Pokud si chcete přečíst opravdu zajímavou knížku a máte koule na odborné pojmy z oblasti neurobiologie, psychologie, psychiatrie a medicíny, pak směle do čtení knihy s příznačným názvem Mozek, duše a tělo z nakladatelství Portál. Tato publikace vás seznámí s fungováním lidského mozku a úzkým vztahem mezi trojicí zmíněnou již v názvu knihy - mozkem, lidskou duší a tělem.
Psychosomatika se dostává do stále většího popředí zájmu. Jak to všechno funguje? Souvislost mozku, hormonů, neurotransmiterů a psychických pochodů i fyziologie a nemocí těla je jasně prokazatelná z mnoha vědeckých výzkumů v oblasti neurobiologie. Odborná publikace, jejímž autorem je významný švýcarský neurobiolog, vás může nesmírně obohatit o cenné informace ze světa medicíny a biologie lidského těla.
Jak fungují hormony v lidském těle a co všechno může způsobit vysoká hladina kortizolu? Jak je to se serotoninem a za co všechno je zodpovědný? Kde přesně se nacházejí kořeny mnoha psychosomatických onemocnění? Co se děje po zranění mozku? Jaký vliv mají na funkci mozku raná psychická traumata, deprese, fyzická bolest, strach nebo degenerativní onemocnění? Jak může pomoci psychoterapie - ovlivňuje skrze mozkové funkce fyziologické procesy v těle a pomáhá při léčbě somatického onemocnění? Jakou váhu má při léčbě vlídné slovo lékaře a jak se chová tělo nemocné rakovinou ve chvílích vysokého stresu - a ve chvíli, kdy je psychika vyrovnaná a člověk věří, že se uzdraví? Jak naše psychika ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem? Na tyto otázky a mnohé další vám kniha odpoví.
Publikace je odborná, ale srozumitelně napsaná pro všechny zájemce o tato témata. V němčině byla již vydána po páté v rozšířeném a aktualizovaném vydání. Těšit se můžete na aktuální témata týkající se příčin a léčby chronické bolesti, oblasti kardiovaskulárního systému, endokrinologie, imunity a vzájemné souvislosti neuroplasticity a psychoterapie. Knížka je opravdu nesmírně zajímavá a doplněná konkrétními příklady a výzkumy.
Ukázka z knihy:
Fyzioložka Maria Fitzgerald (1995), která se zabývá bolestí, poukazuje také na to, že u člověka zanechávají bolestivé podněty stopy v nervovém systému dokonce již před porodem. Děti s takovou zkušeností jsou tak později ve svém životě citlivější na bolest. To platí samozřejmě také pro děti, které jako novorozenci musely vytrpět bolestivé, intenzivně medicínské nebo operační zákroky (Taddio et al. 1997), což je v souladu s psychiatrickými pozorováními (srov. např. Resch 1999), podle nichž se u zneužívaných dětí s traumatizujícími rodinnými zážitky později nezřídka vyvinou chronické bolestivé syndromy.
Jaký důvod by to mohlo mít? Zdá se, že psychosomatická chronická bolestivá onemocnění jsou naprogramována na podkladě raných dětských traumat, která se vryla do “paměti bolesti” - patrně v limbickém systému. V důsledku dřívějších bolestivých zážitků jsou neuronální struktury v mozku, především v mezimozku, zřejmě procesy učení trvale změněny, jak přibližují výzkumy Lenze a spolupracovníků (2000). Je zcela zřejmé, že emoční reakce na bolest je naučená.
O autorovi:
Prof. Dr. med. Dr. phil. Johann Caspar Rüegg byl významný švýcarský lékař v oboru fyziologie a autor několika publikací o psychosomatice.
Název: Mozek, duše a tělo
Autor: Rüegg, Johann Caspar
Překlad: Jaromír Kabát, Kristýna Lucáková
Žánr: odborná literatura
Vydáno: 2020
Stran: 312
Vydalo nakladatelství: Portál
Hodnocení: 100 %
https://obchod.portal.cz/odborna/mozek-duse-a-telo/
< Předchozí | Další > |
---|