„Miluji ho, jmenuje se Twist, Oliver Twist“

„Miluji ho, jmenuje se Twist, Oliver Twist“

Tisk

200mluVerš ze známé písně Evy Pilarové skvěle navodí atmosféru k následujícímu příspěvku o audioknize z vydavatelství Radioservis.

 

 

 

 

Jedno z nejznámějších děl Charlese Dickense v rozhlasové úpravě pod režijním vedením Jaroslava Kodeše své posluchače zavede do tvrdého světa chudoby, bezpráví, týrání a ponižování slabých, což je v případě, kdy jde o bezbranné děti, obzvlášť zlé a kruté. Autor literární předlohy Charles Dickens si zde bere na mušku nový sociální zákon, který zrušil chudobince u jednotlivých farností a zavedl centralizovaný systém, a který napomáhá nepoctivcům v rozkrádání prostředků na chudé a ke krutému zacházení s nimi

Oliver Twist je dítě neznámých rodičů, které vyrůstá v chudobinci. Kvůli týrání a ústrkům odtud utíká do Londýna, kde se dostane do party zlodějů a je nucen se účastnit jejich nekalých praktik. Díky tajemství jeho původu dochází k loupežím i vraždě. Nejen krutost, ale i výčitky svědomí, smrt vraha a potrestání viníků patří k nejkrutějším kapitolám románu. Objasnění původu hlavního hrdiny vede ke šťastnému konci celého příběhu, ale čtenáře, či v tomto případě posluchače vede k zamyšlení nad tehdejší situací ve společnosti. Román Oliver Twist je jedním z prvních sociálních románů 19. století, který právě na nedostatky společenského zřízení tehdejší doby poukazuje¨

mlu

Pro dnešního posluchače jsou některé popisované situace nepředstavitelné a podmínky pro život se zdají být - řečeno současným používaným výrazem - “se životem neslučitelné”. Přesto, že je naše společnost na jiné sociální úrovni než ve století 19., má i v dnešní době svým čtenářům a posluchačům co říci. Je důležité připomínat si historické události a poučit se z nich. Bohužel na to často zapomínáme.

Anglický spisovatel Charles Dickens (7. února 1812 – 9. června 1870) je považován za jednoho z největších romanopisců 19. století.
V dětství žil v bídě, jeho otec byl úředník, který se po přestěhování rodiny do Londýna dokonce ocitl ve vězení pro dlužníky. Dickens si musel sám vydělávat na živobytí. Jako desetiletý chlapec pracoval v továrně na leštidla na boty. Později pracoval jako písař. Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle. Svou literární dráhu zahájil roku 1833 drobnými časopiseckými črtami a povídkami, vydávanými pod pseudonymem Boz. Tyto jeho práce si čtenáři velmi oblíbili. Když roku 1836 své črty vydal knižně, dostal od nakladatele objednávku na Kroniku Pickwickova klubu. Bylo to jeho první rozsáhlé dílo a proslavilo jej. Dickens byl slavný nejen v Evropě, ale i v USA, které navštívil roku 1841 a podruhé roku 1867. Po návratu ze své druhé cesty do Ameriky se již necítil dobře. Ztrácel paměť a měl první příznaky mrtvice, na kterou roku 1870 zemřel.

Charles Dickens je nejvýznamnější a nejpopulárnější představitel viktoriánského románu a jeden z největších realistických autorů první poloviny 19. století. V mnohých svých knihách uplatnil zkušenosti ze svého dětství a jeho celoživotním tématem se tak stal tragický osud chudých dětí. Jeho romány mají promyšlenou stavbu. Byl mistrem dějových zápletek a výstižných osobních charakteristik. (zdroj internet)

Název: Oliver Twist
Žánr: román - audiokniha
Účinkují: vypravěč - Otakar Brousek ml., Oliver Twist - Matěj Nechvátal, Bill Sikes - Igor Bareš, pan Brownlow - Petr Pelzer, slečna Róza - Klára Sedláčková-Oltová, Fagin - Jaroslav Haidler, Monks- Petr Halíček, paní Corneyová - Marcela Nohýnková, pan Bumble - Jiří Prager, Lyšák Ferina - Jan Meduna a další
Stopáž: 6 h 42 min
Vydavatelství: Radioservis
Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Radioservis


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrad Malenovice

hrad malenovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chy...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Vychutnejte si čínskou sci-fi a seznamte se s Problémem tří těles

problem-tri-teles 200Audiotéka vydala první díl z trilogie Vzpomínky na Zemi Problém tří těles od čínského spisovatele Liou cCh´-Sina. Pokud máte rádi sci-fi, je pro vás toto dílo povinností!

...


Divadlo

Městské divadlo Zlín představuje retrokomedii k popukání – Charleyho tetu

cht200Zlínské divadlo uvedlo koncem listopadu premiéru anglické konverzační komedie Brandona Thomase Charleyho teta a konečně tu máme něco svěžího, neokoukaného a hlavně šíleně vtipného!

...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...