Rozhovor Barbora Mochowa: Chci dosáhnout hutnějšího zvuku

Rozhovor Barbora Mochowa: Chci dosáhnout hutnějšího zvuku

Tisk

BarboraMochowa-2aBarbora Mochowa upoutává posluchače svých koncertů éterickým hlasem a zasněnými písničkami, které se pohybují na pomezí populární a vážné hudby. Na koncertech se doprovází na klavír, někdy ji doplňují hudebníci ze smyčcového Unique Quartet (při některých příležitostech hrajícího pod názvem Kvintesence Quartet). Niž na konci roku 2014 se Barbora Mochowa představila klipem k písni Rise and Shine. V červnu 2016 vydala kritiky vychvalované album Waiting for the White Raven. To přispělo k získání stříbrné příčky v kategorii Objev ankety Žebřík. Koncem minulého roku natočila klip k písni The Old House, inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena.


Proč sis za režisérku svého klipu vybrala studentku filmové školy Nikol Stýblovou?

Měla jsem natáčení domluvené v průběhu času asi se třemi lidmi, ale pokaždé to selhalo, tak jsem se po nějaké době rozhodla pro poslední krok a vyhlásila jsem takové pátrání přes sociální sítě. Mezi prvními jmény se objevila Nikol (studentka filmové školy v Praze), a tak jsme spolu začaly komunikovat. Nejdříve jsme měly trošku odlišnou představu, ale pak to takzvaně „seplo“. Jsem za ten krok moc ráda, Nikol je opravdu šikovná, rozuměly jsme si a klip vznikal v příjemné atmosféře. To bylo pro mě hodně důležité.

Do jaké míry jsi uplatnila při práci na klipu vlastní nápady?

Moje představa byla jednoduše natočit, jak hrajeme a udělat to v nějakém netradičním prostředí. A to mi hned vyvstala Petrohradská kolektiv a její prostory bývalé čokoládovny, které dnes slouží pro různé kulturní akce a také jako kavárna. Hrála jsem tam jako jedna z vystupujících festivalu Piano Day Prague a to místo mě svou atmosférou strašně zaujalo. Potom jsem si přála, abychom využili efektu zpomalení. Ve skutečnosti jsme na natáčení hráli dvakrát rychleji a potom se obraz zpomalil do původního tempa, takže pohyby k písni sedí, ale jsou pomalejší, což vytváří takový zvláštní elegantní efekt. Nikol tam pak vložila coby druhou linku prostřihy toho, jak se bavíme v prostoru kavárny a tím do toho přidala určitou civilnost. To se mi líbilo. Ta píseň působí sama o sobě docela romanticky. Chtěla jsem jít obrazem trošku proti tomu, aby vznikl nějaký kontrast - tomu pomáhají i ty kachličky v místnosti. (úsměv) Další nápad Nikol byl rozestavět kluky z Unique Quartet po celé místnosti, nikoli do řady, jak tomu bývá na koncertě.

Byl velký rozdíl mezi tímto natáčením a natáčením tvého prvního klipu Rise And Shine?

Jsem spokojená s oběma klipy, akorát natáčení Rise And Shine probíhalo v trochu stresovější atmosféře.

BarboraMochowa-1

Obsadila jsi druhé místo v kategorii Objev hudební ankety Žebřík. Co pro tebe toto ocenění znamená?

Měla jsem z toho velkou radost. Nečekala jsem, že bych se tam objevila. Je to divácká anketa, o to víc mě to potěšilo. Byla to hezká zkušenost. Teď jsem si vzpomněla, že vlastně začíná nový ročník! Hlasovat je možné do konce ledna, moc děkuji čtenářům za případné hlasy! (úsměv)

V dubnu 2017 jsi předskakovala v Akropoli před vystoupením norské hudebnice Rebekky Karijord. Jaký to byl pro tebe zážitek?

Z jejího koncertu jsem byla nadšená. Pozorovala jsem, jakým způsobem využívá pódium, jak střídá svoje různé polohy, mění energii. Její hudba je mi hodně blízká. Taky moc obdivuju takový ten severský způsob zpěvu. Udělalo mi hroznou radost, že jsem mohla být ten večer součástí.

