Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

Tisk

michal matejcik perexVídeň, Hamburg, Berlín, Sapporo, New York... To jsou alespoň některá z měst, kde koncertoval slovenský harfista Michal Matejčík. Respekt mu zajistily precizní hra a originální úpravy skladeb různých stylů, což vyvrcholilo jeho účastí na koncertech světových es. Zatímco na vídeňském koncertě Depeche Mode si zahostoval jako exkluzivní host, s George Michaelem a Il Divo podnikl evropská turné. Stejně tak se však mladý harfista nebrání vystupování se zajímavými slovenskými interprety, v čemž bude pokračovat i v příští sezoně. Současně by neodmítl ani vystupování v Česku či spolupráci s českými umělci.

 

 

Léta jsem měl harfu zafixovanou jako součást symfonického orchestru, vy jste mě ale vyvedl z omylu, že je to zastaralá představa. Kdy vás napadlo dělat sólové koncerty s vašimi úpravami skladeb nejrůznějších stylů?

Jednou mi v jenom hudebním klubu nabídli udělat u nich večerní sólo koncert a představit tento nástroj i jiné skupině posluchačů. Byla to pro mne výzva připravit pro klub program, který by lidi zaujal jen se samotnou harfou a jinými styly, než je klasika. Předělal jsem jazzové standardy, pop rock dance písně způsobem, aby každá skladba měla jiné hrací i barevné prvky harfy.

A měl jste úspěch. Které skladby vámi upravené pro harfu se líbí nejvíc?

Koncerty s písněmi od skupiny Depeche Mode jsou velmi oblíbené. Tyto úpravy nakonec zaujaly i samotné členy této kapely a dokonce to vyústilo ve spolupráci na jednom z koncertů na jejich posledním turné.

Hrajete skladby, jejichž originály se, jak předpokládám, zřejmě líbí i vám. Proto mě zajímá, jakou muziku posloucháte?

Je to velmi pestré. Od lidovek přes klasiku až k trip-hoppu a metalu.

michal matejcik 1

 

Proč jste si vybral - harfu? Čím vás upoutala a připoutala?

Asi tím, že se v dnešní době čím víc rozpoznává a objevuje její potenciál. Začal jsem o tom přemýšlet a přišel na to, že i s takovou harfou se dají dělat různé šílené věci - a to i navzdory tomu, jak je tento velký nástroj současně mobilní.

Máte za sebou řadu koncertů doma na Slovensku a možná ještě více v zahraničí. Co koncerty v Česku? Zná vás české hudbymilovné publikum?

V Česku jsem vystupoval zatím jen na soukromých koncertech, které byly organizovány hraběnkami z Rakouska na zámcích. Naposledy to byla Náměšť nad Oslavou, kde jsem premiéroval vlastní skladbu "Das Staunen der Welt" pro harfu a soprán a věnoval ji Johanně von Haugwitz, jejíž rod více než století vlastnil panstvo Náměšť.

michal matejcik 2

 

Vraťme se ještě k vašim slavným angažmá. Hrál jste coby speciální host na koncertě kapely Depeche Mode, ale také na světovém turné s Georgem Michaelem, což jen dokresluje vaše kvality i uměleckou vizitku.  Ale také jste asi byl ve správný čas na správném místě. Anebo štěstí přeje připraveným?

Myslím, že se spojilo více faktorů. Někdy to prostě vyjde tak hladce samo od sebe, že člověk nevěří, že je to možné. Ale asi všechny takové věci v životě člověka se mají stát samy od sebe.

I když chci tímto rozhovorem představit hlavně vás, přesto se nemůžu nezeptat, jaké jsou v zákulisí a mimo publikum hvězdy, s nimiž hrajete? Jak na vás působily?

Tyto hvězdy se chovají jinak na velkých pódiích a jinak v zákulisí, kde jsou obyčejní, milí, nenápadní a místy až nesmělí. Velmi mne svým přátelským chováním překvapili právě členové skupiny Depeche Mode.

michal matejcik 3

 

Doma na Slovensku ale spolupracujete s dalšími hudebníky... S kým vším a co je důvodem této spolupráce?

Tady jsem spolupracoval s Katkou Knechtovou, skupinou Lavagance a na podzim se chystám na turné s Katkou Koščovou.  

S jakými lidmi vás baví pracovat? Je jedno, jestli jde o muzikanty či interprety různých žánrů?

Mám rád, když jsou ti lidé nadšení pro to, co dělají - a je jedno, v jakém žánru. Jejich nadšení, experimentování je pro ně odměnou, což je žene dopředu a dělá je šťastnějšími. Takoví spolupracovníci mě baví a třeba i posouvají dál.

Jste Slovák, přesto poslední roky žijete ve Vídni. Proč?

Ve Vídni jsem vystudoval hudební univerzitu a potom jsem tu už zůstal působit. Celé se to rozběhlo, když mě po škole mnohé orchestry přizvaly do nejrůznějších projektů.

Jak to máte s cestováním a navíc s cestováním s harfou? To není zrovna skladný nástroj...

Po pravdě řečeno, už mi to dost překáží, bere to velmi času a vyčerpává. Je příjemnější cestovat vlakem s malou flautou.

Máte jeden nebo více nástrojů?

Mám jednu americkou harfu, kterou používám na větší koncerty, a potom ještě starší harfu ruské výroby.

michal matejcik 4

 

Kdo je vaším největším fanouškem?

Tak nad tím jsem zatím nepřemýšlel.

Kde jste všude v právě končící sezóně hrál a co všechno máte v plánu v té příští?

Od budoucí sezóny jsem angažovaný košickou operou jako sólo harfista a přitom se budu nadále věnovat komorním a sólovým koncertům, komponování i vyučování na harfě tak, jako tomu bylo v předcházející sezoně.

Co vy a léto? Volné dny a prázdniny, dovolená? Jak a kde si ji chcete užít?

Pár týdnů volna nemůže být na škodu. Vypadá to, že léto strávím cestováním po středomořských oblastech.

Foto: Holger Polmann, Antonius Vlachou a archiv Michal Matejčík

www.michalmatejcik.com
www.facebook.com/michal.matejcik.harpist
https://www.youtube.com/watch?v=MMaZhdJ_AgY&;feature=youtu.be


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Meduna Kočková: Prostřednictvím obrazů chci lidem pomoci přijmout změnu a inspirovat je

meduna 200Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. A právě ta dala podobu její současné tvorbě. I když původně pracovala jako servírka, rozhodla se následovat dětský sen a stát se umělkyní. Za pomocí včelího vosku přenáší na plátna niterní ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...


Literatura

Od teď už jedině kávu s malbou!

miluji kávu perexV současné době nemůžeme navštívit specializovanou kavárnu – ať už se jedná o stylový podnik v zahraničí, či módní bistro ve vašem okolí, aby Vám barista s pomocí mléka nepředvedl nějakou tu alchymii. Vzhledem k ...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Česká škola střihové skladby

Ceska skola strihu perexMálokdy se filmový recenzent (neřkuli běžný divák) zajímá o toho člověka, který - ve spolupráci s režisérem - celý film poskládal do výsledného tvaru. Přitom právě na něm záleží, zda sledované dílo nebude škobrtat, z...