Hlavu vzhůru! Furt se de!
Banner

Hlavu vzhůru! Furt se de!

Tisk

hlavu vzhuru 200Tak se jmenuje nová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která zachycuje život rodiny Fischerových a zejména pak malířky Marie Fischerové-Kvěchové. Výstava byla slavnostně zahájena vernisáží v den, který připadá na 130. výročí narození Marie Fischerové-Kvěchové, 24. března 2022.

 

Málo se ví, že kořeny oblíbené ilustrátorky a malířky jsou spojeny s rodinou Fischerových, jejichž firma byla v 1. polovině 20. století nejvýznamnějším komínářským podnikem v Čechách. Od konce 19. století do poloviny 20. století vystavěli na dva tisíce továrních komínů jak na našem území, tak v zahraničí.

„Po více než půlstoletí usilovné práce přišel únor 1948 a znárodnění podniků Fischerových. Vedle firem propadly státu i pozemky a obytné stavby a Fischerovi byli nuceni vystěhovat se ze svých domovů. Členové rozvětvené rodiny si museli najít jiné uplatnění a nové místo k životu, v duchu Masarykova hesla HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! “, uvedla Blanka Petráková, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Zakladatelem rodinné podnikatelské tradice byl Karel Fischer. Jeho syn Jan, jenž se stal lékařem, se oženil s malířkou a ilustrátorkou Marií Kvěchovou a s rodinou se usadil v Černošicích. Marie Fisherová-Kvěchová zasvětila svou tvorbu třem hlavním tématům, k nimž se opakovaně vracela: přírodě, lidové kultuře a dětem. V meziválečném období se věnovala zejména návrhům dětské módy a designu potisku látek, zpracovala velké množství tištěných reklamních materiálů. Spolupracovala i s porcelánkami, pro které navrhovala porcelánové figurky a dekor na porcelán, a také s gumárenským průmyslem při návrzích hraček.

„Ve válečném a meziválečném období, kdy kulminovala potřeba hledání národní identity, obracela Marie Fischerová-Kvěchová svůj zájem k ilustracím lidových písní, říkadel a pohádek, ale i ikonických textů české krásné literatury pro děti i dospělé. Srozumitelnost, barvitost, humor a zejména nesmírné porozumění a citlivost vedly k velké popularitě jejích ilustrací, která kulminovala na konci 30. let a během druhé světové války“, doplnila Blanka Petráková.

hlavu vzhuru1

Po únoru 1948 bylo Marii Fischerové-Kvěchové zakázáno veřejně prezentovat své dílo a její knihy musely zmizet i z veřejných knihoven a antikvariátů. I přesto měla její bohatá ilustrátorská činnost velký ohlas a vliv na utváření estetického cítění dětí několika generací.

V roce 2005 nabídli potomci malířky část její pozůstalosti, zejména sbírku historické a etnické obuvi, historických kostýmů a rozsáhlou sbírku hraček Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. I to bylo jedním z důvodů, proč bylo zlínské muzeum zvoleno k prezentaci příběhu rodiny Fischerovy.

Výstava HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! vznikla ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze v rámci projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry.

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a záštitu nad ní převzala radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Výstava, která je oslavou talentu, píle a nezlomného ducha, bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 28. srpna 2022.

hlavu vzhuru 2

Více informací na www.muzeum-zlin.cz


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Chtěla bych být takovou babičkou!

Valerie Zawadska 200Audioknihu BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu MUŽ JMÉNEM OVE, načetla Valerie Zawadská. Hravé, jímavé a humorné vyprávění líčí neobyčejný vztah babičky a vnučky, ale také uka...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Robert Rohál a jeho fotografie v Městském divadle Zlín

RR200Černobílé fotografie osobností z umělecké branže představuje v září a říjnu 2024 ve foyer Městského divadla Zlín spisovatel, novinář a fotograf Robert Rohál. Autor, který léta pracoval jako kulturní redaktor a kterému vyšla i řada memoárových a monograficky ladě...


Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...