Alexandrie – detektivní pátrání v největší starověké knihovně

Alexandrie – detektivní pátrání v největší starověké knihovně

Tisk

altVšem, kteří si oblíbili sympatického detektiva (přesněji řečeno soukromého informátora) Marca Didia Falcona britské autorky Lindsey Davisové, přináší nakladatelství BB/art jeho devatenáctý příběh nazvaný Alexandrie.

 

 

Marcus, který má na práci odhalovat nemilé pravdy a zabývat se delikátními situacemi, si tentokrát udělá volno a zamíří s manželkou Helenou a třemi dcerami do Egypta navštívit dva ze sedmi divů světa, pyramidy v Gíze a Alexandrijský maják na ostrově Faru. Doprovod jim dělá Helenin mladší bratr Aulus, který se rozhodl studovat v proslulém alexandrijském Museionu (chrámu Múz), v němž byly uchovávány všechny poklady písemnictví a působili zde jako učitelé nejvýznamnější učenci té doby.

Rodina se ubytuje u Marcova strýce, ale hned druhý den po jejich příjezdu je hlavní knihovník, který byl u nich večer na hostině, nalezen ve své pracovně mrtvý. Marcus je jako císařův vyslanec místními úředníky, kteří si sami nechtějí pálit prsty v ožehavém případu, pověřen vyšetřením jeho smrti. Záhy však zjišťuje, že je Alexandrijská knihovna plná nejen  vzácných a učených svitků, ale i intrik, pletich a akademické řevnivosti, kdy se vedoucí jednotlivých „fakult“ snaží  různými způsoby získat uvolněné místo hlavního knihovníka.

Ačkoliv vypadá vyšetřování v knihovně jako poklidná záležitost, při níž nehrozí žádné nebezpečí, opak je pravdou. Ve studovně uklízeč nachází další mrtvolu, jednoho studenta sežere krokodýl z místní zoologické zahrady a Marcus se stane účastníkem nebezpečné honičky v útrobách samotného Alexandrijského majáku. Ke všemu ještě přijíždí jeho otec, který se živí ne vždy poctivými obchody. Že by měl něco společného s krádežemi a překupnictvím vzácných svitků?

alt

Lindsey Davisová tentokrát čtenáře  poutavou formou seznamuje s životem ve starověké Alexandrii a jejími památkami, s historií a fungováním Museionu a jeho proslulé knihovny a s osobou významného matematika a vynálezce Héróna Alexandrijského,  který jako první prováděl pokusy s praktickým využitím síly páry.

Pokud máte rádi historické detektivní příběhy a láká vás výlet do starověké Alexandrie, vyprávění Marca Didia Falcona vás určitě nezklame.
 
O autorce:

Lindsey Davisová se narodila v roce 1949 v Birminghamu. Na Oxfordské univerzitě vystudovala angličtinu, pak pracovala ve státní správě, od roku 1985 se plně věnuje literatuře. Dvacet let vydává prakticky jednu knihu ročně, většina z nich spadá do falconovské série. Autorčiny knihy jsou překládány do řady jazyků, v Británii také dramatizovány pro rozhlas i televizi a získaly významná ocenění. První cenu „CWA Ellis Peters Historical Dagger“ dostala v r. 1995 za svůj román Two for the Lions, který se umístil v první desítce bestselerů. Nedávno byla ve čtenářském průzkumu zařazena mezi 50 nejúspěšnějších autorů a v roce 1999 obdržela „Sherlockovu cenu“ za nejlepšího komického detektiva za vytvoření postavy Marca Didia Falcona. Získala také „Diamantovou dýku od Cartiera 2011“, což je prestižní cena Asociace spisovatelů detektivek (Crime Writers’ Association). www.lindseydavis.co.uk

Alexandrie
Autor: Lindsey Davisová
Překlad: Petra Andělová
Žánr: historická detektivka
Vydáno: 2012
Stran: 318
Vydalo nakladatelství: BB/art s.r.o
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: bbart.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Eva Hölzelová: Hvězdná obloha byla můj sen

200rKdyž se náctiletá holka zamiluje do antických mýtů a bájí, může se za řadu let stát, že je z ní vydavatelka a v rukou drží svůj ztělesněný sen. Svou vlastní knihu o mýtech a bájích inspirovanou hvězdnou oblohou. Jedinečné pojetí a strhující styl vyprávění. ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Sochař duší – druhý případ restaurátorky Valentiny Saviové

altValentina Saviová, se kterou jsme řešili už Vasalisův paradox, je stálou členkou nadace Eliase Sterna, která odhaluje umělecké podvrhy. Mladá žena se opět dostane do víru událostí, v kterých jde o krk.

...

Literatura

Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu 200

Chlapec z Buchenwaldu tak trochu mate svým názvem. Pamětník Robbie Waisman a jeho spoluautorka Susan Elizabeth McClelland v něm totiž vzpomínají na samotný koncentrační tá...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Čtyřicátá první ochutnávka filmových lahůdek

LFS 200Letní filmová škola pořádá už nějaký ten pátek ochutnávku toho nejlepšího, co filmoví tvůrci vytvořili. Letošní degustační ročník byl už čtyřicátý první a od 24. července do 1. srpna nabídl filmovým fanouškům 237 filmů na 8 promítacích místech.