Tomáš Zástěra se ukázal jako dobrý vypravěč

Tomáš Zástěra se ukázal jako dobrý vypravěč

Tisk

opoustim ostrov200V nakladatelství Ikar (Euromedia Group) vyšla kniha moderátora Tomáše Zástěry, kterého hodně lidí poznalo díky jeho účasti v pořadu Survivor.

 

 

 

 

Právě na vlně oblíbenosti zmíněné reality show se tato kniha podle mě svezla a využila tak i názvu. Na jednu stranu je to zavádějící, protože obsah nemá se Survivorem nic společného. To může někoho zklamat nebo naopak také odradit.

Já jsem si všimla hlavně podtitulu „Humorné příběhy z mého života“ a také usměvavé tváře Tomáše Zástěry na obálce. Sice neposlouchám rádio, kde vystupuje, ale znám jej už z jeho působení v internetové televizi Stream.cz a byla jsem zvědavá, co o sobě v knize prozradí.

Kniha má zajímavý koncept. Opouštění ostrova není tedy odkazem na Survivora, ale na ostrov bezpečí v podobě bytu Tomáše Zástěry, ze kterého se stěhuje. A když jej vyklízí, vynořují se mu určité vzpomínky, se kterými se dělí se čtenáři. A jak píše v anotaci: „Sedmnáct věcí. Sedmnáct příběhů. A sedmnáct situací, které se mi v životě skutečně staly. U některých jsem se hurónsky smál, u jiných ronil slzy a brodil se v smutku. Bohužel, bohudík.“

Hodně mě rozesmálo hned první vyprávění o kapitánském průkazu a myslím, že si na něj vzpomenu pokaždé, když se ocitnu někde na lodi, škodolibě jsem četla o plyšové lišce a dojemná bylo povídání o čtyřicetileté klívii. Také jsem občas žasla, s jakými lidmi se Tomáš Zástěra v životě potkal. Každý příběh je jiný, ale všechny se moc dobře čtou a je dost možné, že někomu něco připomenou i z toho jeho života.

Opouštím ostrov je maličká knížka, kterou zvládnete za odpoledne, ale já si po jejím přečtení říkala – kéž by bylo více takových. Někdy se spisovatelé snaží čtenáře pobavit a je to nepřirozené a pak se objeví někdo takový jako je Tomáš Zástěra, který píše tak, jako by vám to vyprávěl někde v hospodě nebo na kafíčku. Moc se mi jeho styl líbil, u knihy jsem se pobavila i si odpočinula a vůbec by mi nevadilo, kdyby ještě něco napsal.

Jak v závěru píše Zorka Hejdová, tak Tomáš Zástěra se narodil 16. 12. 1979 a odmala mu všichni říkávali, že je hodně výřečný. Vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni a později se z něj stal profesionální moderátor a bavič. Živil se také například jako fotograf, učitel tělesné a sexuální výchovy, bulvární pisálek nebo zaměstnanec eventové agentury. Několik let působil v pořadu Snídaně s Novou a moderuje na Evropě 2.

opoustim ostrov

Opouštím ostrov
Humorné příběhy z mého života
Autor: Tomáš Zástěra
Žánr: beletrie, humor
Nakladatelství: Ikar (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/598417-opoustim-ostrov.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klára Janečková: „Psychologie je poslání, psaní je láska.“

klara janeckova200Klára Janečková se narodila v roce 1979 ve Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem. Vystudovala psychologii na UPOL v Olomouci a nyní pracuje jako školní psycholožka na dvou velkých základních školách, zároveň působí jako lektorka psycholog...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Lastočka: Poutavý životní příběh z 20. století

lastocka200Lastočka je název poslední knihy Jitky Závodné, kterou si vydala vlastním nákladem. Pokud máte rádi spisovatelky jako je Alena Mornštejnová, tak byste si ji neměli nechat ujít!

 

...

Literatura

Potřebujete zjistit něco ze světa Marvelu? Pak sáhněte po této knize

marvel 200Nakladatelství CPress opět potěšilo všechny fanoušky komiksů a především Marvelu. Po knize Marvel Studios: Encyklopedii postav přichází titul MARVEL: Absolutně všechno, co potřebujete vědět.

 

...

Divadlo

Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

 

tomas valik 200Po kratší nemoci zemřel ve věku nedožitých dvaapadesáti let 8. října v pražské nemocnici Na Bulovce známý herec Tomáš Valík. Na filmovém plátně debutoval koncem osmdesátých let minulého století, ...

Film

Filmový festival Locarno uvede ve světové premiéře český animovaný film O krávě

Vizual O kraveKrátkometrážní animovaný snímek O krávě se probojoval do soutěžní sekce Pardi di domani na 76. ročníku filmového festivalu v Locarnu. Režisérkou tohoto originálního díla je talentovaná animátorka a ilustrátorka Pavla Baštanová, která ve spolup...