Paměti psychologa Zimbarda

Paměti psychologa Zimbarda

pameti psychologaNakladatelství Portál vydalo publikaci Paměti psychologa, která představuje život a dílo slavného psychologa Zimbarda, iniciátora Stanfordského vězeňského experimentu. Kniha je napsána formou rozhovoru, který vede Daniel Hartwig.

Anotace knihy

V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem (* 1933). V nich vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinském čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20 století.

O autorech

Philip Zimbardo patří k nejznámějším současným psychologům na světě. Proslavil se mj. svou knihou Luciferův efekt. Portál chystá k vydání jeho knihu Nesmělost.

Daniel Hartwig je historik, filozof a archivář Stanfordovy univerzity.

Ukázka z knihy

Kromě toho je kyberprostor svůdný tím, že nemá žádná pravidla, nebo je jich mnohem méně než těch, které si vynucuje společenská realita a umožňuje řídit si čas a aktivity naprosto autonomně. Je běžné, že teenageři tráví několik hodin denně u počítače nebo se smartphonem – v nejzávažnějších případech hovoří psychiatrická literatura o internetové závislosti – a brouzdají po Facebooku, chatují, hrají hry, těkají od jedné aktivity k dalším způsobem, který bychom mohli popsat jako nutkavý. Už jen povědomí o tomto trendu možná stačí k tomu, abychom zneklidněli kvůli psychické pohodě dětí a vyhlídkám, jaké má naše společnost. Ale zvlášť znepokojivý je vztah mladých lidí k pornografii v kyberprostoru.

Hodnocení knihy

Kniha přináší životopisný rozhovor o slavném psychologu Zimbardovi, který se proslavil hlavně jako organizátor Stanfordského vězeňského experimentu. Daniel Hartwig vede ze Zimbardem rozhovor, ve kterém slavný psycholog vzpomíná na své dětství a celý svůj život, především také na svou práci, své psychologické výzkumy a jejich výsledky. V závěru knihy pak v příloze najdete Zimbardovy velice zajímavé články, které byly publikované v různých odborných časopisech a podobně. Jsou to například články o vnímání časové perspektivy našeho života, o rasismu, o Orwellově románu 1984 s ohledem na současné politické vůdce či třeba o sexualitě v internetovém věku nebo o tom, jak se stát hrdinou. Pro mě to bylo velice obohacující čtení.

Paměti psychologa

Název: Paměti psychologa
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Linda Bartošková
Žánr: populárně naučná
Počet stran: 280
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %

https://obchod.portal.cz/rozhovory/philip-zimbardo-pameti-psychologa/#ukazky


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Valentová: „Bojím se asi tak desetkrát denně“

monika valentova 200Monika Valentová vloni vydala tři knihy pro děti. Zdá se, že snad zanevřela na dospělé čtenáře. Po skvělých sbírkách povídek Hafni! a jiné povídky, Mrkev pro vězně a Nelidské zdroje, které napsala pod dívčím jménem Petrlová, si teď...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Nakupte na Dobro společensky odpovědně a pomozte u toho potřebným

nakup na dobro 200E-shop Nakup na Dobro na jednom místě nabízí udržitelné dárky, které jsou originální a dávají smysl. Vše na Nakup na Dobro totiž zákazníci pořídí pro dobro svoje, planety a hlavně stovky českých drobných podnikatelů, sociálních podn...


Literatura

Intelektuál ve veřejném prostoru

academia intelektual ve verejnem prostoruMálokdo bývá tak zpochybňován, ba ostouzen, jako právě "intelektuálové". Jednou označováni za krasoduchy, jindy za rejpaly, pokaždé podezíráni, v čí prospěch vlastně promlouvají. Vadí,...

Divadlo

Epilog jedné rodinné tragédie

epilog 200Může mít člověk, který má peníze a s nimi také velkou moc, ještě nějaký morální kredit? Dokáže rodina zbohatlíků ustát zamlčované nevěry, korupční aféry a vypjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky? Na tyto otázky dostanete odpověď v Divadle na Vino...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...