Nakladatelství Portál vydalo publikaci Paměti psychologa, která představuje život a dílo slavného psychologa Zimbarda, iniciátora Stanfordského vězeňského experimentu. Kniha je napsána formou rozhovoru, který vede Daniel Hartwig.
Anotace knihy
V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem (* 1933). V nich vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinském čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20 století.
O autorech
Philip Zimbardo patří k nejznámějším současným psychologům na světě. Proslavil se mj. svou knihou Luciferův efekt. Portál chystá k vydání jeho knihu Nesmělost.
Daniel Hartwig je historik, filozof a archivář Stanfordovy univerzity.
Ukázka z knihy
Kromě toho je kyberprostor svůdný tím, že nemá žádná pravidla, nebo je jich mnohem méně než těch, které si vynucuje společenská realita a umožňuje řídit si čas a aktivity naprosto autonomně. Je běžné, že teenageři tráví několik hodin denně u počítače nebo se smartphonem – v nejzávažnějších případech hovoří psychiatrická literatura o internetové závislosti – a brouzdají po Facebooku, chatují, hrají hry, těkají od jedné aktivity k dalším způsobem, který bychom mohli popsat jako nutkavý. Už jen povědomí o tomto trendu možná stačí k tomu, abychom zneklidněli kvůli psychické pohodě dětí a vyhlídkám, jaké má naše společnost. Ale zvlášť znepokojivý je vztah mladých lidí k pornografii v kyberprostoru.
Hodnocení knihy
Kniha přináší životopisný rozhovor o slavném psychologu Zimbardovi, který se proslavil hlavně jako organizátor Stanfordského vězeňského experimentu. Daniel Hartwig vede ze Zimbardem rozhovor, ve kterém slavný psycholog vzpomíná na své dětství a celý svůj život, především také na svou práci, své psychologické výzkumy a jejich výsledky. V závěru knihy pak v příloze najdete Zimbardovy velice zajímavé články, které byly publikované v různých odborných časopisech a podobně. Jsou to například články o vnímání časové perspektivy našeho života, o rasismu, o Orwellově románu 1984 s ohledem na současné politické vůdce či třeba o sexualitě v internetovém věku nebo o tom, jak se stát hrdinou. Pro mě to bylo velice obohacující čtení.
Název: Paměti psychologa
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Linda Bartošková
Žánr: populárně naučná
Počet stran: 280
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %
https://obchod.portal.cz/rozhovory/philip-zimbardo-pameti-psychologa/#ukazky
< Předchozí | Další > |
---|