Toto bylo tvé jediné předskakování?

Kromě Rebekky Karijord jsem před rokem předskakovala v Kostele U Salvátora před německým umělcem Svenem Helbigem na festivalu Spectaculare. Jeho hudba je takový mix klasiky a elektroniky. Vystoupil spolu s desetičlenným sborem Pražští pěvci a za nimi běžela překrásná projekce. Byl to opravdu až mystický zážitek, tím spíš, že se to konalo v obrovském zaplněném kostele. Moje vystoupení obohatila tanečnice, která na začátku přitančila do tmy se svíčkou a při několika písních mě doprovázel violoncellista z Unique Quartet, Šimon Marek.

BarboraMochowa-3

Kolikrát za měsíc koncertuješ?

Různí se to. Ale průměrně mám jeden až tři koncerty měsíčně.
Na křtu tvé desky se rozdávaly obálky s peříčkem uvnitř. Můžeš k tomu říci něco víc?
Chtěla jsem udělat nějaké malé překvapení. Moje deska se jmenuje „Waiting for the White Raven“, tak mě napadlo udělat takový tematický los. Ve většině obálek byla černá peříčka a ve třech bílá. Kdo si bílé vytáhnul, dostal cédéčko.

Kde jsi tolik havraních pírek sehnala?

Nic jsem žádnému ptáčkovi neudělala! (úsměv) Nebyla to havraní pírka, ale obarvená kachní, tuším. Chvíli jsem je hledala, ale nakonec našla v jednom obchodu s výtvarnými potřebami.

Je již na cestě druhá deska?

Mám teď hotových pět písní, tak ještě jednou tolik a mohlo by to dát na novou desku. Ke dvěma už píše František Krtička (pianista, skladatel a můj dvorní aranžér) aranže pro smyčcový orchestr. Chtěla bych tam mít také víc elektroniky, beatů. Už se na to těším, jak to bude znít, snad se to všechno podaří.

Kdy deska vyjde?

To zatím nedokážu říct. Byla bych ráda, kdybychom to stihli do konce roku 2018, ale myslím, že je to nereálné.

Kdy nejdříve tě bude možné slyšet naživo?

25. ledna se uskuteční koncert Praze, v kostele svatého Vavřince pod Petřínem. Je to malý gotický kostelík, blízko zastávky Hellichova. Ten prostor je moc krásný, jsou tam dokonce ještě původní gotické malby. Je to moje vysněné místo, kde jsem vždycky chtěla hrát. Doprovázet mě bude smyčcový Unique Quartet a bude to v Praze jediný koncert zase na dlouhou dobu, tak určitě přijďte, bude to magický! (úsměv)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Lednice

lednice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ježkárnami jsem si splnil životní sen, říká písničkář Mirek Paleček

Palecek 200Mirka Palečka má hodně lidí spojeného nejen se starým dobrým Semaforem, ale rovněž s Michaelem Janíkem, s nímž vytvořil na dlouhá léta písničkářský tandem. Kdo by neznal hity jako Hele lidi nebo Prodavač limonád. Nicméně v poslední době už spolu ...


Literatura

Zahrada plná jedu: Alžběta Tudorovna pátrá po vrahovi svých příbuzných

zahrada plna jedu 200Nakladatelství BB/art přináší čtenářům milujícím historické detektivky a tudorovskou Anglii román americké autorky Karen Harperové Zahrada plná jedu (The Poyson Garden, 1999), jehož hrdinkou...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat ovládne shakespearovské divadlo v originále

prague shakespeare festivalVýjimečnou příležitost setkat se v originální angličtině s inscenacemi Williama Shakespeara a jeho postavami budou mít čeští diváci od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadl...

Film

Miláček: mdlá ilustrace slavné knihy

altFilmová adaptace románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta Miláček, pod níž je podepsána dvojice režisérů Declan Donnellan a Nick Ormerod, ukázkově demonstruje, co znamená pojem „vypráz...