Není nic protivnějšího a destruktivnějšího než nudící se dítě. Naštěstí existují kreativní lidé, kteří se neváhají podělit o nápady s ostatními rodiči, a tím jim vytáhnou pomyslný trn z paty. Jednou z těch několika dobrých duší je Inka Faustová, která hází rodičům, prarodičům, hlídacím tetám a všem, kdo mají co do činění s malými dětmi, záchranný kruh v podobě knihy Hrátky pro šikovné ruce.
Nejen zabavení předškoláků a mladších školáků, ale také rozvoj jejich fantazie a jemné motoriky si klade za cíl kniha Inky Faustové. Kniha je rozdělená do kapitol, které obsahují nápady na tvořivou činnost pro děti různých věkových kategorii. To nejjednodušší výtvarničení je určeno pro potěr od dvou let, poslední kapitola je inspirací pro tvorbu s prvňáky či žáčky nižších ročníků základní školy. Rozčlenění do kapitol podle věku nepostrádá logiku, neboť autorka adekvátně volí míru obtížnosti pro konkrétní věkovou kategorii. To, co se má vyrobit nebo namalovat, jsou zvířata, květiny, věci, které děti obklopují, které důvěrně znají. Jako materiály a pomůcky si zvolila ty, které jsou uloženy v šuplících nebo skříních skoro v každé domácnosti, případně jejich pořízení není žádná náročná bojovka a nestojí majlant. Na každé stránce je uveden seznam materiálů a pomůcek, které jsou k výrobě daného uměleckého dílka potřeba, takže čtenář nemusí sáhodlouze s pomocí lupy studovat obrázky, aby zjistil, co bude potřebovat.
Postup výroby konkrétního díla je zcela polopatický, žádné tápání ohledně toho, čím začít, jak bude vypadat druhý, třetí a třeba i čtvrtý krok, a čím se bude končit, nehrozí.
Na poslední stránky autorka umístila šablony, které mají pomoci výtvarně méně zdatným dospělým, aby požadovaná zvířata vypadala jako požadovaná zvířata, požadované předměty jako požadované předměty. Mnoho rodičů se považuje za malíře-nešiky a mají obavy z kreslení, do výtvarné činnosti se moc nehrnou. Díky šablonám mohou obavy ohledně svého neumětelství hodit za hlavu a s klidem se do tvoření se svými potomky pustit, neboť dílo prakticky nemohou zkazit.
Inka Faustová svou knihu - výtvarnou příručku koncipovala tak, aby byly obsaženy všechny možné činnosti, a tak děti malují barvami, kreslí pastelkami, vystřihují, pracují s barevným nebo krepovým papírem, lepí. Jemná motorika se tak rozvíjí všestranně, děti se seznamují s různými materiály a jejich vlastnostmi. Malinko jen postrádám návody na papírové skládačky. Ty nejznámější jako lodička a večerníčkova čepice zná nejspíš každý, ale nad parníkem, žabkou nebo něčím dalším už musí nejeden rodič přemýšlet a může se stát, že si na postup skládání nevzpomene.
Pokud chce rodič či kdokoli dospělý tvořit s dětmi, může se inspirovat třeba svými školními léty a zavzpomínat, na čím trávili hodiny výtvarné výchovy. Někteří si už školní malování, kreslení a jinou kreativní činnost nepamatují, schází jim inspirace. Právě těm by se měla dostat kniha Inky Faustové do rukou, ti ji jistě ocení. A dále už stačí popustit uzdu své fantazii a vymýšlet náměty svých vlastních děl.
Název: Hrátky pro šikovné ruce
Autor: Inka Faustová
Žánr: dětská
Vydáno: 2013
Stran: 94
Vydalo nakladatelství: Albatros
Hodnocení: 66 %
Zdroj foto: nakladatelství Albatros
< Předchozí | Další > |
---|