Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.

Jako jedna z prvních nám odpověděla Alexandra Bezděková z pobočky Vesec Krajské vědecké knihovny v Liberci (www.kvkli.cz http://casopiskacatko.blog.cz/)

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?
Deník malého poseroutky - VTIPNÉ
Eragon - NAPÍNAVÉ
Lichožrouti - NAPÍNAVÉ, patří i mezi mé favority
Klub tygrů - NEČETLA JSEM
Anička a cirkus -   NEČETLA JSEM
Dospělí:
Knížky Táni Kubátové - NEČETLA JSEM
Knížky Magdy Váňové - NEČETLA JSEM
Žítkovské bohyně – JEN VÍCE TAKOVÝCH KNIH
knížky Georgie R. R. Martina - NEČETLA JSEM
severské detektivky – všechny

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Některé paní čtenářky preferují české autorky, není to obecný jev.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Ženské romány, detektivky a fantasy. Knihovnu navštěvuje více žen, takže nejvíce ženské romány.

Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, tak které?

Žítkovským bohyním.

Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, čím?

Vysloveně negativně na mě působí knížky pro děti, které jsou odpudivě ilustrované. Děsí mě, jaký prostor dostává například Zdeňka Študlarová, i když ta má občas alespoň vtipné či něžné postavičky, ale třeba Edita Plicková: hrůza.

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se ráda pochlubila?

Podvečerní čtení pohádek
Lichožroutí dílna za účasti Galiny Miklíkové
Pasování prvňáků na čtenáře

knihovny vesec2

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Moudřejší projekt, než Čtení pomáhá, ještě nikdo nevymyslel. Negativní názor mám naopak na projekt Celé Česko čte dětem. Když už se náhodou nechlubí cizím peřím, jsou jejich akce zbytečné, a přesto asi stojí spoustu peněz.

Zaznamenala jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Těch je hodně: Karel Sís, Galina Miklínová, Jaromír F. Palme, Renáta Fučíková…

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

Čtenáři do deseti let určitě mají. Mám ráda ilustrace, které nejsou pouze prvoplánové, ale které si také s literárním obrazem pohrají – i když to spíš v poezii či v knihách pro dospělé. Děti chtějí vidět zobrazenou situaci dost detailně.

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

Velmi důležitá: obálka nabízí knížku, vazba u knih v knihovně – naši knihvazači – jsou nešťastní z lepené vazby, všeobecně rozšířené bezpatkové písmo ničí oči, větší knížky u dětí mladšího věku jsou vhodné, ale nesmí být příliš velké: nevejdou se do regálu nastojato.

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Naše knihovna nabízí několik čteček k zapůjčení čtenářům. Úbytek čtenářů asi ještě dlouho nepocítíme. Přeci jen hlavními, masovějšími uživateli jsou lidé, kteří nemají čas chodit do knihovny (můj názor). Dětská literatura by měla rozhodně vycházet v papírové podobě. Sama zatím čtečku nemám, ale má své výhody: třeba při cestách na dovolenou nebo při čtení před spaním.

Jakým způsobem spolupracujete s místními školami? Kdy se stávají školáci vašimi čtenáři? Vydrží jim „chození do knihovny“ po celou školní docházku nebo zaznamenáváte úbytek zájemců o čtení knih a nižší návštěvnost s postupem věku?

Zároveň s projektem Knížka pro prvňáčka se rozšířily řady našich čtenářů o celé rodiny: maminky i tatínkové s dětmi chodí do knihovny častěji. Jsme malá pobočka na okraji Liberce a většina čtenářů z řad dětí, které opustí základní školu, přechází do knihovny do města.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Myslím, že to není se čtením tak strašné, jen jsem nešťastná, že je vždycky zájem jen o určité tituly – Harry Potter už je passé a všichni se vrhli na Malého poseroutku, Klub záhad či Percy Jacksona. Tudíž, tolik žádaný Harry Potter leží volně na regále, ale Malých poseroutků by nám nestačilo ani dvacet.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Nejmladší 5 let, nejstarší 90 let. Co se týká věkových vrstev, kromě již zmíněných středoškoláků a vysokoškoláků je rozvrstvení asi pravidelné. U dospělých je rozdíl spíše v pohlaví: ženy čtou mnohem, mnohem více.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Pouze v hlavní budově naší knihovny. Obvykle se jedná o prezenční výpůjčky.

knihovny vesec1

Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?

Řekla bych, že májovky (na rozdíl od verneovek, které si děti – vlastně i dospělí – stále půjčují).

Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?

Naše pobočka vyřazovala hodně v uplynulých dvou letech. Knihovna prošla revizí, takže se snáz cíleně vyřazovalo. Také se nám rozpadá knihovnický nábytek, takže i to mělo za následek úbytek knih. Knihy z poboček se odvážejí do města do rezervního pobočkového fondu.

Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?

Půjčování časopisů, omezeně zvukových nosičů, internet, pořady pro dospělé (Cyklus Vím, a chci to sdělit ostatním: Čtenáři čtenářům), pro rodiče s dětmi (Podvečerní čtení pohádek, různé dílny), pro děti (kroužek dramatiky), pro školy (hodiny knihovnické gramotnosti a besedy se spisovateli a ilustrátory).

Připojte, prosím, nějaké své postřehy, kterými byste ráda doplnila naše všetečné otázky.

Právě mi končí pracovní doba a jsem unavená z dětí ulice, které se do knihovny chodí víceméně ohřát. Za celých 35 let v knihovně jsem byla nucena vykázat z knihovny asi půltucet dětí. Tuto zimu asi dvakrát tolik. Takže jsem ráda, že můžu za dnešním povídáním udělat tečku.

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli! 
Redakce Kultury21.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nasycen: „S kůží na trh“

nasycen 200„Prostě moje baskytara stála už hrozně moc dlouho opřená v koutě a já navíc dostal chuť sníst zase s kapelou pár baget na nočních pumpách.“ Komentuje s nadsázkou svůj návrat k aktivnímu hudebnímu životu a znovuvzkříšené pražské kapely

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Programový ředitel FTV Prima: „Chcete – li své diváky bavit, nelze být čistě úředníkem…“

Prima ZOOM 200Přes měsíc je v běžné programové nabídce nový kanál rodiny Prima – Prima ZOOM, zaměřený na dokumenty. U této příležitosti jsme vyzpovídali programového ředitele televize Prima Petra Vladyku, který nám prozr...


Literatura

Monika Petrlová: Nelidské zdroje

n s uvodniKam ta holka na to chodí? To si říkám pokaždé, když dočtu něco od mladé nadějné autorky Moniky Petrlové. Tentokrát to byla útlá povídková knížka Nelidské zdroje, u které jsem se nejednou zamyslela. Deset povídek na téma lidských vzt...

Divadlo

Cena Thálie za pařížského "vrabčáka" pro Hanu Fialovou

FIALOVA PEREXCenu Thálie za ztvárnění Edith Piaf v komorním muzikálu Edith a Marlene, který v režii Janusze Klimszy uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, získala v sobotu 28. března na slavnostním ceremoniálu v hi...

Film

Protiválečný, depresivní a emočně nabitý Lovec jelenů na DVD

lovec perexPři vyhlašování Oscarů za rok 1978 absolutně triumfovalo psychologické drama Lovec jelenů reagující na americký syndrom vietnamské války, které získalo hned pět sošek, včetně těch za nejlepší film a režii. I po šestatřiceti letech ...