Rekrut 244

Rekrut 244

Tisk

rekrut perexPo literárně faktických výletech a po setkáních dospívajících chlapců s německou totalitou („Transport za věčnost“, „Princ se žlutou hvězdou“) se formou science fiction vyslovuje František Tichý k možnosti budoucí totality v románu „Rekrut 244“.

Knížku poznačuje tragický pocit nejistoty všeho, co se nám tvrdí, a na jeho základě rozpracovaná vize budoucnosti do nejmenších detailů včetně jazyka. Není to budoucnost vzdálená a my tušíme, že to skutečně tak nějak bude, když dnes se věci jeví, jak je vidíme okolo sebe.

Jaký bude příští svět?

Obraz budoucnosti je nám podán očima čtrnáctiletého chlapce, který byl Systémem naverbován do jeho válečných operací a je právě školen pro zabijácké akce. Jeho osobní cesta nás provádí různými úrovněmi příštího světa a vede nás k odmítnutí Systému, který nás jinak, když nezasáhneme včas, čeká. Jakou máme naději? Malou. Zakotvenou v tom, že přirozené hodnoty v našem nitru se nakonec prosadí.

Onen pocit nejistoty všeho oficiálního je tak ovšem posilován a od počátku není jasné, čemu věřit. Dnešní krize důvěry hrozí přerůst v nevíru a naprostou rezignaci, pokud nás pud sebezáchovy z narůstající apatie nezachrání.

Rozvinout dramatickou vizi budoucího světa F. Tichému pomohla představa rozvoje dosud netušených duševních sil a jejich možného zneužití ve válečných konfliktech. A důležitou inspirační roli, jak naznačuje krátký citát, tu hraje terezínský příběh Hanuše Hachenberga, který se stal předznamenáním hodnotového hledání rekruta 244.

rekrut
Rekrut 244
Autor: František Tichý
Žánr: science fiction
Nakladatelství: Baobab
Rok vydání: 2022, měkká vazba
Počet stran: 326

Hodnocení: 100 % 

www.baobab-books.net/product/rekrut-244?v=15648


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Saxofonista Milo Suchomel pokrstil svoj tretí album „... chcem robiť filmovú hudbu. Čakám na ponuky režisérov, kedy ma už konečne oslovia...“

Suchomel Rozh perexMilo Suchomel pokrstil 27. apríla svoj nový album Jazz In The City v priestoroch klubu Babylon v Bratislave. Patrí nielen medzi popredných hudobníkov na jazzovej scéne...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Pod svícnem tma je příběhem hrdinství za druhé světové války

Neumann Pod svicnem wPod svícnem tma je netradiční vyprávění Ariany Neumann o holocaustu a životu jedné špatným osudem stíhané rodiny. Nabízí opravdu velice silný příběh plný hrdinství, ale i vyrovnávání se s minulostí.

...

Literatura

Milovníci historie, zbystřete, je tu Střet impérií

stret imperii 200V listopadu vydalo nakladatelství Vyšehrad historický román irského spisovatele Bena Kanea Střet impérií. První díl dvousvazkové ságy se dá číst samostatně a hlavně nám poskytne sondu na neklidné období Druhé makedonské války.

Divadlo

Listopad ukáže prezidenta USA bez kalhot!

listopad200Myslíte si, že politika může být jen nudná a dokáže člověka jenom rozčílit? A co takhle sám prezident Spojených států amerických? Velevážená a celosvětově uznávaná osoba nemusí být jen taková, jakou ji známe z televize. Ve hře Listopad

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...