Blíží se léto. Děti budou mít prázdniny, spoustu volného času a tak si myslím, že by měly občas otevřít knihu – ne zrovna s učivem, ale s nějakým příběhem. I tak si zopakují mnohé, co se dosud naučily. Proč jim nějakou před prázdninami nedarovat? Za co? Ideální se mi stále zdá motto, které kdysi bylo vymyšleno v televizní reklamě pana Vajíčka a navěky věků zůstane zaznamenáno v televizním večerníčkovém animovaném seriálu O klukovi z plakátu. Jistě si vzpomenou všichni odrostlejší (i když ten večerníček se vysílá dodnes): na plakátu byl namalovaný střapatý klučina, evidentní rošťák a heslo pod ním hlásalo: Za vysvědčení knihu! Geniální nápad. Za vysvědčení se kniha dá věnovat za odměnu i za trest – nemyslíte?
Nedávno jsem se zamýšlela, jaké knížky bych si vybrala já osobně, kdyby mi bylo 7, 8, 9… 15 let. Jsem patriotka, vybírala jsem si proto z tvorby českých autorů.
Kdyby mi bylo sedm a zrovna bych zvládla základy čtení, určitě bych asi chtěla knížku Jonáš a velryba Moniky Elšíkové s ilustracemi Adolfa Borna (nakladatelství Monika Vadasová-Elšíkové), protože bych ráda potkala moudrou velrybu Ubaldu, která pluje Vltavou. Taky bych asi chtěla dvě hrací knížky. Nejdřív Kamarádi z abecedy Radka Malého a Františka Petráka (Host), s nimiž bych si zopakovala písmenka a splnila nějaké úkoly. Pak bych zvolila knížku Andulka a Andulka Hany Primusové s ilustracemi Marcely Walterové (Československý spisovatel), v níž se také plní zapeklité úlohy a je v ní spousta legrace.
Po druhé třídě rozhodně musím si o prázdninách přečíst trilogii VHRSTI – Už se nebojím tmy, Prázdniny v nebi a Chci být dospělý (Mladá fronta), to je tak akorát na celé prázdniny, když si příběhy rozložím mezi lítáním venku, koupáním a klábosením s kamarády. Začarovaná třída Ivony Březinové s ilustracemi Jaromíra F. Palme je sice o škole, ale o takové, v které se dějí věci, tak proč si ji „nedat“ v létě, když do školy nemusím? Alespoň se připravím, že od září už budu třeťák. A abych nikdy nenarazila na nějakého pokušitele a škudiblíka a když ano, tak abych se mu uměla postavit, pročtu si knížku Miloše Kratochvíla Modrý poťouch, kterou ilustrovala Markéta Vydrová (Triton).
Po třetí třídě se vydám do inspirativního prostředí jednoho valašského smetiště za Hodanem a Bohdanem. Znám je z večerníčků a knížku o nich sepsal Jiří Žáček a obrázky namaloval Ivan Mraček. jak se knížky jmenují? Krysáci a Krysáci jsou zase spolu (Edice ČT), určitě za léto zvládnu obě. Také se pobavím příhodami malého Kadla v knížce Jiřího Holuba Kolik váží Matylda, do které obrázky nakreslila Bára Buchalová (Knižní klub) a když mi zbyde chvilka, prožiji prázdniny s Dinou a jejím tatínkem u tetičky Albíny ve Velké Hučce. Knížku Dina a tajemství starých tenisek napsala Marie Kšajtová a ilustroval ji Jaromír F. Palme (JaS nakladatelství).
Jako absolventka čtvrté třídy se určitě vydám k vodě. Ryba Chyba Magdaleny Wagnerové, do níž obrázky přispěl Zdeněk Netopil (Havran), mi ukáže krásu podvodní říše a taky mne naučí vařit roztodivné pokrmy. Na hrad se vydám s Jiřím Holubem a Luďkem Bártou v trošku strašidelném, hlavně však veselém, příběhu Vzpoura strašidel (XYZ). A pak si vychutnám příběh dívky, která se s rodiči přestěhovala ze sídliště do domku po tetičce – Domov pro Marťany napsala Martina Drijverová a ilustrovala Eva Marešová (Albatros).
Po páté třídě se musím přichystat na druhý stupeň základní školy, tak by to chtělo něco napínavého, něco hodně veselého a něco třeba i vážnějšího. Asi bych volila tyhle příběhy: Únos domů Ivy Procházkové (Albatros), vyprávění o jednom únosu, který dobře dopadl, i když se unesený nevrátil tam, odkud byl unesen. Jak se zbavit Mstivý Soni Jiřího Holuba s ilustracemi Juraje Martišky (JaS nakladatelství) bude vzpomínkou na pátou třídu. Ano, jsou to příhody nezvedených páťáků, které musí zkrotit jedna přísná učitelka se speciálním vojenským výcvikem. V téhle knížce je jedna veselá historka za druhou a chechtají se malí i velcí – takže skvělé čtení na dovolenou, protože je rodinné. Přestože je léto, zkusím sáhnout i po příběhu zimním. Bubu. Vánoční příběh Moniky Elšíkové (Edice ČT) je o tom nejkrásnějším vánočním dárku, který mohou dostat opuštění – jaký to je? No že už nebudou sami!
