Dům kultury v Kroměříži nabídne výstavy mladých talentů i slavných výtvarníků

Dům kultury v Kroměříži nabídne výstavy mladých talentů i slavných výtvarníků

vystava  km 200Zatímco výstava Tres Olomucensis, která přinesla díla tří olomouckých výtvarníků, koncem června v Domě kultury v Kroměříži končí, další výstava bude od 2. července patřit prezentaci prostějovské fotografky Jany Zaorálkové. Její výstava nazvaná PRÁZDNINOVÝ PEL-MEL bude k vidění ve foyer Domu kultury v Kroměříži do konce července. A v srpnu a v září bude tentýž prostor patřit dílům malířky Rosany De Montfort.

Prezentace Jany Zaorálkové bude její první samostatnou fotografickou výstavou a bude otevřena od 2. do 30. července 2022. Návštěvníci uvidí řadu fotografií, které slibují rozmanitý tematický a žánrový záběr. Budou to snímky přírody a zvířat, záběry z Prahy či Prostějova nebo známé tváře herců a zpěváků.

Jana Zaorálková se narodila v Prostějově, kde i stále žije, a o sobě říká: „Již od dospívání mě velmi zajímá kulturní svět - divadlo, film, hudba... Ve dvanácti letech jsem od táty dostala svůj první fotoaparát zn. Sokol, který mám schovaný dodnes, a tím se vlastně začala moje láska k fotografování... Nejraději fotografuji krajinu, přírodu a zvířata, ale když je příležitost, ráda fotím i různé kulturní akce, svatby nebo známé tváře českého showbyznysu... Fotografování je pro mě krásný koníček a relax zároveň... Tak snad se Vám budou moje fotografie líbit.“

vystava km foto1

Talentovaná a úspěšná a k tomu ještě krásná a kreativní. Tak by šlo velmi stručně charakterizovat dílo a osobnost české malířky Rosany de Montfort. I když barvité obrazy jejích světů nabízejí tisíce otázek, mnohé z jejich záhad možná odtajníte. Možná... Právě díky zakódovanému tajemnu, nečekaných momentů i „realistických snů", kterých je moře, má její tvorba úspěch doma i v zahraničí.

„Když člověk stráví celý život cestováním a společenským začleněním, stane se z něj i sociální analytik, který aby přežil, musí porozumět lidským tendencím a jejich logickým výsledkům,“ říká malířka Rosana De Montfort. „Cyklus DULCE DYSTOPIA je fúzí mého pozorování mezilidských vztahů a ekonomicko-technologického vývoje. Už od přelomu tisíciletí mi bylo zcela jasné, že sci-fi romány, nad kterými jsem strávila dětství, se budou z velké míry realizovat. Člověk totiž umí jakýkoli ze svých snů zhmotnit, v čemž jsme se jako civilizace zdokonalili tak, že jakákoli technologická hříčka jde během páru let na trh. Nepostupujeme zcela nepředvídaně, našim dnešním technologickým novinkám jsme se divili před třiceti lety, kdy ještě neexistoval internet. Má díla zobrazují vzrůst, ke kterému se logicky a exponenciálně posouváme. Není nutno sledovat magazíny NASA, nebo nejnovější výzkum farmaceutických firem, stačí trocha fantazie. Mé obrazy jsou zrcadla nastavená nám samým v předstihu času. Jsme v nich takoví, jací doopravdy budeme.“

vystava km  foto2

Obrazová kolekce DULCE DYSTOPIA bude otevřena slavnostní vernisáží v pátek 5. srpna v 16.30 hodin a ve foyer Domu kultury v Kroměříži potrvá do konce září.

Z dalších zajímavých výstav, které proběhnou v Domě kultury v Kroměříži do konce roku 2022, to bude například výstava mladičké kroměřížské malířky Roxany Žákové (ta zahájí plánovaný cyklus JUNIOR ART), tradiční výstava kroměřížských fotografů FOTOBRANÍ nebo výstava keramických a malovaných obrazů olomoucké a dnes už renomované výtvarnice Věry Tatarkovičové.

vystava km foto3

Zdroj foto: archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Na Smíchovské náplavce zakotvily sochy s názvem Lifeboats

sculptureline200Sochařský festival Sculpture Line se v samém závěru rozrostl o dílo Lifeboats (Záchranné čluny) německého umělce Johannese Pfeiffera, které vytvořil přímo pro Prahu. Včera zakotvilo na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17. Jedná se o...


Literatura

Nadia Terranova: Sbohem, přízraky: Komorní příběh ze Sicílie

sbohem prizraky 200Ucítíte sicilské horko na kůži, otevřete okenní křídla svého pokoje a nadechnete se přímořského vzduchu. A s ještě větší palčivostí prožijete niterný příběh ženy, která už by dávno měla být dospělá. Ujel jí vlak? Už nikdy nebude m...

Divadlo

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...