Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec
Banner

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.

Jako jedna z prvních nám odpověděla Alexandra Bezděková z pobočky Vesec Krajské vědecké knihovny v Liberci (www.kvkli.cz http://casopiskacatko.blog.cz/)

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?
Deník malého poseroutky - VTIPNÉ
Eragon - NAPÍNAVÉ
Lichožrouti - NAPÍNAVÉ, patří i mezi mé favority
Klub tygrů - NEČETLA JSEM
Anička a cirkus -   NEČETLA JSEM
Dospělí:
Knížky Táni Kubátové - NEČETLA JSEM
Knížky Magdy Váňové - NEČETLA JSEM
Žítkovské bohyně – JEN VÍCE TAKOVÝCH KNIH
knížky Georgie R. R. Martina - NEČETLA JSEM
severské detektivky – všechny

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Některé paní čtenářky preferují české autorky, není to obecný jev.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Ženské romány, detektivky a fantasy. Knihovnu navštěvuje více žen, takže nejvíce ženské romány.

Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, tak které?

Žítkovským bohyním.

Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, čím?

Vysloveně negativně na mě působí knížky pro děti, které jsou odpudivě ilustrované. Děsí mě, jaký prostor dostává například Zdeňka Študlarová, i když ta má občas alespoň vtipné či něžné postavičky, ale třeba Edita Plicková: hrůza.

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se ráda pochlubila?

Podvečerní čtení pohádek
Lichožroutí dílna za účasti Galiny Miklíkové
Pasování prvňáků na čtenáře

knihovny vesec2

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Moudřejší projekt, než Čtení pomáhá, ještě nikdo nevymyslel. Negativní názor mám naopak na projekt Celé Česko čte dětem. Když už se náhodou nechlubí cizím peřím, jsou jejich akce zbytečné, a přesto asi stojí spoustu peněz.

Zaznamenala jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Těch je hodně: Karel Sís, Galina Miklínová, Jaromír F. Palme, Renáta Fučíková…

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

Čtenáři do deseti let určitě mají. Mám ráda ilustrace, které nejsou pouze prvoplánové, ale které si také s literárním obrazem pohrají – i když to spíš v poezii či v knihách pro dospělé. Děti chtějí vidět zobrazenou situaci dost detailně.

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

Velmi důležitá: obálka nabízí knížku, vazba u knih v knihovně – naši knihvazači – jsou nešťastní z lepené vazby, všeobecně rozšířené bezpatkové písmo ničí oči, větší knížky u dětí mladšího věku jsou vhodné, ale nesmí být příliš velké: nevejdou se do regálu nastojato.

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Naše knihovna nabízí několik čteček k zapůjčení čtenářům. Úbytek čtenářů asi ještě dlouho nepocítíme. Přeci jen hlavními, masovějšími uživateli jsou lidé, kteří nemají čas chodit do knihovny (můj názor). Dětská literatura by měla rozhodně vycházet v papírové podobě. Sama zatím čtečku nemám, ale má své výhody: třeba při cestách na dovolenou nebo při čtení před spaním.

Jakým způsobem spolupracujete s místními školami? Kdy se stávají školáci vašimi čtenáři? Vydrží jim „chození do knihovny“ po celou školní docházku nebo zaznamenáváte úbytek zájemců o čtení knih a nižší návštěvnost s postupem věku?

Zároveň s projektem Knížka pro prvňáčka se rozšířily řady našich čtenářů o celé rodiny: maminky i tatínkové s dětmi chodí do knihovny častěji. Jsme malá pobočka na okraji Liberce a většina čtenářů z řad dětí, které opustí základní školu, přechází do knihovny do města.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Myslím, že to není se čtením tak strašné, jen jsem nešťastná, že je vždycky zájem jen o určité tituly – Harry Potter už je passé a všichni se vrhli na Malého poseroutku, Klub záhad či Percy Jacksona. Tudíž, tolik žádaný Harry Potter leží volně na regále, ale Malých poseroutků by nám nestačilo ani dvacet.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Nejmladší 5 let, nejstarší 90 let. Co se týká věkových vrstev, kromě již zmíněných středoškoláků a vysokoškoláků je rozvrstvení asi pravidelné. U dospělých je rozdíl spíše v pohlaví: ženy čtou mnohem, mnohem více.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Pouze v hlavní budově naší knihovny. Obvykle se jedná o prezenční výpůjčky.

knihovny vesec1

Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?

Řekla bych, že májovky (na rozdíl od verneovek, které si děti – vlastně i dospělí – stále půjčují).

Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?

Naše pobočka vyřazovala hodně v uplynulých dvou letech. Knihovna prošla revizí, takže se snáz cíleně vyřazovalo. Také se nám rozpadá knihovnický nábytek, takže i to mělo za následek úbytek knih. Knihy z poboček se odvážejí do města do rezervního pobočkového fondu.

Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?

Půjčování časopisů, omezeně zvukových nosičů, internet, pořady pro dospělé (Cyklus Vím, a chci to sdělit ostatním: Čtenáři čtenářům), pro rodiče s dětmi (Podvečerní čtení pohádek, různé dílny), pro děti (kroužek dramatiky), pro školy (hodiny knihovnické gramotnosti a besedy se spisovateli a ilustrátory).

Připojte, prosím, nějaké své postřehy, kterými byste ráda doplnila naše všetečné otázky.

Právě mi končí pracovní doba a jsem unavená z dětí ulice, které se do knihovny chodí víceméně ohřát. Za celých 35 let v knihovně jsem byla nucena vykázat z knihovny asi půltucet dětí. Tuto zimu asi dvakrát tolik. Takže jsem ráda, že můžu za dnešním povídáním udělat tečku.

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli! 
Redakce Kultury21.


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

S paní Alicí Koškovou o celostátní anketě "SUK - čteme všichni"

suk perexKterou knihu vydanou v roce 2013 vyberou čtenáři jako nejlepší? To se můžeme zatím pouze dohadovat. Hlasování je v plném proudu a ještě chvíli nás nechá všechny napjaté. Anketa „SUK – Čteme všichni“ je celostátní anketo...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Jitka Asterová: Jestli se mi něco v životě podařilo, tak jsou to děti

Jitka Asterová - foto Maggie Le 6„Práci v rozhlase jsem si zamilovala od prvního dne. Cítila jsem se tam daleko svobodnější než před kamerou a na jevišti,“ přiznává herečka a rozhlasová moderátorka Jitka Asterová,...


Divadlo

Slovácké divadlo uvádí soudní drama Teror přímo u Okresního soudu

teror200V pátek 29. dubna se příznivci Slováckého divadla dočkají dalšího výjimečného zážitku. Soudní drama Teror německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha Teror budou hrát divadelníci v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti a o vině či n...

Film

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...