Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.

Jako jedna z prvních nám odpověděla Alexandra Bezděková z pobočky Vesec Krajské vědecké knihovny v Liberci (www.kvkli.cz http://casopiskacatko.blog.cz/)

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?
Deník malého poseroutky - VTIPNÉ
Eragon - NAPÍNAVÉ
Lichožrouti - NAPÍNAVÉ, patří i mezi mé favority
Klub tygrů - NEČETLA JSEM
Anička a cirkus -   NEČETLA JSEM
Dospělí:
Knížky Táni Kubátové - NEČETLA JSEM
Knížky Magdy Váňové - NEČETLA JSEM
Žítkovské bohyně – JEN VÍCE TAKOVÝCH KNIH
knížky Georgie R. R. Martina - NEČETLA JSEM
severské detektivky – všechny

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Některé paní čtenářky preferují české autorky, není to obecný jev.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Ženské romány, detektivky a fantasy. Knihovnu navštěvuje více žen, takže nejvíce ženské romány.

Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, tak které?

Žítkovským bohyním.

Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, čím?

Vysloveně negativně na mě působí knížky pro děti, které jsou odpudivě ilustrované. Děsí mě, jaký prostor dostává například Zdeňka Študlarová, i když ta má občas alespoň vtipné či něžné postavičky, ale třeba Edita Plicková: hrůza.

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se ráda pochlubila?

Podvečerní čtení pohádek
Lichožroutí dílna za účasti Galiny Miklíkové
Pasování prvňáků na čtenáře

knihovny vesec2

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Moudřejší projekt, než Čtení pomáhá, ještě nikdo nevymyslel. Negativní názor mám naopak na projekt Celé Česko čte dětem. Když už se náhodou nechlubí cizím peřím, jsou jejich akce zbytečné, a přesto asi stojí spoustu peněz.

Zaznamenala jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Těch je hodně: Karel Sís, Galina Miklínová, Jaromír F. Palme, Renáta Fučíková…

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

Čtenáři do deseti let určitě mají. Mám ráda ilustrace, které nejsou pouze prvoplánové, ale které si také s literárním obrazem pohrají – i když to spíš v poezii či v knihách pro dospělé. Děti chtějí vidět zobrazenou situaci dost detailně.

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

Velmi důležitá: obálka nabízí knížku, vazba u knih v knihovně – naši knihvazači – jsou nešťastní z lepené vazby, všeobecně rozšířené bezpatkové písmo ničí oči, větší knížky u dětí mladšího věku jsou vhodné, ale nesmí být příliš velké: nevejdou se do regálu nastojato.

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Naše knihovna nabízí několik čteček k zapůjčení čtenářům. Úbytek čtenářů asi ještě dlouho nepocítíme. Přeci jen hlavními, masovějšími uživateli jsou lidé, kteří nemají čas chodit do knihovny (můj názor). Dětská literatura by měla rozhodně vycházet v papírové podobě. Sama zatím čtečku nemám, ale má své výhody: třeba při cestách na dovolenou nebo při čtení před spaním.

Jakým způsobem spolupracujete s místními školami? Kdy se stávají školáci vašimi čtenáři? Vydrží jim „chození do knihovny“ po celou školní docházku nebo zaznamenáváte úbytek zájemců o čtení knih a nižší návštěvnost s postupem věku?

Zároveň s projektem Knížka pro prvňáčka se rozšířily řady našich čtenářů o celé rodiny: maminky i tatínkové s dětmi chodí do knihovny častěji. Jsme malá pobočka na okraji Liberce a většina čtenářů z řad dětí, které opustí základní školu, přechází do knihovny do města.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Myslím, že to není se čtením tak strašné, jen jsem nešťastná, že je vždycky zájem jen o určité tituly – Harry Potter už je passé a všichni se vrhli na Malého poseroutku, Klub záhad či Percy Jacksona. Tudíž, tolik žádaný Harry Potter leží volně na regále, ale Malých poseroutků by nám nestačilo ani dvacet.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Nejmladší 5 let, nejstarší 90 let. Co se týká věkových vrstev, kromě již zmíněných středoškoláků a vysokoškoláků je rozvrstvení asi pravidelné. U dospělých je rozdíl spíše v pohlaví: ženy čtou mnohem, mnohem více.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Pouze v hlavní budově naší knihovny. Obvykle se jedná o prezenční výpůjčky.

knihovny vesec1

Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?

Řekla bych, že májovky (na rozdíl od verneovek, které si děti – vlastně i dospělí – stále půjčují).

Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?

Naše pobočka vyřazovala hodně v uplynulých dvou letech. Knihovna prošla revizí, takže se snáz cíleně vyřazovalo. Také se nám rozpadá knihovnický nábytek, takže i to mělo za následek úbytek knih. Knihy z poboček se odvážejí do města do rezervního pobočkového fondu.

Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?

Půjčování časopisů, omezeně zvukových nosičů, internet, pořady pro dospělé (Cyklus Vím, a chci to sdělit ostatním: Čtenáři čtenářům), pro rodiče s dětmi (Podvečerní čtení pohádek, různé dílny), pro děti (kroužek dramatiky), pro školy (hodiny knihovnické gramotnosti a besedy se spisovateli a ilustrátory).

Připojte, prosím, nějaké své postřehy, kterými byste ráda doplnila naše všetečné otázky.

Právě mi končí pracovní doba a jsem unavená z dětí ulice, které se do knihovny chodí víceméně ohřát. Za celých 35 let v knihovně jsem byla nucena vykázat z knihovny asi půltucet dětí. Tuto zimu asi dvakrát tolik. Takže jsem ráda, že můžu za dnešním povídáním udělat tečku.

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli! 
Redakce Kultury21.


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Richard Műller - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

mullerSlovenská legenda, která je na špici československé hudební scény již třicet pět let, vystoupí na festivalu Benátská! s Impulsem v pátek 26. července v doprovodu 11 famózních hudebníků. Nádherné skladby Richarda Müllera zazní jak ještě nikdy předtím. Ci...


Literatura

VHRSTI chce být dospělý - Finále volné trilogie VHRSTI

vhrsti Chci byt dospely 200Po pěti letech vyšla poslední ze zamýšlené trilogie ilustrátora a spisovatele, který tvoří pod pseudonymem VHRSTI. Jeho malý hrdina Štěpán se nejdřív zbavil strachu ze tmy (Už se nebojím tm...

Divadlo

Skromný muž s velkým srdcem a obrovskou pokorou!

velen 200Už jako malá holka jsem registrovala herce s dobráckýma očima a širokým úsměvem, ale nikdy jsem si k němu neuměla přiřadit jméno, někdy se mi to tak stává i dnes. To ovšem vůbec neznamená, že to v mých očích snižuje jeho herecké kvality. Byl celkem...

Film

Hra na hraně – kvantitu nebo kvalitu?

200filmUž týden se prohání po našich kinech novinka režiséra Brada Furmana (Obhájce) se zpěvákem, hercem Justinem Timberlakem a budoucím netopýřím mužem, Benem Affleckem.

...