Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.


Jediné, o co se stará, je jeho rodina. Manželka Ingrid a dcerka Hanne jsou pro něj vším. Když však Hanne zemře a on je převelený do vyhlazovacího tábora v Sobibóru, nemůže už dál popírat pravdu. Když potká Leu, holčičku, která se podobá jeho dceři, rozhodne se, že ji zachrání. Aby to dokázal, musí lhát svým spolubojovníkům a být před nimi o krok napřed. Bude to však na přežití stačit?


Román inspirovaný skutečnými událostmi
Historický román Děvčátko a nacista napsali italští autoři Franco Forte a Scilla Bonfiglioli. Při psaní se inspirovali skutečnými událostmi. Výsledkem jejich práce je příběh, který vypráví o tom, že i v těch nejtemnějších časech můžeme najít naději, pokud se necháme vést naší lidskostí.


Dokonalé vystihnutí pocitů hlavního hrdiny
Kniha je napsána čtivě a poeticky. Osobně ji radím k nejkrásněji napsaným knihám. Autoři se nebojí bez příkras zobrazit lásku a zranitelnost ani ty největší krutosti, jakých jsou lidé schopní. V jednu chvíli hladí čtenářovu duši popisy něžných citů a o několik stran ji trhají na kusy. I samotné prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je vykreslené realisticky, takže bez problémů uvěříte, že se podobný příběh klidně mohl odehrát.


Největším kladem této vynikající knihy je však hlavní hrdina Hans. Není to klasický nudný hlavní hrdina, který za každých okolností udělá všechno správně. Pochybuje, mýlí se a pro záchranu nevinného děvčátka dělá věci, které nejsou vždy v souladu s morálními standarty. A právě díky tomu je zajímavý a působí lidsky. Autoři navíc dokonale vystihli jeho pocity, které se pohybují na škále od lásky přes žal, bolest a zhnusení až po odhodlanost, naději a radost, takže je z něho postava, kterou nejenže pochopíte, ale budete jí i přát, aby její šílené plány vyšly.

Devcatko a nacista

Děvčátko a nacista
Autoři: Franco Forte, Scilla Bonfiglioli
Originální název: La bambina e il nazista
Překlad: Alice Macková
Žánr: historický román
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 288

Hodnocení: 100 %

www.brana-knihy.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ráda pracuji nejen v ateliéru, ale i s lidmi, nechci, aby se ze mne stal ateliérový samotář, říká malířka Rosana de Montfort

rosana foto perexKdyž mi i ve světě respektovaná malířka Rosana de Montfort naznačila, na čem všem pracuje, na čem se podílí, a že to není jen výtvarná tvorba, usoudil jsem, jestli za touto neskutečně tvůrčí a aktivní umělkyní nestojí náhodou celý tým...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Čtení (nejen) na záchod…aneb dejte šanci Povídkám toaletním

200litOliver Burian je muž mnoha profesí. Pracoval například jako výtahový technik, průvodce cestovního ruchu nebo jako ředitel jazykové školy. V mládí se dokonce aktivně věnoval sportu. Od letošního roku si do kolonky „Povolání“ může hrdě napsat...


Literatura

Kuchařka velmi osamělého muže

200litPo knížce Kuchařka osamělého muže autora Felixe Booma jsem sáhla s chutí. Mám ráda kuchařky všeho druhu a jsou-li navíc doprovázeny různými postřehy, povídáním, úvahami atd., recepty získávají další rozměr. Po jejím přečtení mám pocity rozporuplné. Autor, F...

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Přijely Ostře sledované vlaky

vlak perexUž po čtvrté - bohužel s hlemýždím tempem jednoho titulu ročně - se obnovené premiéry dočkává klasické dílo české kinematografie, digitalizované, vyčištěné a vyrovnané v kontrastu i jasu. K divákům se tak dostává v podobě, v jaké se uvádělo při prem...