Freddie Mercury žil na plné pecky, nestřídmost a dekadence byly součástí jeho života

Freddie Mercury žil na plné pecky, nestřídmost a dekadence byly součástí jeho života

Tisk

freddie mercury200Sedmdesáté narozeniny by 5. září oslavil Freddie Mercury, tvář a hlas legendární britské skupiny Queen. Nezkrotný bouřlivák, ale také Bohem nadaný zpěvák a hudebník se však dožil pouhých pětačtyřiceti let. Nestřídmost a dekadence byly součástí jeho rozevláté osobnosti.

 

 

Přestože si ve svém soukromí výstřední zpěvák Freddie Mercury potrpěl na společnost mužů, v jeho životě figurovaly i ženy, které mu byly nablízku až do konce. „Uvědomoval si, že se blíží konec, ale čelil mu s neuvěřitelnou statečností,“ prohlásila ošetřující přítelkyně Mary Austin. „Hodně zkusil, citově i fyzicky. V posledních dnech už nemohl ani jíst, navíc byl pod vlivem silných utišujících prostředků, ale byl velký bojovník, a tak se držel.“

Fenomenální zpěvák se narodil se 5. září 1946 jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar do rodiny indického soudního úředníka, který zde působil v britské koloniální správě. Své vzdělání zakončil na umělecké škole v Londýně, kam se jeho rodina v první polovině 60. let přestěhovala. Tam vznikla i skupina Queen, kterou v roce 1971 založil s Rogerem Taylorem a Brianem Mayem.

O dva roky později už skupina slavila světový úspěch, který pak jen zpečetily hity jako Bohemian Rhapsody, Somebody To Love či Radio Gaga. Změnil se i život Freddieho Mercuryho, jenž pohádkově zbohatl a prožíval nekonečný mejdan s plejádou vztahů a lásek. Zatímco s německou "Bardotkou" - herečkou Barbarou Valentine - flirtoval, se svou přítelkyní z mládí Mary Austin, která mu byla nejlepší přítelkyní, se málem zasnoubil. Svěřoval se jí prakticky se vším a byli spolu takřka v každodenním kontaktu.

Stále častěji však tíhnul k mužům a ke svým milencům byl štědrý a velkorysý. Přesto o svém sexuálním zaměření veřejně nemluvil, jen provokoval. Na jevišti vystupoval často polonahý, anebo v lesklé kůži či v trikotech, pod nimiž nic neměl. Podle jednoho z šéfů firmy, pro kterou Queen nahrávala, zkoušel Freddie Mercury všechno, co mu projde. A šokovat rozhodně uměl, o což se ve své době postaral kontroverzní videoklip I Want To Break Free (1984), kdy se objevil v paruce, v dámských šatičkách a navíc s nepřehlédnutelně "vyvinutým" poprsím. Svou mužnou ozdobu - typický knír - neodložil ani tentokrát.

Nebezpečí hrozící z bujaře promiskuitního způsobu života si začal uvědomovat v době, kdy si epidemie AIDS vybrala první oběti i mezi slavnými. Přestože na to přišel příliš pozdě, dál tvrdě pracoval. „Držel se i při natáčení alba Barcelona s operní divou Montserrat Caballe a posledního kapelového alba. Obě točil s vědomím, že umře a že je to naposledy,“ prohlásila Mary Austin, která se stala dědičkou jeho pohádkového jmění.

Fakt, že umírá a onemocněl AIDS, přiznal Freddie Mercury 23. listopadu 1991. O den později ve svých 45 letech umírá nakažený virem HIV na zápal plic.

„Myslím, že nám bude chybět v první řadě jako osobnost. Příčina jeho smrti je podružná,“ nechal se tehdy slyšet jeho kolega David Bowie. Není důvod o tom pochybovat, což uznal i Elton John: „Freddie byl jednou z nejdůležitějších osobností rockové hudby posledních dvacet let.“

freddie mercury

 

 



 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Karel Fiala: „Z flašky nedýchám, z flašky chlastám“

200rDalším zpovídaným fotografem je Karel Fiala, který se věnuje fotografování pod vodou. Co vše ke vzniku  těch kouzelných rozevlátých fotek potřebuje? A jak to vlastně celé probíhá? Začtěte se o fotografování ve stavu bez tíže…

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

valkotvurci 200V červenci vyšla v tištěné podobě sbírka povídek Válkotvůrci dnes asi nejoblíbenějšího autora české řeznické fantastiky Františka Kotlety. Povídky žijí samy o sobě, některé jsou zábavné až naivní, jiné čistě akční, či vyzývavé, snad všech...


Literatura

Král utopenců – avantgardní prózy pro snící čtenáře

Kral utopencu (2)„I Král měl samozřejmě svůj sen. Když zavřel oči, viděl vlny: jak se valí a jedna se rodí z druhé.“ Král utopenců od tajemného ruského spisovatele Alexeje Cvetkova je k...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, sat...

Film

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro...