Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy
Banner

Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy

ImageJméno slavného detektiva Sherlocka Holmese je notoricky známé. Čtenáři se rádi vracejí k jeho případům, filmaři točí nová a nová zpracování těch nejzajímavějších. A k tomu všemu přibyla knížka Rudolfa Čechury, který sepsal případy Holmese důchodce.Nedivme se, Holmes prý žije dál. Dokonce získal doktorát, takže mu právem náleží uvádět před jméno titul Dr. Jen už není aktivním detektivem, ale věnuje se velkému množství rozličných zálib. Na svém venkovském sídle především pěstuje včely, ale také se zajímá o cizokrajné mušle, houby, brouky, pavouky, ptáky a všeliké další potvory. Je nasnadě, že všechny znalosti pak dokáže bravurně využít v případech, které za ním spěchají. Nedivme se, pověst slovutného detektiva dospěla i na anglický venkov, a tak, když se něco záhadného tady stane, hned se upírají zraky postižených k Holmesovi.

Stále mu v jeho případech skvěle sekunduje doktor Watson. Bohužel však doktor Watson už není schopen zaznamenávat nové detektivovy případy, maximálně o nich někdy pohovoří v Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, jejíž je členem. Proto s jeho laskavým svolením se tohoto úkolu ujal další člen této společnosti – Rudolf Čechura. Právě v knize Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy nás přesvědčuje, že slavný detektiv stále žije, těší se dobrému zdraví a jeho logika a dedukce jsou nepřekonatelné.

Deset skvělých krimipovídek, deset příkladů z logiky, deset příběhů naplněných anglickým humorem a lehkým sarkasmem. Rudolf Čechura předkládá velmi jednoduché případy, jejich vyřešení je záležitostí pečlivého sledování událostí a vytříbené dedukce. Po množství detektivek, v nichž se leje krev proudem, forenzní vědci bádají nad stopami, snímají, co se sejmout dá, a hodnotí i nevyhodnotitelné, probírají se ostatky a posuzují řeč těla tak, že ani neví, co sami říkají, je lehká ironie a až rozverné vyprávění o případech, kde se u mrtvol konstatuje smrt a nic moc z nich neteče, neodpadává a nechybí, pro mne pohlazením. Bravurní čeština, výtečné pointy, jednoduchá řešení plynoucí z jasných důkazů. Co víc si přát.

Image

Povídky, které vyšly v tomto souboru, byly původně vysílány v populárním rozhlasovém pořadu Meteor.  Autor za ně získal v roce 1999 cenu Jiřího Marka. Zaslouženě.

Rudolf Čechura (1931) napsal dosud více než stovku detektivních povídek a několik románů – Nikdo nemá alibi vyšel v roce 1969, Dobře časovaná vražda už vyjít nesměl. Jeho poslední detektivka Jako zvíře byla v roce 2004 vyznamenána cenou Eduarda Fikera. Od roku 1968 je Rudolf Čechura řádným členem společnosti Sherlocka Holmese, později byl jmenován i čestným členem amerických holmesovských společností.

Název: Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy
Autor: Rudolf Čechura
Nakladatelství: Mladá fronta, 2011


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Ježíš je mou největší srdcovkou, říká textař a libretista Michael Prostějovský

michael perex 1
I když je autorem textů k mnoha starším hitům, v posledních letech zazářil Michael Prostějovský především jako libretista světových muzikálů, které se v Česku hrají. Tím prvním byl Jesus Christ Superstar, ale přebásnil do češtin...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Etiketa a špionáž

etik 200Nakladatelství CooBoo se může pyšnit velmi kladnými ohlasy z výběru vydávaných knih pro mládež. Jedna taková je i Etiketa & Špionáž od autorky Gail Carrigerové. Příběh o dívce z velké rodiny. O Sofronie, která se odmítá stát dámou a pro svou matku i ...


Literatura

Peter Wohlleben myslí i na malé čtenáře

vis kde rostou deti stromu 200Milovník přírody a hajný Peter Wohlleben je autorem mnoha populárně naučných knih pro dospělé týkající se lesa nebo stromů. Těm mladším věnoval titul Slyšíš, jak mluví stromy? a nyní vydal první obrázkovou...

Divadlo

Sváteční představení v Národním divadle

nd pan z praseckova 200Na období Vánočních svátků připravil soubor činohry Národního divadla pestrou nabídku inscenací, které vám mohou zpříjemnit atmosféru tohoto jedinečného ročního období.

...

Film

Whitney Houston hrála hvězdu, kterou byla

Film Osobní strážce (1992) nás už dobrých dvacet let seznamuje se zákulisím showbyznysu. Zpěvačka Rachel je zde na vrcholku kariéry, a i když se v její práci točí spousta peněz, má své osobní problémy a velmi své...