Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!
O perle jižní Moravy - zámku Lednice si s námi povídala paní Ivana Holásková.
Jak jste se dostala k práci kastelána? Byl to vždy váš sen? Dovedete si představit, že byste dělala něco jiného?
Historie byla mým největším koníčkem od dětství. K práci jsem se dostala náhodou, manžel pracoval v kultuře a dozvěděl se, že místo na zámku se uvolňuje, tak jsme bez rozmýšlení přijali. Vzhledem k tomu, že zde pracuji už 35 let, rozhodně si neumím představit jinou práci.
Jak se žije kastelánovi na zámku? Žijete zde i s rodinou? Jaké to je bydlet v 21. století na zámku? Co to obnáší třeba v kruté zimě nebo v parném létě?
Na zámku se narodily a vyrostly obě moje děti, které se sem vrací jak jen mohou. Bydlení je určitě nádherné, ale kastelán musí počítat s minimálním soukromím (všichni ho najdou a také má neustálou pohotovost), musí se přizpůsobit provozu zámku a samozřejmě nezbývá než se otužit, protože zima je obtížnější než v běžném bytě.
Co je na vaší práci nejtěžší? Je to shánění peněz? Jakým způsobem se vůbec provoz zámku financuje? Jakou část z celkových financí na provoz tvoří návštěvnické vstupné?
Práce je velmi různorodá, od zmíněného shánění peněz přes kontakt s lidmi, úřady, stavebními firmami, … Člověk musí být velmi adaptibilní a mít opravdu široký záběr.
Zámky ve správě NPÚ jsou součástí příspěvkové organizace, tržby se odvádějí a pokud vyděláme nad stanovený plán, posílíme si rozpočet. Jinak velké stavební akce jsou financovány z nejrůznějších grantů, většinou přes ministerstvo kultury. Ze vstupného by nebylo možno provoz financovat (kromě velkých objektů jako je Lednice nebo Hluboká a Karlštejn).
Zámek Lednice je obklopen jak spoustou turistických cílů a jedná se o opravdu velký areál. Dá se říci, kolik lidí je celkem zodpovědných za bezproblémový provoz?
Kromě zámku je v naší správě zámek Janův hrad, Apollonův chrám, minaret a 200 hektarů parku. Máme 42 stálých zaměstnanců, v létě k tomu asi 20 studentů jako průvodců. Určitě bychom potřebovali posílit stav, hlavně v zámeckém parku, kde je práce nikdy nekončící.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Spousta e-mailů a telefonátů, řada schůzek s dodavateli, příprava kulturních akcí, zařizování kolem běžné údržby a úklidu, administrativa, účetnictví, opět řada e-mailů a telefonátů …. V zimě inventury, příprava na novou sezónu, archivnictví.
Jaké nabízíte návštěvníkům zajímavosti? Setkají se u vás s něčím, co nikde jinde nenajdou? Co jste si pro ně připravili nového a zajímavého pro letošní sezónu?
Zámek je známý především unikátními řezbářskými pracemi, jedinečná je také umělá jeskyně ve sklepeních, minaret je jediná stavba svého druhu mimo islámské země, park je největším zámeckým parkem v Evropě, takže kam se podíváte, všechno v tomto areálu je nesmírně zajímavé. Letos jsme otevřeli další tři pokoje ve třetím patře, návštěvníci uvidí, jak žili nejen princové a princezny, ale také jejich vychovatelé.
Můžete se pochlubit nějakým zámeckým strašidlem? Kdy a v jakých prostorách u vás straší? Zakládá se existence strašidla na nějakých reálných historických základech (straší tu doložená historická osobnost apod.)?
Každý správný zámek má nějaké strašidlo, u nás se občas zjevuje muž v černém plášti a klobouku. Údajně se jedná je šlechtice, který zahynul i s koněm v bažinách pod zámkem. Možná se jedná jen bujnou fantazii kolegů, možná o nějaké zvláštní energie, které se ve starých budovách projevují.
Jaké se k vašemu zámku vážou pověsti?
Bohužel pověsti se žádné nedochovaly. Lednické obyvatelstvo bylo po válce vystěhováno do Rakouska, archívy zničeny, nezůstaly ani legendy v ústním podání.
Zdroj foto: zamek-lednice.com
< Předchozí | Další > |
---|