Putování za zaniklým divadlem

Putování za zaniklým divadlem

Tisk

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

 

Kniha je rozdělena na dvě nestejně velké části – menší, textovou, kterou vyplňuje autorčin krátký exkurz do divadelní kultury na českém území. Záměrně nepíši českého divadla, protože u nás se již od počátku provozovalo divadlo v několika jazycích, nejen česky, ale německy, latinsky nebo anglicky. Exkurz končí v první polovině dvacátého století, kde se autorka se věnuje nejen českému živlu, ale připomíná i živel německý a židovský. Tato „trojí duše jednoho města“, abychom citovali klasika, však ze známých důvodů nepřežila rok 1945 – židovská se vytratila již během války a německá skončila po osvobození. V textové části je přítomen i článek Hanuše Jordana (byl jedním z lektorů knihy, druhým pak Josef Herman) o historii fotografií pražského divadla ve sbírkách Divadelního oddělení Národního muzea.

Divadla


Fotografie podstatně zaplňují druhou část knihy, ve které jsou zájemcům o divadelní kultury přinášeny unikátní záběry umělců, ale i domů a interiérů kabaretů, arén či divadelních sálů, ze sbírek Národního muzea, Archivu hlavního města Prahy, ČTK, Národního památkového ústavu, Muzea hlavního města Prahy, Památníku národního písemnictví a Stainheim-Institutu. Součástí fotografie je i popisek, který nejen vysvětluje, co na obrázku vidíme, ale je svébytnou divadelněvědnou informací a obsahuje dokonce i signaturu a označení archivu, ve kterém se nachází, včetně datace. To pro případné další badatele výrazně usnadňuje práci. Autorka i nakladatelství se snažily připravit fotografickou část kvalitně, takže u většiny fotografií je znát, že prošly čistící fází a my se tak můžeme těšit z atmosféry doby tak, jako bychom byli přímí účastníci. V několika případech však negativy nebo samotné fotografie neexistují, takže si autorka musela vypomoci reprintem ze starších publikací.

Čtenářům před očima opravdu ožije „zmizelá Praha“ se svým milieu. Kniha potěší všechny milovníky divadla a pro odborníky se stane neocenitelnou pomůckou ke studiu.

VLČKOVÁ, Olga. Divadlo a divadelní scény. Edice Zmizelá Praha (sv. 30). Lektorovali Hanuš Jordan a Josef Herman. 1. Vydání. 160 stran textu, 163 černobílých fotografií. Paseka a Národní muzeum: Praha a Litomyšl, 2014. ISBN 978-7432-564-9 (Paseka) a 978-80-7036-435-2 (Národní muzeum)

( 9 hlasů )

www.paseka.cz/vlckova-olga-divadlo-a-divadelni-sceny/produkt-4042/


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mým cílem v tanci je práce s emocemi

Seidlerova 200Nicole Seidlerová se tanci věnuje již od svých raných let. Ve stejné době, kdy byla přijata na AMU, začala v Praze vyučovat lekce moderního a klasického tance. Zazářila v muzikále „Addamsova rodina“, v českých videoklipech a spolu s tím se pr...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Hmyzí revue ve Zlaté kapličce

ze zivota hmyzu perexZáměrem alegorických děl bylo odjakživa nastavovat společnosti zrcadlo a pomocí jinotajů přesně, i když převážně skrytě, poukazovat na palčivé problémy, které jsou ve většině případů přehlíženy. Ve Zlaté kapličce se ale tvů...


Literatura

Vydejte se na putování po našich ekologických farmách

BioJeNaseCesta 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha BIO je naše cesta s podtitulem Příběhy z putování po našich ekologických farmách. Vydejte se prostřednictvím jejich stránek na výlet i vy!

 

...

Divadlo

Nahlédneme pod pokličku herectví

Herectvi 200S herci se setkáváme všude, na divadle, v kinech i při pohledu na televizi. Někdy nás uchvátí bezprostředností i uvěřitelností své práce, jindy jen kroutíme hlavou, neschopni přijmout nabídnutý produkt. Někdy se kolem herectví vytváří převtěl...

Film

Alena Mihulová vzpomíná na Karla Kachyňu i svůj život bez něho

muj 200U herečky Aleny Mihulové - narodila se přesně před půlstoletím, 4. května 1965 - občas vzniká dojem, jako kdyby se její existence zploštila na soužití s režisérem Karlem Kachyňou. Jistě měl na ni mimořádný vliv a jejich manželství neublížil ani více než ...