Typická rodina. Je silnější jejich láska, nebo touha navzájem se pozabíjet?

Typická rodina. Je silnější jejich láska, nebo touha navzájem se pozabíjet?

Tisk

Jablka ze stromu nepadaji perexČtyři dospělí sourozenci Delaneyovi stojí před neřešitelným dilematem. Jejich matka se ztratila a je velká pravděpodobnost, že s tím má co do činění jejich otec.

Manželé Stan a Joy Delaneyovi měli vztah, ve kterém to jiskřilo i po padesáti společných letech. Nedávno prodali svou proslulou tenisovou akademii, kterou vybudovali od základů, a poté se snažili vymyslet, jak smysluplně trávit důchod do doby, než se konečně dočkají vnoučat. Jedné noci u jejich dveří zazvonila mladá cizinka Savannah, která potřebovala pomoc – a Delaneyovi jí ji poskytli. Nějaký čas žila u nich doma. Krátce poté, co se on nich odstěhovala, Joy zmizela… a i po Savanně se slehla zem. Co se stalo s Joy Delaneyovou? A jaká temná tajemství odhalí sourozenci Delaneyovi o manželství svých rodičů?

Novinka od bestsellerové autorky

Liane Moriarty je oblíbená australská spisovatelka, jejíž knihy se staly celosvětovými bestsellery. Pod pseudonymem Nicol Berry vydala několik románů a knih pro děti, které byly paradoxně úspěšnější za hranicemi Austrálie. Jejím nejúspěšnějším titulem je Manželovo tajemství.

Popularitu si ale získaly i její další romány: Na co Alice zapomněla, Tři přání, Zamilovaná hypnotizérka, Šílené výčitky, Poslední výročí a Sedmilhářky, které se dočkaly i seriálového zpracování. Ve své novince Jablka ze stromu nepadají, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, detailně zkoumá odvrácenou stránku vztahů v jedné úspěšné a na první pohled šťastné a harmonické rodině.

Co se ukrývá pod naleštěným povrchem?

V knize se střídají dvě časové linky. Jedna se soustředí na současnost, kdy se sourozenci snaží zjistit, co se stalo s jejich matkou, ta druhá se vrací do minulosti, a sice do momentu, kdy na dveře manželů Delaneyových zaklepala bezbranná a zraněná dívka. Podle prvních kapitol se může zdát, že sourozenci drží při sobě a že rodiče jsou milí a empatičtí lidé, kteří žijí dokonalý život. Ale autorka vás rychle vyvede z omylu. Mezi sourozenci vládne skrytá i otevřená rivalita, nesou si v sobě pocity křivdy a zranění z dětství a snaží se vyrovnat s tím, že jejich životy nejsou takové, jak jim je rodiče nalinkovali.

Pokud jde o samotné rodiče, ani jejich vztah není bez poskvrnky, i když ho tak prezentují. O svým krizích a tajemstvích zásadně nemluví a momenty, kdy se vzájemně nenáviděli, vytlačili z paměti. Spolu s dětmi tak uzavřeli jakési křehké příměří, které je zárukou jakž-takž funkčních a pohodových vztahů. Příchod Savanny ale všechno změní. Donutí Delaneyovic děti vzpomínat na minulost, uvědomovat si, že spoustu věcí bylo úplně jinak, než jak je vnímali jako malí, a především vytáhne na světlo světa skutečnosti, které měly zůstat zapomenuté. I Savannah má svá špinavá tajemství, a tak Delaneyovi nebudou jediní, koho dostihne minulost… Nepříjemné následky pocítí všichni.

Pomalé a mnohovrstevnaté vyprávění

Příběhy Liane Moriarty jsou oblíbené především proto, že jsou lidské, procítěné a uvěřitelné. Vypráví o obyčejných lidech, kteří se ocitli v neobyčejné situaci, a přitom dokonale proniká až do jejich nitra a odhaluje i ty nejjemnější rysy jejich povah. Tato dokonale vykreslená psychika postav je tedy zárukou, že její hrdinové budou za každých okolností působit jako lidé, které můžete v životě běžně potkat – a možná v nich poznáte i členy vlastní rodiny.

Kromě rodinných příslušníků dostanou slovo i další postavy: například vyšetřovatelé pátrající po paní Delaneyové, kadeřnice, přátelé i sousedé. Ti všichni přispějí dalšími dílky do komplexní a propracované mozaiky, v níž veškeré tyto zábavné, dramatické i všední mikropříběhy spojují překvapivé souvislosti.

Jak je u Liane zvykem, tempo jejího vyprávění je pomalé. Více než na samotný děj se soustředí na vztahovou dynamiku a postupný vývoj svých postav, takže na samotné rozuzlení budete čekat až do posledních stran. Pokud vás ale baví detailní a zároveň poutavě napsané a realisticky působící psychologické romány, bude pro vás její novinka správnou volbou.

Jablka ze stromu nepadaji

JABLKA ZE STROMU NEPADAJÍ
Autorka: Liane Moriarty
Originální název: Apples Never Fall
Překlad: Šárka Kadlecová
Žánr: psychologický román, pro ženy
Vydáno: Ikar, 2023
Počet stran: 488

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/601011-jablka-ze-stromu-nepadaji.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Kamenný déšť: vlajková loď nové severské krimi série

kamenny dest200Máte rádi sociopaty, hrdiny na dně, osoby, které se zcela vymykají tomu, čemu říkáme běžný život a paradoxně tím působí lidštěji, než jejich bezproblémoví kolegové? Pak je novinka moravského nakladatelství Moba Kamenný déšť...


Literatura

Francouzský román k zasnění i oddechu

stastni lide200Pokračování románu autorky Agnes Martin-Lugand nám vrací Francouzku Diane, která propadla kouzlu irského ostrova, který se stal jejím útočištěm po smrti její dcery a manžela. Chytila zde nový dech a chuť do života za velkého přispění neoma...

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letn...

Film

Zombák, zombice ... Zombieland

altZombieland (2009) je předělávkou známých filmů, kde nemrtví požírají živé a jejich infekce se šíří všude možně. Na rozdíl od svých předchůdců však není děj filmu tak jednotvárný a předvídatelný, jak by se mohlo zdát. Mezi chodícími vraždami totiž je...