Těším se na návštěvu Noir Film Festivalu říká patronka Daniela Kolářová

Těším se na návštěvu Noir Film Festivalu říká patronka Daniela Kolářová

Tisk

DanielaK01„Zase nestihnu všechno, co jsem si naplánovala", říká stále aktivní herečka Daniela Kolářová, která se chystá i letos navštívit Noir Film Festival, na kterém se jako jeho patronka objeví už potřetí. Jak momentálně tráví léto, čemu se kromě festivalu věnuje a jak vzpomíná na dobu natáčení svých kultovních filmů?


Paní Kolářová, jak trávíte léto?

Jsem momentálně u lesa, sázím, přesazuji, a prázdninové dny se krátí. Zase nestihnu všechno, co jsem si naplánovala. Moje hlava řeší úplně jiné věci než pracovní povinnosti, ale diář vyhrožuje termíny natáčení seriálu Zlatá labuť a dalšími novými povinnostmi, včetně divadelních představení. A také se těším na návštěvu NOIR FILM FESTIVALU, tuším, že potřetí. Jsem zvědavá na nabídku filmů.

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová na Noir Film Festivalu

A když si vzpomenete na filmy, ve kterých jste hrála, jaký byl rozdíl v zákulisí natáčení třeba v 70. letech a dnes?

V zázemí rozdíl nebyl, ale technika natáčení se vylepšila, velikost kamer a jejich ovládání je menší a dokonalejší. A scénáristé i režiséři se nemusí obhajovat před cenzurními komisemi.

Proč jste se vlastně rozhodla stát se herečkou, co vás k tomu motivovalo? Byl to vždycky váš sen?

Když jsem se na střední škole definitivně rozhodla dělat zkoušky na DAMU, byla to doba „zlatých šedesátek” , kdy vycházely knihy dosud zakázaných autorů, a v divadlech i ve filmové branži se uvolňovala cenzura. Bylo toho tolik, co všechno číst a vidět! Divadlo mne okouzlovalo mimo jiné také proto, že obsah her prožíváte společně s diváky, z jejich reakcí dostáváte okamžitou odpověď, zda si rozumíme, nebo ne. A dodnes si herci po představení říkají: „Dneska byli bezvadní lidi". V životní i divadelní praxi nám nevychází všechno tak, jak bychom si přáli, ale musíme se o to znova a znova pokoušet.

Takže sen být herečkou jsem si splnila, ale občas to i bolelo. Jako v osobním životě. Záleží na mnoha okolnostech. Když se ohlédnu zpět, měla jsem velké štěstí. Potkala jsem více kvalitních lidí než těch druhých, a to mi umožnilo s nimi jak v divadle, tak ve filmu pracovat.

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová jako patronka filmového festivalu

A jakou roli jste měla nejraději?

Neumím přesně říci, která role byla ta nejlepší, vždycky záleží na obsahu her nebo scénářů a podtrhuji, že na režisérech, režisérkách, ve filmu plus na kameramanovi.

A co život, který nebyl před kamerou? Co bylo pro vás nejdůležitější?

To co bylo pro mne vedle profese důležité, byla rodina. A teď, kdy jsou synové dospělí, jsem závislá na přírodě. Je to veliký dar, zázrak, který potřebuje naši pozornost a péči.

 

Pozvánka na Noir Film Festival

nff 2023 banner mail 427x182 D

Fotografie: NFF


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na vánoční kapry se mi vylilo červené víno, říká poslankyně Jitka Chalánková

chalan 200Poslankyně sněmovny Jitka Chalánková (TOP 09) má k jídlu, eufemisticky řečeno, kladný vztah. Ráda jí, ráda vaří, ráda stoluje s celou rodinou, přidává i jednu vánoční historku s kapry polité červeným vínem.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Merlin Jahodová: „Malování mě zachránilo!“

mer 200Říká, že ve své tvorbě se ráda vyjadřuje spontánně, rychle a podle momentálního rozpoložení. I když se u ní odmala projevoval výtvarný talent, k malování se dostala oklikou – až ve chvíli, kdy se jejímu synovi proměnil život. O to víc si váží daru, který...


Literatura

Na mušce: Druhá nebezpečná mise Šedého muže

na musce200Nakladatelství Kalibr vydalo v červnu druhý díl série Šedý muž od Marka Greaneyho s názvem Na mušce. Načasovali si to pěkně, jelikož od července se můžete na Netflixu podívat na film Šedý muž. Garantuju, že se dočkáte fakt pořádné dávky akce a napětí...

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

I při cestě na dno svítá naděje

cestaVen perexPo téměř dvou desetiletích, která uplynula od natočení Mariana, se Petr Václav opět vrací k romské problematice. Ve filmu Cesta ven se však neobrací k minulosti, která Romy n...