Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce
Kultura21.cz

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.


Jediné, o co se stará, je jeho rodina. Manželka Ingrid a dcerka Hanne jsou pro něj vším. Když však Hanne zemře a on je převelený do vyhlazovacího tábora v Sobibóru, nemůže už dál popírat pravdu. Když potká Leu, holčičku, která se podobá jeho dceři, rozhodne se, že ji zachrání. Aby to dokázal, musí lhát svým spolubojovníkům a být před nimi o krok napřed. Bude to však na přežití stačit?


Román inspirovaný skutečnými událostmi
Historický román Děvčátko a nacista napsali italští autoři Franco Forte a Scilla Bonfiglioli. Při psaní se inspirovali skutečnými událostmi. Výsledkem jejich práce je příběh, který vypráví o tom, že i v těch nejtemnějších časech můžeme najít naději, pokud se necháme vést naší lidskostí.


Dokonalé vystihnutí pocitů hlavního hrdiny
Kniha je napsána čtivě a poeticky. Osobně ji radím k nejkrásněji napsaným knihám. Autoři se nebojí bez příkras zobrazit lásku a zranitelnost ani ty největší krutosti, jakých jsou lidé schopní. V jednu chvíli hladí čtenářovu duši popisy něžných citů a o několik stran ji trhají na kusy. I samotné prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je vykreslené realisticky, takže bez problémů uvěříte, že se podobný příběh klidně mohl odehrát.


Největším kladem této vynikající knihy je však hlavní hrdina Hans. Není to klasický nudný hlavní hrdina, který za každých okolností udělá všechno správně. Pochybuje, mýlí se a pro záchranu nevinného děvčátka dělá věci, které nejsou vždy v souladu s morálními standarty. A právě díky tomu je zajímavý a působí lidsky. Autoři navíc dokonale vystihli jeho pocity, které se pohybují na škále od lásky přes žal, bolest a zhnusení až po odhodlanost, naději a radost, takže je z něho postava, kterou nejenže pochopíte, ale budete jí i přát, aby její šílené plány vyšly.

Devcatko a nacista

Děvčátko a nacista
Autoři: Franco Forte, Scilla Bonfiglioli
Originální název: La bambina e il nazista
Překlad: Alice Macková
Žánr: historický román
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 288

Hodnocení: 100 %

www.brana-knihy.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Bílá: Z egyptské princezny v muzikálu Aida na metalovou královnu za deset minut

lucie bila modiLucie Bílá se zvládá za deset minut převtělit z egyptské princezny v muzikálu Aida na metalovou královnu na koncertě Arakainu. Prý stačí změnit kostým a už se to hraje úplně samo, říká se sm...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Will Bowen: Dopisy od Boha

dopisy-od-boha 200Co moudrého je v nás? Will Bowen to sepsal. Jednoduše tak, že se můžete nechat okouzli aha efektem při jeho čtení nebo se pustit do napsání svého vlastního notesu plného své moudrosti.

...

Literatura

Msta písecké panny

lit1Jak už název napovídá, tentokrát se podíváme v cyklu Hříšní lidé Království českého do města Písku, kde Ota ze Zástřízlí, panoš královského prokurátora Oldřicha z Chlumu, očekává spolu s dalšími nejen svého pána, ale i příjezd krále Přemysla II. Otakara ze Štýr...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...