Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

LuciferMožná vám něco říká Stanfordský vězeňský experiment, který byl proveden v roce 1971 americkým psychologem Philipem Zimbardem. Teprve o spoustu let později přišel ten správný čas k dokončení knihy Luciferův efekt, kterou Zimbardo z mnoha důvodů odkládal. Nyní si celou podrobnou zprávu o tom, co se tehdy stalo, můžete přečíst v rozsáhlé publikaci, kterou vydalo nakladatelství Academia. Stěžejní otázká zůstává stále nezodpovězena: Odkud se v lidech bere tolik zla?

„Historie lidstva má na svém kontě hromadu spiknutí, povstání, vražd, masakrů, revolucí, vyhnanství, těch nejhorších následků, které dokázala zapříčinit lakota, politikaření, pokrytectví, proradnost, krutost, vztek, šílenství, nenávist, závist, chtíč, zloba a ctižádost...Musím dojít k závěru, že většina vašich domorodců je tou nejzhoubnější rasou malé odporné havěti, jejímž plazením po zemském povrchu příroda kdy trpěla.” (Jonathan Swift, Gulliverovy cesty, 1727)

Anotace knihy

Opravdu se mohou stát z průměrných, obyčejných lidí symboly zla? Odpověď na tuto otázku hledal po třicet let americký psycholog P. Zimbardo. Název knihy odkazuje na okolnosti schopné vyvolat v člověku změnu od dobra ke zlu podobně, jako když Boží anděl Lucifer změnil svou tvář a proměnil se v Satana. Kniha podrobně zkoumá často mlhavou hranici mezi dobrem a zlem na mnoha příkladech. Jedním z nejproslulejších je kontroverzní stanfordský vězeňský experiment. Podobně jako tento experiment, předčasně ukončený po šesti dnech, je i kniha fascinujícím pokusem vystopovat povahu dobra a zla, jež nikdy nebude černobílá.

Luciferův efekt

Vězeňský experiment ukázal, jak málo stačí k tomu, aby se dobro změnilo ve zlo

Pokud nemáte ani ponětí, o co jde, stručně vám to osvětlím. V roce 1971 americký psycholog Philip Zimbardo prováděl psychologický experiment, který spočíval v tom, že rozdělil dobrovolníky na dozorce a vězně. Všichni plnili své role dle dohodnutých pravidel v uměle vytvořené věznici, která se měla stát místem porušení všech morálních a etických zásad. Po několika dnech totiž došlo ke skutečnému týrání vězňů ze strany dozorců a po zhroucení jednoho vězně a na nátlak Zimbardovy přítelkyně a budoucí manželky, musel být již po šesti dnech experiment ukončen. Výsledkem byl nárůst velké krutosti těch, kteří do svých rukou dostali moc a ztratili veškeré zábrany.

Je tedy zlo tak blízko, že ho ani nevidíme a často se i schovává pod maskou dobra? Stačí opravdu jen velmi málo k tomu, abychom se nekontrolovatelně proměnili v divou zvěř a dali průchod svým temným pudům a nechali projevit náš Stín? Zimbardo řeší otázku, odkud se vlastně zlo bere a zamýšlí se nad mnoha událostmi a osobnostmi v dějinách lidstva, které měly ke zlu velmi blízko či byly přímo zdrojem zla.

Můžu to udělat, protože jsem někdo jiný?

Jedním z odůvodnění nemorálního chování může být ztotožnění se s jinou rolí. Pakliže přijmu roli krutého dozorce, nemohu se chovat jinak. Stejně tak, pokud jsem v roli násilníka, zloděje, teroristy a podobně. Mohu konat zlo, protože to nejsem já, ale někdo jiný. Vytvoření jiné identity a přijetí jiné role, umožní našemu obrannému systému odůvodnit, že to, co jsme udělali, jsme vlastně neudělali my, ale někdo jiný. A právě z těchto důvodů si lidé často vytvářejí jiné osobnosti a identity. Je to jeden z přirozených obranných mechanismů.

Co v knize Luciferův efekt najdete?

V rozsáhlé publikaci najdete celoživotní Zimbardův výzkum, podrobný popis a záznamy z celého vězeňského experimentu, průzkum temných stránek lidské povahy, jak se pod tlakem okolností mění charakter člověka, příklady temných dějin a konkrétních událostí napříč časem, úvahy a zážitky z vlastního života, co je podstatou hrdinství a spoustu dalších zajímavostí i hezkých citátů. Ústředním motivem celé knihy je hledání příčiny zla ve světě a v projevech lidského chování. A také otázka, zda může být zlým opravdu každý z nás, což je v podstatě velmi alarmující. Kniha se dobře čte a je velmi zajímavá pro každého, kdo se chce a umí zamyslet.

Možná si myslíte, že vy byste to nikdy neudělali. Že byste nebyli ani za nic zlým dozorcem. Jenomže jak autor v knize sám zdůrazňuje, ptal se na tohle spousty lidí a žádná jistota neexistuje. Většinou každý uznal, že vlastně vůbec neví, jak by se v dané situaci zachoval, protože v ní nikdy nebyl… Jisté je ale jedno, a sice to, že zlo je opravdu až příliš blízko dobra…

Název knihy: Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Radek Kašpar a Marika Králíková
Počet stran: 625
Nakladatelství: Academia, edice Společnost
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

Lucifer

https://www.academia.cz/luciferuv-efekt--zimbardo-philip--academia--2021


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Vyzrálost člověka se pozná podle toho, že dokáže dělat něco i pro druhé, říká Alena Hájková

alena hajkova perexAtraktivní, zajímavá, temperamentní, akční, inteligentní, empatická, pokorná...  Tak nějak bych charakterizoval paní Alenu Hájkovou, jednatelku agentury VIP osobnosti. Řadu let organizuje zajímavé akce, na jiných zase spoluprac...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Z archivu...

Čtěte také...

StarDance odstartovalo rumbou a quickstepem

200spolV sobotu Česká televize opět spustila jeden z divácky žádaných projektů, 6. ročník show StarDance se po roce vrací na obrazovky. Z osmi startujících párů se každou sobotu nyní budeme s jedním z nich loučit, dokud si porota a diváci opět nevyberou svůj ...


Literatura

„Díky schopným policajtům se nakonec vrazi zpovídají ze svých zločinů“

legendy kriminalistiky 200Nakladatelství Albatros Media se rozhodlo převést na papír knih Legendy kriminalistiky – dokumentární krimi seriál České televize z pera Miroslava a Dany Vaňurových. Pokud se chcete podívat do zákulisí vyšetřování n...

Divadlo

Nesmrtelná heroická komedie o posledním z rytířů se vrací na brněnská divadelní prkna

Cyrano 200Na Štěpána roku 1897 zažila Paříž jednu z nejslavnějších premiér všech dob. Na scéně Divadla u Svatomartinské brány se poprvé objevila postava s velkým nosem (jenž „velkého ducha značí“) a s ještě větším srdcem. Když spadla opona, trvaly ovace údajně p...

Film

Kdo bude první vrahem pokřivených vztahů? Hodný syn?

altZanedlouho vstoupí do českých kin dramatický snímek z chladného severu s pohledem na pokřivený vztah matky a syna. Kritiky i veřejností ceněné dílo nabízí sondu do křehké pavučiny citů, rodinných vazeb a emocí. Je skutečně prvotina režisérky Zaidy Berg...