pohřby, odvody na vojnu… Tak jako tak je však nutné nenechat se zmýlit představami o ryzí, čisté venkovské harmonii. Bratři Mrštíkové líčí bez příkras všechny hříchy, zrady a vášně, které se odehrály ve smyšlené Habrůvce. Dost dobře se ale mohly stát kdekoliv jinde a dnes.

„Morava je země jako každá jiná. Čím víc se nastoluje tzv. moravská otázka, tím je mi to protivnější. Jsem z duše rád, když se Morava neprosazuje, protože to je proti její přirozenosti. Když odevzdávali Janu Skácelovi jakousi literární cenu v Itálii, řekl při té příležitosti, že Morava je pro něho tou vteřinou ticha mezi českou a slovenskou částí hymny. To se mi zdá pěkné. Než zbytečně mluvit, radši rovnou zpívat,“ prohlásil už v roce 1994 Miroslav Krobot, autor první divadelní adaptace.

 rok na vsi foto1

Vynikající studie lidských postav je výjimečnou příležitostí pro celý herecký ansámbl MDMB doplněný o několik hostů. Obsazení je vskutku zajímavé - Martin Hrubý (Cyril Rybár), Svatava Hanzl Milková (Vrbčena), Petr Prokeš (Vrbka), Lucie Matoušková (Rybářka), Roman Teprt (Starosta), Milan Ligač (Antoš), Petr Mikeska (Krišfof), Karolina Frydecká (Bílá macecha), Petr Bucháček (Chocholáč), Ivo Theimer (Hrabálek/Farář) nebo Eva Reiterová (Cihllářka).

Inscenace Rok na vsi, která vznikla v dramaturgii Kristýny Čepkové a která měla premiéru 9. prosince 2022, se hraje na scéně, kterou vytvořil Dragan Stojčevski, zatímco kostýmy jsou dílem Adriany Černé. Autorem hudby je Zdeněk Dočekal a nelze nevzpomenout pohybovou spolupráci Lindy Stránské.

Nejbližší reprízy hry Rok na vsi proběhnou na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi v pondělí 9. ledna v 18 hodin a v pátek 27. ledna v 19 hodin.

rok na vsi foto2

Alois (1861) a Vilém (1863) Mrštíkové

Bratři pocházeli z pomezí Čech a Moravy, z Jimravova, svůj druhý domov ale nalezli v Divákách u Brna, kde oba prožili valnou část života a dnes zde mají také svůj památník. Vesnice inspirovala Aloise k napsání románové kroniky Rok na vsi, která poprvé vyšla v letech 1903 – 1904. Řada postav tak má své reálné předobrazy, i když nesou jiná jména, a i další okolnosti jsou smyšlené. Vilém coby literát se na kronice aktivně podílel, lze mu připisovat zejména poetičtější pasáže. Podepsán byl svým bratrem až při druhém vydání. Vedle vesnického realistického dramatu Maryša (1894) se jedná o nejznámější dílo obou bratří. Na jeviště byl román poprvé převeden právě Miroslavem Krobotem, který jej adaptoval přímo pro svou inscenaci v činohře Národního divadla v roce 1994. Dramatizací ale existuje víc, dalšími autory jsou rovněž režiséři – Břetislav Rychlík či Vojtěch Štěpánek.

rok na vsi foto3

Zdroj foto: archiv Městské divadlo Mladá Boleslav


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Neviem či som si to tak vymodlila, ale aj pre mňa to bol spevácky najlepšie odspievaný koncert

ZEA200Speváčka ZEA, vlastným menom Alžbeta Ferencová, vystúpila na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne po prvýkrát. Ide o mladú speváčku, ktorá odštartovala svoju kariéru a len nedávno vydala prvý debutový album Burning light. Jej hlas je výnimočný to poznamena...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Komiksovou komedii se špetkou černého humoru uvede Divadlo na Vinohradech

vinohrady200Daniel Majling je autorem hry Láska! Prsty! Salman Rushdie!, kterou uvede v premiéře v sobotu 4. června ve Studiové scéně Divadlo na Vinohradech. Představení, které se hraje v překladu a dramaturgii Vladimíra Čepka, režíruje Barbora Mašková a vin...


Literatura

Nová Mornštajnová vás vtáhne a donutí k zamyšlení

listopad 200Vydání knihy Listopád od Aleny Mornštajnové se stalo literární událostí, když ne roku, tak minimálně jeho poloviny. Už před jejím vydáním se o knize objevovalo mnoho informací a po něm se nejen sociální sítě plní nejrůznějšími ohlasy.

Divadlo

Kam vlastně patří Mauglí? Dojemný příběh v Divadle Kalich.

maugliNedělní odpoledne jsem strávila se synem vskutku nevšedně. Zlákal nás muzikál Mauglí, který ve svém repertoáru nabízí Divadlo Kalich v Jungmannově ulici, v Praze 1. Na odpolední představení chodí převážná většina dětských ...

Film

V zajetí tradic a pravidel

norsko 200Na devátém ročníku festivalu Severský filmový podzim nabídnou v sedmnácti českých městech to nejlepší ze severské a pobaltské filmografie. Letošní ročník je plný snímků se sportovní tématikou. My se ale dnes podíváme na film norské autorky Iram ...