Poruchy osobnosti jsou základními psychologickými škatulkami, bez kterých bychom si asi dost dobře nevymezili normalitu osobnosti a mnohdy úzké hranice mezi tím, co je ještě v pořádku, a co už je patologické. Nejnovější pohled na charakteristiku konkrétních typů poruch osobnosti a odbornou diagnostiku přináší nakladatelství Portál ve své knize Poruchy osobnosti 21. století od kolektivu autorů.
I když je kniha primárně určena odborníkům, nadšení amatérští psychologové a celoživotní zájemci o psychologii a psychiatrii si v ní také jistě moc rádi počtou. Publikace Poruchy osobnosti 21. století přináší velice zajímavé informace týkající se příčin a vzniku poruch osobnosti, možnosti jejich správné diagnostiky a také nástin vhodného přístupu k pacientům, způsoby sdělování těchto diagnóz a plánování efektivní formy terapie.
Jak už to tak bývá, všechno začíná v dětství - a u Freuda, takže vás určitě nepřekvapí, jak je důležité nevynechat žádné vývojové stádium a jak moc nás ovlivňuje rodičovská láska a přístup rodičů k výchově dítěte. Pokud se něco nepovede, rozvoj poruchy osobnosti je tu hned. Tato odborná publikace rozvíjí všemožné charakteristiky základních typů poruch osobnosti, rozlišuje co je v pořádku - a co už ne. Uvádí například způsoby chování a projevy obranných mechanismů u různých poruch, je plná čísel, přehledných tabulek a potřebných pojmů a definic. Nechybí ani konkrétní případy pacientů. Zaujmout vás mohou i kapitoly o původu vzniku drogové závislosti nebo o přímé souvislosti poruch příjmu potravy s poruchami osobnosti.
Kniha se i přes svou profesionální odbornost čte velice dobře a jsem si jistá, že dokáže obohatit také intelektuálně a psychologicky zaměřeného laika či vzdělance v jiném humanitním oboru - a ledacos mu vysvětlit. Důležité je také zmínit, že kniha je věnována památce nedávno zesnulých významných osobností ze světa psychiatrie a psychoanalýzy - doktora Petra Jeřábka a docenta Václava Mikoty.
Ukázka z knihy:
“ Není závislosti bez narušené osobnosti,” říkával můj vzácný kolega a přítel Petr Jeřábek, jehož památce jsem tento oddíl věnoval. Moje klinická zkušenost tomu přitakává. Epidemiologické údaje na základě ověřených psychiatrických diagnóz poruchy osobnosti však málokdy uvádějí vyšší hodnoty než 50 %. Zjevně narušená osobnost (zejména z psychoterapeutického hlediska) však může diagnostická kritéria té či oné poruchy osobnosti splňovat jen částečně - viz například tzv. charakterové neurózy podle Johnsona (2004, cit. in Ernest, 2008), případně může být porucha osobnosti překrytá jinou psychopatologií.
Pozoruhodné údaje přinesl výzkumný projekt NESARC (Compton et al., 2007). Na vzorku 43 000 osob ukázal, že probandi diagnostikovaní jako jakákoli porucha osobnosti měli 3,3 x vyšší riziko závislosti na návykových látkách než ti, kteří osobnostní kritéria pro poruchu osobnosti nesplňovali.
O autorech publikace:
Mgr. Bc. Karel D. Riegel, Ph.D., pracuje v oblasti poruch osobnosti a závislostních poruch jako psycholog, TFP terapeut, výzkumník a vysokoškolský pedagog.
Doc. MUDr. PhDr. Kamil Kalina, CSc., EMPH, působí v oblasti závislostních poruch jako psychiatr, psychoterapeut, vysokoškolský pedagog a lékařský ředitel sdružení SANANIM.
MUDr. Ondřej Pěč, Ph.D., působí jako psychiatr, psychoanalytik, skupinový analytik a vysokoškolský pedagog. Je ředitelem Psychoterapeutické a psychosomatické kliniky ESET.
Název: Poruchy osobnosti 21. století
Autoři: Riegel, Kalina, Pěč
Žánr: odborná psychologická publikace
Vydáno: 2020
Stran: 240
Vydalo nakladatelství: Portál
Hodnocení: 100 %
https://obchod.portal.cz/psychologie/poruchy-osobnosti-v-21-stoleti/
< Předchozí | Další > |
---|