Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?
Kultura21.cz

Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

LuciferMožná vám něco říká Stanfordský vězeňský experiment, který byl proveden v roce 1971 americkým psychologem Philipem Zimbardem. Teprve o spoustu let později přišel ten správný čas k dokončení knihy Luciferův efekt, kterou Zimbardo z mnoha důvodů odkládal. Nyní si celou podrobnou zprávu o tom, co se tehdy stalo, můžete přečíst v rozsáhlé publikaci, kterou vydalo nakladatelství Academia. Stěžejní otázká zůstává stále nezodpovězena: Odkud se v lidech bere tolik zla?

„Historie lidstva má na svém kontě hromadu spiknutí, povstání, vražd, masakrů, revolucí, vyhnanství, těch nejhorších následků, které dokázala zapříčinit lakota, politikaření, pokrytectví, proradnost, krutost, vztek, šílenství, nenávist, závist, chtíč, zloba a ctižádost...Musím dojít k závěru, že většina vašich domorodců je tou nejzhoubnější rasou malé odporné havěti, jejímž plazením po zemském povrchu příroda kdy trpěla.” (Jonathan Swift, Gulliverovy cesty, 1727)

Anotace knihy

Opravdu se mohou stát z průměrných, obyčejných lidí symboly zla? Odpověď na tuto otázku hledal po třicet let americký psycholog P. Zimbardo. Název knihy odkazuje na okolnosti schopné vyvolat v člověku změnu od dobra ke zlu podobně, jako když Boží anděl Lucifer změnil svou tvář a proměnil se v Satana. Kniha podrobně zkoumá často mlhavou hranici mezi dobrem a zlem na mnoha příkladech. Jedním z nejproslulejších je kontroverzní stanfordský vězeňský experiment. Podobně jako tento experiment, předčasně ukončený po šesti dnech, je i kniha fascinujícím pokusem vystopovat povahu dobra a zla, jež nikdy nebude černobílá.

Luciferův efekt

Vězeňský experiment ukázal, jak málo stačí k tomu, aby se dobro změnilo ve zlo

Pokud nemáte ani ponětí, o co jde, stručně vám to osvětlím. V roce 1971 americký psycholog Philip Zimbardo prováděl psychologický experiment, který spočíval v tom, že rozdělil dobrovolníky na dozorce a vězně. Všichni plnili své role dle dohodnutých pravidel v uměle vytvořené věznici, která se měla stát místem porušení všech morálních a etických zásad. Po několika dnech totiž došlo ke skutečnému týrání vězňů ze strany dozorců a po zhroucení jednoho vězně a na nátlak Zimbardovy přítelkyně a budoucí manželky, musel být již po šesti dnech experiment ukončen. Výsledkem byl nárůst velké krutosti těch, kteří do svých rukou dostali moc a ztratili veškeré zábrany.

Je tedy zlo tak blízko, že ho ani nevidíme a často se i schovává pod maskou dobra? Stačí opravdu jen velmi málo k tomu, abychom se nekontrolovatelně proměnili v divou zvěř a dali průchod svým temným pudům a nechali projevit náš Stín? Zimbardo řeší otázku, odkud se vlastně zlo bere a zamýšlí se nad mnoha událostmi a osobnostmi v dějinách lidstva, které měly ke zlu velmi blízko či byly přímo zdrojem zla.

Můžu to udělat, protože jsem někdo jiný?

Jedním z odůvodnění nemorálního chování může být ztotožnění se s jinou rolí. Pakliže přijmu roli krutého dozorce, nemohu se chovat jinak. Stejně tak, pokud jsem v roli násilníka, zloděje, teroristy a podobně. Mohu konat zlo, protože to nejsem já, ale někdo jiný. Vytvoření jiné identity a přijetí jiné role, umožní našemu obrannému systému odůvodnit, že to, co jsme udělali, jsme vlastně neudělali my, ale někdo jiný. A právě z těchto důvodů si lidé často vytvářejí jiné osobnosti a identity. Je to jeden z přirozených obranných mechanismů.

Co v knize Luciferův efekt najdete?

V rozsáhlé publikaci najdete celoživotní Zimbardův výzkum, podrobný popis a záznamy z celého vězeňského experimentu, průzkum temných stránek lidské povahy, jak se pod tlakem okolností mění charakter člověka, příklady temných dějin a konkrétních událostí napříč časem, úvahy a zážitky z vlastního života, co je podstatou hrdinství a spoustu dalších zajímavostí i hezkých citátů. Ústředním motivem celé knihy je hledání příčiny zla ve světě a v projevech lidského chování. A také otázka, zda může být zlým opravdu každý z nás, což je v podstatě velmi alarmující. Kniha se dobře čte a je velmi zajímavá pro každého, kdo se chce a umí zamyslet.

Možná si myslíte, že vy byste to nikdy neudělali. Že byste nebyli ani za nic zlým dozorcem. Jenomže jak autor v knize sám zdůrazňuje, ptal se na tohle spousty lidí a žádná jistota neexistuje. Většinou každý uznal, že vlastně vůbec neví, jak by se v dané situaci zachoval, protože v ní nikdy nebyl… Jisté je ale jedno, a sice to, že zlo je opravdu až příliš blízko dobra…

Název knihy: Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Radek Kašpar a Marika Králíková
Počet stran: 625
Nakladatelství: Academia, edice Společnost
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

Lucifer

https://www.academia.cz/luciferuv-efekt--zimbardo-philip--academia--2021


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

K práci ve studiu jsem přistupovala s pokorou, nadšením a zodpovědností, říká Markéta Z.

marketa perex 200I když má za sebou několik muzikálů, roli Vandy v televizním seriálu Ulice nebo zpívání s kapelou Boom! Band, obrovský prostor dostala zpívající herečka Markéta Z. právě na albu Bosa, které pro ni v...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Corneliu Porumboiu letos zavítal za studenty FAMU

Corneliu 200V rámci projektu „CINERGY“, distribuční společnosti „Cinema Glok“, zavítal do Prahy rumunský režisér, scénárista a hlavní postava současné rumunské „nové vlny“ – Corneliu Porumboiu. Držitel „Zlaté kamery“ z MFF v Cannes a „Stříbrného leoparda“ z...


Literatura

Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

1968 200Zamýšlená desetidílná série Velké století je už za svou polovinou. Sedmý díl s jednoduchým názvem 1968 nás zavede nejen do Švédska, ale i do západního Německa a dokonce i do naší země. Podruhé nás událostmi provází Eric Letang, nyní absolvent právnick...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Vavřinec Menšl: 3KinoFest jako středoevropský Sundance, proč ne

3kinofest perexLetošní dramaturgie 3KinoFestu se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další fil...