Vzpomínky legendární tanečnice Josefíny Bakerové

Vzpomínky legendární tanečnice Josefíny Bakerové

Tisk

josephine-bakerova-pametiNakladatelství Ikar vydalo staronovou knížku pamětí legendární tanečnice Josefíny Bakerové. Tato publikace francouzského novináře a spisovatele Marcela Sauvage vyšla u nás již v roce 1928. Nyní vychází znovu a stále má čím okouzlovat.

Marcel Sauvage celá léta vedl rozhovory se světoznámou tanečnicí, která si velice rychle získala své publikum. Kniha je vlastně vyprávění plné vzpomínek, ale i humoru a bezprostředního vyjadřování svérázné ženy, která během svého života musela překonávat rasistické předsudky. Pokud Josefínu znáte a zajímáte se o její životopis, knihu jednoznačně uvítáte.

Josefína byla velmi spontánní a krásná, talentovaná žena s ohněm v těle, nestyděla se na tehdejší dobu se ani ukazovat a fotit nahá. Za druhé světové války pracovala jako špionka pro Francii a získala Řád čestné legie. Byla aktivní až do vysokého stáří a vystupovala také v Československu v roce 1970. To, že ji muži zbožňovali, dokládá i to, že byla pětkrát vdaná. Zkrátka to byla femme fatale.

Ukázka z knihy

Ani Židé, ani psi, ani niggers…Žádní negři…
Tak k tomuhle se nakonec Američani u sebe doma dopracovali. Kromě atomové bomby, přenosné ledničky a patentu na všechnu moudrost světa.

Název: Paměti: Vzpomínky legendární tanečnice
Autor: Josephine Bakerová, Marcel Sauvage
Překlad: Šárka Belisová
Nakladatelství: Ikar/Euromedia Group
Rok vydání: 2023
Počet stran: 312

big josephine-bakerova-pameti-JDF-513121

https://www.ikar.cz/#nase-knihy


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kreslím jako každý, od té doby, co mi dali do ruky tužku

vaclav-moravecCo nám na sebe prozradil ilustrátor Petr Vyoral, patron naší výtvarné soutěže? Přečtěte si náš krátký rozhovor a třeba se i nechte inspirovat. Povídat si totiž budeme hlavně o tom, jak se stát ilustrátorem knih.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Švandovo divadlo uvede Cyrana z Bergeracu v beatboxovém rytmu

cyrano 200Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít ve Velkém sále premiéru Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh o nosatém šermíři, který se nešťastně zamiluje do své sestřenky, se českému ...


Literatura

Autorka Divergence přichází s druhým dílem dospělejšího young adult

 

big cesty-se-rozchazeji-NUi-386362Druhý díl duologie Čáry života nabízí sice více sci-fi, ale pořád se nese na vlně popularity young adult. Povede se Akosovi a Cyře obejít svůj osud a zastavit válku, která může mít katast...

Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Zůstaly jen atomy věčnosti

atomy 200O krátkých filmech sotva nalezneme nějaké souhrnnější pojednání. Bývají zpravidla spojovány s dokumentární, případně animovanou tvorbou, ale nalezneme mezi nimi i snímky hrané. Když Lucie Česálková své knize Atomy věčnosti vtiskla podtitul Český k...