Životní příběh osudové lásky Karla IV.

Životní příběh osudové lásky Karla IV.

Tisk

Blanka z Valois perexKarel IV. je bezpochyby nejznámějším českým panovníkem. I když byl ženatý celkem čtyřikrát, nikdy nepřestal milovat svou první manželku, okouzlující Blanku z Valois, sestřenici francouzského krále. Jaká byla tato mimořádná žena?

 

Protože věděla, že jako každou urozenou dívku ji čeká dohodnuté a politicky výhodné manželství, nebránila se diplomaticky sjednanému sňatku s českým kralevicem Václavem, budoucím králem Karlem IV. S českým princem se několikrát setkala u královského dvora, a tak z budoucího manželství strach neměla. Okolnosti však mladé manžele nadlouho rozdělí, a když se Blanka konečně může vydat za chotěm do Českého království, uvědomí si, že se setká s mužem, kterého vlastně nezná.

O autorce

Knihu Blanka z Valois – Levandulová princezna, kterou vydalo Nakladatelství Ikar, napsala Hana Parkánová-Whitton. Ta pracovala přes dvacet let v nakladatelství, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle nakladatelské činnosti se věnuje i překládání a vlastní literární tvorbě. Je autorkou historických románů i humoristických a detektivních příběhů. Žije ve Velké Británii, provozuje vlastní literární agenturu a spolupracuje s Českým rozhlasem na pořadech o Velké Británii.

Sladká romantika na historickém pozadí

Pokud milujete historii, zajímá vás vláda Karla IV. i jeho soukromý život a chcete o těchto tématech zjistit více informací, tato kniha vás pravděpodobně bavit nebude. Ano, jsou v ní zahrnuta i nějaká historická fakta, ale jen ta, která jsou důležitá pro příběh a jeho hlavní myšlenku, kterou chce autorka se čtenáři sdílet. Místo toho na vás čeká pohádkový romantický příběh o osudové lásce, intrikách a pozvolné změně hlavních hrdinů, díky níž se z nezkušených mladých lidí stane oblíbený královský pár.

Styl psaní je jednoduchý a přímý, a tak je kniha ideálním oddychovým čtením, které osloví hlavně ženy. Ty si oblíbí nejen zamilovanou dvojici, ale i některé jejich společníky. Postavy, které se Karlovi a Blance snaží nejrůznějšími způsoby zhatit jejich štěstí zas budou nesnášet, a to hlavně kvůli jejich černobílému vykreslení. Ti zlí jsou zkrátka zlí, stejně jako ti dobří jsou prostě dobrými. Jednoduše - dokonalá pohádka se šťastným koncem, na jejíž konci najdete kapitolu, v níž autorka stručně vysvětluje, co v knize se pravda a co do něj, pro jeho větší plynulost a poutavost, přidala.

Blanka z Valois
BLANKA Z VALOIS – LEVANDULOVÁ PRINCEZNA
Autorka: Hana Whitton
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2023
Počet stran: 208
www.knizniklub.cz/knihy/629642-blanka-z-valois-levandulova-princezna.html

Hodnocení: 70 %


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

K velkým i malým rolím všech žánrů přistupuji se stejným nadšením i respektem, říká Lenka Kočišová

lenka kocisova 200Zpočátku to byly naivky, ty pak vystřídaly na jevišti komediální a dramatické role. A protože je Lenka Kočišová muzikální, objevuje se i v muzikálu. Už jako začínající herečka si vyzkoušela Lízu Doolittlovou, což je náročná herecko...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Méně je někdy více

Mene je vice 200„Pro všechny rodiče, kteří zažívají v domácnosti chaos a jsou zahlceni svými starostmi (a takoví jsme téměř všichni) je tato kniha nedocenitelným rádcem pro klidný a šťastný život.“ Tak praví Gretchen Rubinová, autorka bestselleru Proje...


Literatura

CoolMom in da house

coolmom-in-da-house perexŘíká se, že pokud si z náročných situací umíte udělat srandu a berete život s nadhledem, vyčerpání a bolest vás tolik nepohltí. Kamila Štěpánková, autorka knihy CoolMom in da house, je toho přesným důkazem.

...

Divadlo

Kulturní tip: Triptych Together Alone poprvé 18. července v PONCI

Together Alone Lost4 foto Vojtech Brtnicky nahled (2)Pražské divadlo PONEC 18. července od 20 hodin uvede v předpremiéře triptych Together Alone ukrajinské umělkyně Yany Reuto...

Film

Nakladatelství Argo se představuje

argo-logoNakladatelství Argo nabízí knihy velice různorodé, vedle divácky atraktivního čtiva (kde nechybí ani comics) vydává i výsostně odborné publikace, které se týkají dějin – ať již zkoumají takříkajíc jejich každodennost, skryté tend...