Německý novinář Jan Mohnhaupt napsal knihu zaměřenou na dlouho přehlíženou historickou oblast – nečekaně pestrou roli zvířat ve třetí říši. Vysvětluje například, proč byla hned vedle koncentračního tábora Buchenwald zřízena minizoo s medvědy nebo jak nacionální socialisté rozjeli neúspěšnou masivní kampaň na vykrmování prasat kuchyňskými zbytky z německých domácností. V českém překladu nyní kniha vychází v nakladatelství Prostor pod názvem Zvířata v Hitlerově říši.
Po drogách nepřichází vystřízlivění, nýbrž zvířata
Jak sám autor připomíná v úvodu, ohledně třetí říše již bylo v rámci dějin každodennosti sepsáno vše možné „od módy přes sport až po stravování, řemesla a konzumaci drog.“ Není to ostatně zas tak dávno, kdy na poslední zmíněné téma vyšla velice populární kniha Totální rauš – Drogy ve třetí říši. Téma zvířat však dosud zůstávalo takřka nedotčené. Přitom se jedná přinejmenším o stejně výživné téma jako předchozí zmíněné. Máme tu totiž na mysli nejen reálná zvířata, jako byl třeba populární německý ovčák či záškodnická mandelinka bramborová z USA, ale především pak zvířata v symbolickém smyslu.
Zvířata ve službě ideologie a bujné fantazie
Kniha Zvířata v Hitlerově říši je skvělým dokladem toho, jak snadno dokáže ideologie nalézat příhodné symboly a snad i jakési „vědecké důkazy“ svých teorií v něčem tak neutrálním, jako je příroda. Nejspíš nebylo třeba dlouze přemýšlet, aby se zjistilo, kdo že je v německém národě parazit nebo jaké dokonalé ctnosti zastupuje v extrémně militarizovaném státě dobře vycvičený čistokrevný ovčák, na kterého nedal dopustit ani samotný vůdce.
Mnohdy se však nacionální socialisté dopouštěli spíše rozporů a logických kotrmelců. Vlk například platil na symbolické rovině za vznešené panské zvíře, po kterém se pojmenovala i některá hlavní velitelská stanoviště nebo speciální vojenská jednotka. Skuteční divocí vlci však byli v Německu takřka vyhubeni a vzhledem k silné voličské základně mezi zemědělci neměla NSDAP snahu jejich populaci nějak zvlášť obnovovat.
Ještě jedno velice rozporné zvíře bychom tu chtěli krátce zmínit, totiž kočku. Někteří snílci kočky vyzdvihovali jako panské zvíře, které se nikomu nepodřídí, i jako velkého hygienického pomocníka lovícího myši. Jiní ideologové v nich však naopak spatřovali zvířata zrádná, falešná a asociální, tedy opět podobná jistým menšinám ve třetí říši. Můžeme se dnes jen domýšlet, kolik tehdy kočky vyvolávaly vášnivých debat, hádek a bolesti.
K tomu poznamenejme, že Mohnhaupt některá zjištěné zasazuje i do mnohem širšího historického rámce, než je období třetí říše. Dozvídáme se tak například, že ve starověkém Řecku byl Parásitos velice váženým občanem, státním úředníkem, jenž se účastnil obětních hostin v chrámech jako spolustolovník. Teprve až v 16. století se parazit stal hanlivým označením pro některé lidi, a až později pro parazitické rostliny. Z botanických slovníků už pak měl pojem blízko právě do pavěd nacistické ideologie.
Hans, housenky a výrobní bitva
Jan Mohnhaupt zvolil pro svou knihu výpravný popularizační styl. Jednotlivé kapitoly mnohdy začínají smyšlenými příběhy, které se tehdy mohly pravděpodobně přihodit kdejakému „Hansovi“, a které nás vrhají přímo do dané tématiky. Z těchto reportážních vhledů pak s lehkou přirozeností vyrůstá historický výklad podložený poctivým bádáním. Vžíváme se tak například do nadšení malých školáků, kteří z vládního nařízení ve školách pečovali o bource morušového, takřka slyšíme hryzání housenek v komoře za učebnou.
Večer pak německé děti mohli snít o tom, jak se právě díky jejich materiálu pro výrobu hedvábí mohly šít ideální padáky používané armádou při dobrodružných akcích. Tak jako my jsme dnes svědky kybernetických útoků a dezinformační války, němečtí školáci se takto účastnili „výrobní bitvy“. Až později v kapitole pak autor přináší vystřízlivění v podobě faktu, že po jedné nepovedené vojenské operaci roku 1941 byli němečtí výsadkáři v podstatě odepsaní a ony velkolepé německé padáky – rodící se z neplacené dětské práce – najednou přestaly psát dějiny.
Zvířata v Hitlerově říši
Autor: Jan Mohnhaupt
Překlad: Michaela Škultéty
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264
https://eprostor.com/kniha/zvirata-v-hitlerove-risi
< Předchozí | Další > |
---|