Modré a růžové období Pabla Picassa

Modré a růžové období Pabla Picassa

pablo picasso 200Galerie MIRO vystavuje třicet tři grafik jednoho z nejúspěšnějších umělců všech dob Pabla Picassa. Všechny grafické práce vytvořil umělec v letech 1904 až 1968. Rané grafické práce mapují Picassovo pozdní modré a růžové období. Obrazy ze čtyřicátých let jsou zase charakteristické expresivní formou kubismu. Poslední grafiky pocházejí z roku 1968, kdy bylo Picassovi osmdesát sedm let.

Pablo Picasso, jeden ze zakladatelů kubismu, se narodil ve španělské Malaze v roce 1881. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti umělecké sféry 20. století a záběr jeho tvorby je obrovský. Malováním a kreslením byl posedlý, věnoval se grafice, scénografii i sochařině.Neustále experimentoval a měnil výtvarné techniky i malířské formy. Při své tvorbě bez obav přijímal vešerou inspiraci, která k němu přicházela a dokázal ji přetvořit v originální a svěží díla. Jistě právem je považován za umělce, který předběhl svou dobu.

pablo picasso2

Na výstavě můžeme spatřit grafiky z takzvaného pozdního Modrého období. V modrém období (1901–1904) tvořil Picasso tmavé obrazy vyvedené v modrých a modrozelených barvách, pouze zřídka použil teplejší barvy. Není jisté, kdy přesně toto Picassovo období začalo. Je možné, že se tak stalo ve Španělsku na jaře 1901 nebo v Paříži ve druhé polovině toho roku. Příčinou strohé barevnosti a smutných námětů (prostitutka, žebrák, harlekýn) může být Picassova cesta po Španělsku a také sebevražda jeho přítele Carlose Casagemase. Pro následující Růžové období (léta 1905–1907) je charakteristický veselejší nádech s oranžovými a růžovými barvami. Opět se zde často objevuje harlekýn. V roce 1904 se Picasso seznámil s Fernande Olivierovou a vztah s ní a také vliv francouzských malířů se značně podepsaly na jeho tvorbě. Picassova pozdní díla byla směsicí stylů, jeho prostředky vyjadřování v neustálé proměně až do konce jeho života. Picasso se cele věnoval práci, byl odvážnější, jeho dílo barevnější a expresivnější.

pablo picasso3

Vystavený soubor lze rozdělit do dvou odlišných částí. První jsou Picassovy rané grafické práce z let 1904 – 1905 a druhou tvoří pozdější grafické listy z období 1947 – 1968 (až na jednu výjimku „Devět hlav“ z roku 1934). Rané práce tvoří celkem čtrnáct grafik z pozdního modrého a počátku růžového období. Je to cyklus „Kejklíři“, který byl vydán v nákladu 250-ti nečíslovaných a nesignovaných kusů. Jeden soubor je také ve sbírce pražské Národní galerie. Všech třicet tři grafik pochází od renomované německo – švýcarské galerie. Grafiky (lepty, suché jehly, akvatinty, litografie a jeden barevný linoryt) jsou evidované v soupisových katalozích Picassových grafik.

pablo picasso

Picasso – Grafiky z let 1904 – 1968
Datum konání: 7.1.2013 - 3.2.2013
Galerie MIRO
Strahovské nádvoří 1/132, Praha 1

Zdroj informací a foto: www.galeriemiro.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Vernisáž výstavy JINÁKRAJINA, toť mozaika českých polí, luk, lesů, sadů,...

jina krajinaČeská kulturní krajina, toť mozaika polí, luk, lesů, sadů, protkána sítěmi polních cest, stezek, po kterých v dobách dávno minulých kráčeli zemědělci na svá políčka, ale i poutníci. Stín jim během jejich putování poskytovaly nejen aleje, ale ...


Literatura

Staňte se odborníky na orchideje

zdrave orchideje 200Knižní klub všem milovníkům kytiček a především orchidejí prostřednictvím edice Esence přinesl knihu Zdravé orchideje s podtitulem Aby dobře rostly a krásně kvetly. Autorkou je Sara Rittershausenová.

Divadlo

Ľadové zrkadlo

ladove zrkadlo zpV rámci Bratislavského majálesu sa 1. mája predstavili deti z ochotníckeho divadla z Devínskej Novej Vsi pod vedením Marty Potančkovej v detskom muzikálovom predstavení Ľadové zrkadlo. ...

Film

RECENZE: Osamělý jezdec

200 jezdecOd tvůrců, kteří nám přinesli Piráty z Karibiku, jsme se letos dočkali nového díla. Opět se zmalovaným Johnym Deppem, ale tentokrát na divokém západě. Osamělý jezdec sice pozbyl milostného příběhu a akce, ale na groteskní scénky režisér Gore V...