Neprozkoumané ELEMENTY

Neprozkoumané ELEMENTY

Tisk

michalcik elementyV GATE galerii a informačním centru v Praze 1 jsou vystaveny od 2. srpna do 15. září 2012 obrazy nepříliš známého, avšak zcela osobitého malíře Antonína Michalčíka, který si  ve svých obrazech vytvářel oblasti neprozkoumaného básnického výrazu.

 

 

Nalezneme zde úžasné obrazy jako Postava s andělem, Schodiště, Ptáci pana Hitchcocka, Benátky, Kašna, Kočka v Paříži, Skály, Růže, Ruka, Sudičky, Prasklina, Jezdci z apokalypsy, Kočka s Andělem a jiné, každý z obrazů je jedinečný jako je jedinečný sám Antonín Michalčík. V poslední době před touto výstavou mohli vidět obrazy Antonína Michalčíka návštěvníci v Příbrami.

michalcik elementy

michalcik elementy

Jedná se již o třetí výstavu, která se koná v galerii po nedávno dokončené rekonstrukci (Drtikol, Bacon). Výstava je uspořádána z obrazů ze soukromých sbírek a galerií.  Na obrazech můžeme zhlédnout nejrůznější motivy - od architektonických památek a staveb přes lidské postavy až k fantazijním kompozicím, s vědomím, že „nadále zůstaneme v bezpečné vzdálenosti od stále hlučněji a stále vtíravěji doléhající vulgarity tupého okolního světa, ve kterém duchovní emanace nemají místa,“ (citace: PhDr. Gustav Erhart).  

michalcik elementy

Co řekl PhDr. Gustav Erhart o práci malíře

„Malíře mimořádné empatie a současně obdivuhodné řemeslné virtuozity, jehož nejlepší plátna, …, provází vždy jakýsi potemnělý, zneklidňující, chtělo by se říci možná až existencialisticky bolestně pociťovaný smutek a závan čehosi téměř zásvětního. Umore tetro… setrvale pochmurná nálada či, chcete-li, tísnivá atmosféra, provází Michalčíkovy obrazy nejen po celou dobu válečného běsnění, avšak neopouští je – jak by se snad mohlo očekávat – ani v druhé polovině let 40., kdy pohled do nastávající budoucnosti mohl v osvobozené společnosti míti (alespoň první dva roky) již více optimistické a s nadějí očekávané směřování…“

michalcik elementy

V čem tkví jedinečnost Antonína (Antona) Michalčíka?

Jedinečnost Antonína Michalčíka tkví v jeho zcela osobitém přístupu k malbě. „V umělcově tvůrčím, od samého počátku pevně vymezeném zaujetí a konceptu stojí obsah i forma téměř vždy v optimální jednotě, což v mnoha jiných případech zdaleka není samozřejmostí. Zvolené, třeba i triviální téma, se daří umocnit do vysoce působivého spirituálního účinku, kde vedle výrazné určující obrysové linie nachází rovnocenné místo i přesně volená dominantní barva a její nespočetné doplňující, vždy však plně harmonizující valéry. Typická je nepříliš obsáhlá námětová škála osamělých objektů, vzácněji zvířat (koček) nebo zasněných, do sebe uzavřených postav – sudiček, žebraček, vdov, jeptišek, řeholníků, občas ale i objímajících se mileneckých párů, ateliérových modelek a mladičkých dívek – nacházejících se nejednou v jakémsi mlžném, kalně „zašedlém“ oparu,“ uvedl výtvarný kritik a historik umění Gustav Erhart.

michalcik elementy

Něco o malíři

Malíř Antonín Michalčík se narodil 8. 12. 1914 v Užhorodě. Studoval na pražské technice u prof. O. Blažíčka a C. Boudy, po válce, v letech 1946 – 1950, dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. V letech 1963 – 1976 byl profesorem kreslení a dějin umění na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze 3. Jako malíř je znám zejména od čtyřicátých let minulého století. V Praze i ve světě absolvoval mnoho výstav, které zaznamenaly velký ohlas nejen u odborné i laické veřejnosti, ale zejména ve světových odborných médiích. Zemřel 5. 6. 1998.

michalcik elementy

Nepropásněme tuto unikátní výstavu!

Ing. Jiří Doležal, ředitel GATE Galerie a Informačního centra, k výstavě říká: „Antonín Michalčík je po Drtikolovi a Baconovi další výstavou, kterou v naší galerii nabídneme veřejnosti. Jsem sám zvědav, zda se i tomuto umělci u našich návštěvníků a široké veřejnosti podaří vyvolat stejný zájem a emoce, jako tomu bylo v případě dvou předchozích výstav.“

michalcik elementy

„Rádi bychom všem dali novou možnost připomenout si obrazovou tvorbu tohoto působivého a výjimečného malíře a jsme rádi, že nám k tomu poskytla příležitost tato výstava,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Machová.

michalcik elementy

michalcik elementy

GATE galerie a informační centrum
Husova 21
110 00 Praha 1
Tel: 221 490 120
www.antonin-michalcik.cz.
www.galeriegate.cz
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
otevřeno:
pondělí- sobota: 10.00 – 18.00 hodin
neděle:               11.00 -  18.00 hodin

Vřele doporučuji!

michalcik elementy

Zdroj foto: GATE galerie


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Výstavu malířky Libuše Dlabola Pražákové v krajské galerii inspirovaly její rodinné vztahy

Libuse Dlabola Prazakova200Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představuje tvorbu malířky Libuše Dlabola Pražákové, která nachází podněty v intimním světě života rodiny, specifických zátiších a přírodních scenériích. V...


Literatura

Colette Baron-Reid: Kouzelná mapa

200liNeuvěřitelná kniha, která v sobě skrývá fantazijní příběh, který vás chytne za srdce jen a pouze tam, kde má… a zároveň vám ukáže cestu ven z životních problémů. S podobnou kombinací žánrů jsem se jako čtenářka ještě nikdy nesetkala. „Když přijmete každé ...

Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...