Ladislav Tunys: Hvězdy, které nezhasnou aneb Jak jsem je poznal.

Ladislav Tunys: Hvězdy, které nezhasnou aneb Jak jsem je poznal.

Tisk

hvezdy  ktere nehasnou ladislav tunys Nejsem a nikdy jsem nebyla příznivcem vyhledávání senzací týkajících se osobností společenského a kulturního života. Přesto, nebo možná právě proto, občas sáhnu po knížce, u které mám pocit, že nehledá jen skandální odhalení ze životů slavných, ale chce jejich životní příběhy přiblížit a uchovat pro budoucí generace.

 

 

Jméno novináře a publicisty Ladislava Tunyse, který se celý život zabýval psaním o hereckých osobnostech a kinematografii vůbec, by mohlo být pro čtenáře jakousi zárukou objektivního pohledu na život té které osobnosti se vším, co k němu patří. A tak prostřednictvím knížky Hvězdy, které nezhasnou, aneb Jak sem je poznal nahlédneme do zákulisí filmového prostředí i divadelních šaten známých herců i filmových režisérů.

„Poznal jsem možná stovky filmových autorů, mezi něž počítám jak režiséry, dramaturgy, scénáristy, herce, kameramany, tak i maskéry, fotografy atd. Některé z nich důvěrně jako dobré přátele. O mnohých z nich bych mohl psát, ale jen o některých mám dost záznamů. Mnohé jsem nechtěně ztratil, u většiny rozhovorů jsem si písemné záznamy nedělal. A paměť je děravá. S nemnohými jsme se domlouvali na knižní podobě jejich vzpomínek. Před listopadem 1989 jsem nemohl vystoupit z anonymity a poté zase už mnozí nežili nebo jsem s nimi ztratil kontakt. (…) Nikdy jsem se (pokud se sami nesvěřili) nevyptával na jejich osobní poměry, rodinné zázemí, nikdy mne nezajímaly jakékoliv skandály a kdejaké povídačky.
(z předmluvy ke knize)

Jména jako Vojtěch Jasný, Hermína Týrlová, Dušan Klein, Jozef Kroner, Oldřich Lipský, Jiří Trnka, Miloš Forman, Rudolf Hrušínský, Gustav Nezval, František Vláčil, Josef Kemr, Jiří Menzel, František Smolík, Jarmila Kurandová, Ladislav Pešek, Karel Zeman jsou sama o sobě zárukou toho, že na čtenáře čeká opravdu zajímavé čtení.

Ať si vyberete kterékoliv jméno, vždycky na Vás čeká nejprve fotoportrét umělce, který připomene známou tvář. Pak následují vzpomínky autora na společná setkání proložená úryvky rozhovorů. Mnoho informací se dozvídáme takříkajíc „mezi řádky“. Některé vzpomínky jsou naplněny radostí, jiné bolestí a smutkem. To obojí ale patří k životu. V mnoha případech se čtenáři otevře pohled na známého umělce z té obyčejné lidské stránky, která bývá často ukryta za tvářemi ztvárněných filmových a divadelních rolí.

hvezdy  ktere nehasnou ladislav tunys

Jako motto svého článku o setkání s Františkem Smolíkem v předvečer jeho sedmdesátých narozenin jsem použil jeho vlastní vyznání, znějící jako jeho umělecké krédo:
„Podstatou hereckého umění je přesvědčivost. Herec musí zaujmout a upoutat diváky už svou pouhou přítomností, lidskou samozřejmostí. Účin na moderního diváka je tím hlubší, čím je hercův výkon lidsky bohatší. Moderní herec se projevuje především citem a vztahem k lidské a kulturní době…“

Lze snad jen dodat, že právě František Smolík zaujmout diváka pouhou svou přítomností opravdu uměl.

Ladislav Tunys

Český filmový publicista. Narozen 10. 10. 1925 v Olomouci. Od konce 50. let působil v různých časopisech, kde se ve svých článcích věnoval především filmu a české kinematografické tvorbě té doby. Podepsáním provolání Dva tisíce slov si podepsal také svůj zákaz činnosti. Dlouho pak pracoval v Ústřední půjčovně filmů a o filmu dál psal pod různými pseudonymy. K novinařině se vrátil po roce 1989 - psal například o MFF v Karlových Varech.
 
Název: Hvězdy, které nezhasnou, aneb Jak sem je poznal.
Autor: Tunys, Ladislav
Žánr: populárně naučná
Vydáno: 2012
Stran: 398
Vydalo nakladatelství: XYZ
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: obalkyknih.cz


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Krádeže času Jany Eichler-Ruské

chimeara jana perexMnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možn...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak ulovit boháče – nová viktoriánská romance

jak ulovit bohace200Rebelky z Oxfordu znovu zasahují! V září u nakladatelství Cosmopolis vyšel další díl této série, konkrétně Jak ulovit boháče, od americké autorky Evie Dunmore. Spolek výjimečných žen představuje svou další feministickou kandidát...


Divadlo

BALETNÍ KARAFIÁTOVI BROUČCI V ÚSTÍ NAD LABEM

Broucci plakat 200Po 13 letech se v Severočeském divadle v Ústí nad Labem představili v premiéře 6.10 2013 v 15 hodin Karafiátovi Broučci. Pohádkový příběh o lásce, pochopení i naději napsal Jan Karafiát (1846-1929) v...

Film

Rozprava o westernové metodě

western perexJe hezké, když dva ctihodní vysokoškolští profesoři Peter Michalovič a Vlastimil Zuska (oba přednášejí na filosofických fakultách, první v Bratislavě, druhý v Praze) se oddají k...