Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

Tisk

LuciferMožná vám něco říká Stanfordský vězeňský experiment, který byl proveden v roce 1971 americkým psychologem Philipem Zimbardem. Teprve o spoustu let později přišel ten správný čas k dokončení knihy Luciferův efekt, kterou Zimbardo z mnoha důvodů odkládal. Nyní si celou podrobnou zprávu o tom, co se tehdy stalo, můžete přečíst v rozsáhlé publikaci, kterou vydalo nakladatelství Academia. Stěžejní otázká zůstává stále nezodpovězena: Odkud se v lidech bere tolik zla?

„Historie lidstva má na svém kontě hromadu spiknutí, povstání, vražd, masakrů, revolucí, vyhnanství, těch nejhorších následků, které dokázala zapříčinit lakota, politikaření, pokrytectví, proradnost, krutost, vztek, šílenství, nenávist, závist, chtíč, zloba a ctižádost...Musím dojít k závěru, že většina vašich domorodců je tou nejzhoubnější rasou malé odporné havěti, jejímž plazením po zemském povrchu příroda kdy trpěla.” (Jonathan Swift, Gulliverovy cesty, 1727)

Anotace knihy

Opravdu se mohou stát z průměrných, obyčejných lidí symboly zla? Odpověď na tuto otázku hledal po třicet let americký psycholog P. Zimbardo. Název knihy odkazuje na okolnosti schopné vyvolat v člověku změnu od dobra ke zlu podobně, jako když Boží anděl Lucifer změnil svou tvář a proměnil se v Satana. Kniha podrobně zkoumá často mlhavou hranici mezi dobrem a zlem na mnoha příkladech. Jedním z nejproslulejších je kontroverzní stanfordský vězeňský experiment. Podobně jako tento experiment, předčasně ukončený po šesti dnech, je i kniha fascinujícím pokusem vystopovat povahu dobra a zla, jež nikdy nebude černobílá.

Luciferův efekt

Vězeňský experiment ukázal, jak málo stačí k tomu, aby se dobro změnilo ve zlo

Pokud nemáte ani ponětí, o co jde, stručně vám to osvětlím. V roce 1971 americký psycholog Philip Zimbardo prováděl psychologický experiment, který spočíval v tom, že rozdělil dobrovolníky na dozorce a vězně. Všichni plnili své role dle dohodnutých pravidel v uměle vytvořené věznici, která se měla stát místem porušení všech morálních a etických zásad. Po několika dnech totiž došlo ke skutečnému týrání vězňů ze strany dozorců a po zhroucení jednoho vězně a na nátlak Zimbardovy přítelkyně a budoucí manželky, musel být již po šesti dnech experiment ukončen. Výsledkem byl nárůst velké krutosti těch, kteří do svých rukou dostali moc a ztratili veškeré zábrany.

Je tedy zlo tak blízko, že ho ani nevidíme a často se i schovává pod maskou dobra? Stačí opravdu jen velmi málo k tomu, abychom se nekontrolovatelně proměnili v divou zvěř a dali průchod svým temným pudům a nechali projevit náš Stín? Zimbardo řeší otázku, odkud se vlastně zlo bere a zamýšlí se nad mnoha událostmi a osobnostmi v dějinách lidstva, které měly ke zlu velmi blízko či byly přímo zdrojem zla.

Můžu to udělat, protože jsem někdo jiný?

Jedním z odůvodnění nemorálního chování může být ztotožnění se s jinou rolí. Pakliže přijmu roli krutého dozorce, nemohu se chovat jinak. Stejně tak, pokud jsem v roli násilníka, zloděje, teroristy a podobně. Mohu konat zlo, protože to nejsem já, ale někdo jiný. Vytvoření jiné identity a přijetí jiné role, umožní našemu obrannému systému odůvodnit, že to, co jsme udělali, jsme vlastně neudělali my, ale někdo jiný. A právě z těchto důvodů si lidé často vytvářejí jiné osobnosti a identity. Je to jeden z přirozených obranných mechanismů.

Co v knize Luciferův efekt najdete?

V rozsáhlé publikaci najdete celoživotní Zimbardův výzkum, podrobný popis a záznamy z celého vězeňského experimentu, průzkum temných stránek lidské povahy, jak se pod tlakem okolností mění charakter člověka, příklady temných dějin a konkrétních událostí napříč časem, úvahy a zážitky z vlastního života, co je podstatou hrdinství a spoustu dalších zajímavostí i hezkých citátů. Ústředním motivem celé knihy je hledání příčiny zla ve světě a v projevech lidského chování. A také otázka, zda může být zlým opravdu každý z nás, což je v podstatě velmi alarmující. Kniha se dobře čte a je velmi zajímavá pro každého, kdo se chce a umí zamyslet.

Možná si myslíte, že vy byste to nikdy neudělali. Že byste nebyli ani za nic zlým dozorcem. Jenomže jak autor v knize sám zdůrazňuje, ptal se na tohle spousty lidí a žádná jistota neexistuje. Většinou každý uznal, že vlastně vůbec neví, jak by se v dané situaci zachoval, protože v ní nikdy nebyl… Jisté je ale jedno, a sice to, že zlo je opravdu až příliš blízko dobra…

Název knihy: Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Radek Kašpar a Marika Králíková
Počet stran: 625
Nakladatelství: Academia, edice Společnost
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

Lucifer

https://www.academia.cz/luciferuv-efekt--zimbardo-philip--academia--2021


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Silvestr Szabó: „Když jdeš po buši a před tebou se vztyčí kobra… znám lepší druhy zábavy“

200rDo listopadových večerů se hodí tento obsáhlý rozhovor s fotografem Silvestrem Szabó, který se věnuje hlavně focení přírody. Jeho názory i příběhy jsou velmi osobité a věřím, že se i pobavíte.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Etická coura aneb Co je vlastně normální?

eticka couraEtická coura je u nás překladem třetího rozšířeného vydání klasického průvodce polyamorií, otevřenými vztahy a hledáním svobody v sexu a lásce. Ano, není to kniha pro každého, byť je ve svém tématu považována za bibli a klasiku.

...

Literatura

Když hudba byla víc než zábava

altPamatujete si, co jste dělali v letech 1980 – 1984? A nebo víte, čím v té době žili vaši rodiče? Je vůbec možné srovnávat tehdejší pocity a postoje mladých Britů a Čechů? To jsou otázky, které mi jen tak mimochodem naskakovaly při četbě unikátní knihy mapující scénu anarcho-punkovýc...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Eva Zaoralová se na celý život zasnoubila s filmem

altJe neuvěřitelné, že stále činorodá Eva Zaoralová (případně též Hepnerová), překladatelka, filmová publicistka a dlouhou dobu také umělecká ředitelka karlovarského filmového festivalu, se letos dožívá osmdesáti let. Na její poč...