První rok druhého stupně nebyl žádná legrace. Místo jedné paní učitelky se u nás pedagogové střídali hodinu co hodinu, už jsme museli být trochu samostatní… to chce opravdu prázdninová čtení. Tak tedy: od Renaty Štulcové se s chutí pustím do prvních dílů z Rafaelovy škol\, v níž zatím vyšly Vílí křídla a Tance nág (Mladá fronta). Opravdu napínavé čtení o světě, jenž je pro nás ukrytý, ale autorka ho dobře vidí a zaznamenává ho i nám ostatním. Příběhy ilustrovala Jarmila Mastníková. Jistě neudělám chybu, když se ponořím do pátrání po tajemném pokladu, co je ukryt někde v brdských lesích kolem Rožmitálu, v knížce Daniely Krolupperové Společenstvo klíčníků, které ozdobila obrázky Barbora Kyšková (Albatros). Nebo si přečtu sci-fi příběh Petry Braunové Neuvěřitelné září: tajný deník Tomáše S., s ilustracemi Jiřího Petráčka (Albatros), kde se to mimozemšťany jen hemží…
Po sedmičce chci určitě číst nejdřív horory. Nejlepší lekavé povídky napsali autoři z tvůrčí skupiny Hlava nehlava, ilustrace k nim doplnil Tomáš Tvrdý. Najdete je v knihkupectví či v knihovně pod názvem Zuby nehty. 19 + 1 hrůzostrašná povídka (JaS nakladatelství). Dvacet děsuplných příhod z reálného světa, málokdo se nebojí a nikdo nezavře knížku s tím, že ho nudí! Opravdu! Pak se vydám do Irska s Ivonou Březinovou a jejím literárním cestopisem Blbnutí s Oscarem (Albatros). Taková výprava s kamarády do zahraničí může přinést zajímavá setkání, nečekaná zjištění a překvapivé změny vztahů! A nakonec se ponořím do historie v úžasném příběhu o mladém Václavu IV a jednom velikém tajemství, které mu svěřil jeho otec a které od té doby musí střežit. Román Růže a krokvice napsala Renata Štulcová a ilustrovala Renáta Fučíková (Knižní klub).
Osmá třída – to už mířím k dospělosti! Tak něco na vážnou notu o tom, že není lehké stát se odpovědným za sebe sama, že svoboda, znamená práva i povinnosti, že nikde nelétají pečení holubi do huby a kolem nás nejsou jen hodní a laskaví lidé. O tom všem je knížka Držkou na rohožce Ivony Březinové (Daranus). Uzly a pomeranče Ivy Procházkové jsou příběhem, co voní koňmi a pomeranči (Albatros). Je v něm první láska, první zklamání, cesta k odpovědnosti za sebe i druhé, nesmyslnost chování dospělých, chtějí-li děti ušetřit reality… Ilustroval Jiří Franta. A ještě román Schody do nebeského pokoje Lubomíra Müllera (Egmont), který vypráví o chlapci, co nebyl jako ostatní, proto se stal terčem šikany, ale také o jeho první velké lásce, první erotické zkušenosti a o velkém smutku, jenž mu přinesla ztráta milované dívky.
Po devítce se nejdřív pustím do povídkového románu Ladislava Karpianuse Intr (Albatros). Možná po prázdninách mne takový domov mládeže, kde budu bydlet přes týden, čeká. Tak ať jsem připravená! Po románu zhltnu skvělé povídky Moniky Petrlové, kterých je v knize Hafni! a jiné povídky (JaS nakladatelství) dvanáct. Jsou veselé i smutné, hlavně však často překvapivě vypointované. A nakonec si „dám“ jednoho manipulátora, co chtěl napsat psychologickou studii o manipulaci s lidmi. Jenže se mu to tak trošku vymklo z ruky. Novela se jmenuje Idioti 21. století a napsala ji Vesna Tvrtković (JaS nakladatelství).
Tak to jsou moje tipy pro děti a náctileté na léto. Moje volba se vám nemusí zdát správná, ale zkuste, dřív než ji odsoudíte, jen do některé z knížek nahlédnout, přečíst si ji a případně i své ratolesti za vysvědčení nadělit. Také čekám na vaše tipy, protože je jisté, že jsem na nějaký skvělý český titul zapomněla.
Zdroj foto: webové stránky nakladatelství
< Předchozí | Další > |
---|