Rekrut 244

Rekrut 244

Tisk

rekrut perexPo literárně faktických výletech a po setkáních dospívajících chlapců s německou totalitou („Transport za věčnost“, „Princ se žlutou hvězdou“) se formou science fiction vyslovuje František Tichý k možnosti budoucí totality v románu „Rekrut 244“.

Knížku poznačuje tragický pocit nejistoty všeho, co se nám tvrdí, a na jeho základě rozpracovaná vize budoucnosti do nejmenších detailů včetně jazyka. Není to budoucnost vzdálená a my tušíme, že to skutečně tak nějak bude, když dnes se věci jeví, jak je vidíme okolo sebe.

Jaký bude příští svět?

Obraz budoucnosti je nám podán očima čtrnáctiletého chlapce, který byl Systémem naverbován do jeho válečných operací a je právě školen pro zabijácké akce. Jeho osobní cesta nás provádí různými úrovněmi příštího světa a vede nás k odmítnutí Systému, který nás jinak, když nezasáhneme včas, čeká. Jakou máme naději? Malou. Zakotvenou v tom, že přirozené hodnoty v našem nitru se nakonec prosadí.

Onen pocit nejistoty všeho oficiálního je tak ovšem posilován a od počátku není jasné, čemu věřit. Dnešní krize důvěry hrozí přerůst v nevíru a naprostou rezignaci, pokud nás pud sebezáchovy z narůstající apatie nezachrání.

Rozvinout dramatickou vizi budoucího světa F. Tichému pomohla představa rozvoje dosud netušených duševních sil a jejich možného zneužití ve válečných konfliktech. A důležitou inspirační roli, jak naznačuje krátký citát, tu hraje terezínský příběh Hanuše Hachenberga, který se stal předznamenáním hodnotového hledání rekruta 244.

rekrut
Rekrut 244
Autor: František Tichý
Žánr: science fiction
Nakladatelství: Baobab
Rok vydání: 2022, měkká vazba
Počet stran: 326

Hodnocení: 100 % 

www.baobab-books.net/product/rekrut-244?v=15648


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Přítomnost s minulostí v těsném propojení – Oběť Molochovi

200llCelé vyšetřování odstartovala brutální a zdánlivé nesmyslná vražda Sol-Britt Uusitalové. Proč někdo ubodal vidlemi nemajetnou ženu vychovávající sedmiletého vnuka? Vše nasvědčuje, že jde o vraždu ze zášti nebo žárlivosti. Ostatně Sol-Britt mnoha lidem lež...


Literatura

Jak překonávat konflikty – Zvládnout a vyřešit složité situace

konf200Kromě toho, že je Anselm Grün autorem přibližně dvou stovek knih, je také mnichem Řádu svatého Benedikta, teologem, filozofem a celerářem, tedy hlavním ekonomem v německém opatství Münsterschwarzach. Ve svojí knize nabízí řešení konfliktů, která vycház...

Divadlo

Apostrof: Ženský úsměv

altPraha má za sebou již čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby Apostrof. V Divadle Na zábradlí a v experimentálních prostorech NoD se odehrálo ve čtyřech dnech celkem devět představení. Objevily se soubory z mnoh...

Film

Křehká komedie o dívce z továrny na koláčky štěstí

fremont-foto-07

Americký snímek Babaka Jalaliho Fremont nadchl diváky na festivalu Sundance i na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, odkud si odvezl Cenu za režii. Křehká komedie sleduje osudy mladé dívky ...