Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy
Kultura21.cz

Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy

ImageJméno slavného detektiva Sherlocka Holmese je notoricky známé. Čtenáři se rádi vracejí k jeho případům, filmaři točí nová a nová zpracování těch nejzajímavějších. A k tomu všemu přibyla knížka Rudolfa Čechury, který sepsal případy Holmese důchodce.Nedivme se, Holmes prý žije dál. Dokonce získal doktorát, takže mu právem náleží uvádět před jméno titul Dr. Jen už není aktivním detektivem, ale věnuje se velkému množství rozličných zálib. Na svém venkovském sídle především pěstuje včely, ale také se zajímá o cizokrajné mušle, houby, brouky, pavouky, ptáky a všeliké další potvory. Je nasnadě, že všechny znalosti pak dokáže bravurně využít v případech, které za ním spěchají. Nedivme se, pověst slovutného detektiva dospěla i na anglický venkov, a tak, když se něco záhadného tady stane, hned se upírají zraky postižených k Holmesovi.

Stále mu v jeho případech skvěle sekunduje doktor Watson. Bohužel však doktor Watson už není schopen zaznamenávat nové detektivovy případy, maximálně o nich někdy pohovoří v Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, jejíž je členem. Proto s jeho laskavým svolením se tohoto úkolu ujal další člen této společnosti – Rudolf Čechura. Právě v knize Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy nás přesvědčuje, že slavný detektiv stále žije, těší se dobrému zdraví a jeho logika a dedukce jsou nepřekonatelné.

Deset skvělých krimipovídek, deset příkladů z logiky, deset příběhů naplněných anglickým humorem a lehkým sarkasmem. Rudolf Čechura předkládá velmi jednoduché případy, jejich vyřešení je záležitostí pečlivého sledování událostí a vytříbené dedukce. Po množství detektivek, v nichž se leje krev proudem, forenzní vědci bádají nad stopami, snímají, co se sejmout dá, a hodnotí i nevyhodnotitelné, probírají se ostatky a posuzují řeč těla tak, že ani neví, co sami říkají, je lehká ironie a až rozverné vyprávění o případech, kde se u mrtvol konstatuje smrt a nic moc z nich neteče, neodpadává a nechybí, pro mne pohlazením. Bravurní čeština, výtečné pointy, jednoduchá řešení plynoucí z jasných důkazů. Co víc si přát.

Image

Povídky, které vyšly v tomto souboru, byly původně vysílány v populárním rozhlasovém pořadu Meteor.  Autor za ně získal v roce 1999 cenu Jiřího Marka. Zaslouženě.

Rudolf Čechura (1931) napsal dosud více než stovku detektivních povídek a několik románů – Nikdo nemá alibi vyšel v roce 1969, Dobře časovaná vražda už vyjít nesměl. Jeho poslední detektivka Jako zvíře byla v roce 2004 vyznamenána cenou Eduarda Fikera. Od roku 1968 je Rudolf Čechura řádným členem společnosti Sherlocka Holmese, později byl jmenován i čestným členem amerických holmesovských společností.

Název: Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy
Autor: Rudolf Čechura
Nakladatelství: Mladá fronta, 2011


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

S odstupem bych po poslechu alba už zase mnoho věcí udělal jinak, říká Oldřich Bohadlo

bohadlo 200Někde tam jsi. To je název debutového alba náchodského tria BohadloBand, jejímž výhradním autorem je její kapelník, kytarista a zpěvák Oldřich Bohadlo. Jeho texty, melodie a zpěv jsou poznávací značkou skupiny, která se sice na první pohled může j...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...

Čtěte také...

Byla jednou jedna řeka – tajemný příběh od břehu Temže

 

řekaLidské životy jsou jako řeka – někdy poklidné a volně plynoucí, jindy plné zákrut a zrádných míst. Každý má ovšem svůj jedinečný příběh. Příběhy nás z části tvoří i ovlivňují. Tento začíná události, která se stala jednou v noci v hostinci u Bílé labutě okolo roku 1870, událostí, o n...


Literatura

Bylo nebylo – Once Upon a Time

bylo 200Pohádkový příběh v realistickém světě, to jest dílo Bylo nebylo. Dost diváků knihu může znát ze seriálové adaptace, jež nese název Once Upon a Time, a právě jejich ohlasy tvrdí, že tuto knihu je nejlepší číst po zhlédnutí seriálu. Ovšem je to pravda?

Divadlo

ZLOMVAZ 2012
ImageLetošní festival DAMU - ZLOMVAZ se uskuteční od 8. do 12. května. 19. ročník tradičního divadelního festivalu je pořádaný pro studenty a pedagogy uměleckých škol z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jedná se o ...

Film

Německy mluvené filmy dorazí do Prahy a Brna

pr 200Mnohé filmů, které v české distribuci sotva spatříme, zprostředkovávají početné přehlídky - tak se pořádají přehlídky středoevropských kinematografií, snímků natočených ve francouzštině, španělštině, nyní též německy. Festival německy mluvených filmů zvaný...