Pro nás těžce představitelná čínská realita

Pro nás těžce představitelná čínská realita

Tisk

dokonaly policejni stat200V nakladatelství Universum (Euromedia Group) vyšla kniha Dokonalý policejní stát s podtitulem Čínská digitální totalita a Výprava do děsivé budoucnosti, kde jsou lidé pod neustálým dohledem.

 

 

 

Titul mě zaujal, protože jsem se s některými čínskými praktikami setkala v několika cestopisných knihách, ale nezkoumala jsem je blíže. Také mě velmi lákalo, že jde o dílo investigativního novináře.

Dokonalý policejní stát začíná prologem, u kterého už mě začalo mrazit a nedokázala jsem si vůbec představit, co mě čeká na dalších stránkách. Následuje celkem 20 kapitol, které představují příběhy hned několika lidí z řad Ujgurů a dotýkají se jak technologií, tak převýchovných táborů a podobně. V závěru se kromě epilogu nachází poděkování, poznámky a rejstřík.

V žádném případě se nejedná o lehké čtení, ale musím říct, že mě kniha hodně vtáhla. I když jsem něco musela vydýchávat a většinu popisovaných věcí jsem si vůbec nedokázala představit, tak jsem byla moc zvědavá, jaké budou osudy mladé studentky nebo společností podílejících se například na vývoji sledovacích zařízení. Kapitoly nejsou příliš dlouhé a často se tematicky střídají, navíc autorův jazyk není nijak těžkopádný.

„Nakoupit prosté předměty do domácnosti, jako kuchyňské pomůcky nebo potraviny, začalo být spojeno s nepříjemnostmi. Prodejci nožů byli nuceni pořídit si za tisíce dolarů přístroj, který převedl fotografii ze zákazníkova dokladu totožnosti, údaj o jeho etnické příslušnosti a adresu do QR kódu, který je možné snímat pomocí chytrého telefonu. Tento QR kód byl potom laserem vypálen do nože, který zákazníkovi prodali. Jakmile si tedy zákazník koupil nůž, byly do něj vyleptány jeho identifikační údaje. Mělo to být bezpečnostní opatření zabraňující teroristickému útoku nožem.“ (str. 165)

Dokonalý policejní stát je moc zajímavou a také děsivou knihou, která ukazuje, kam až mohou zajít technologie a „špatná“ politika.

dokonaly policejni stat

Dokonalý policejní stát
Autor: Geoffrey Cain
Překlad: Hana Antonínová
Žánr: populárně-naučná, politika
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/566079-dokonaly-policejni-stat.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Klemeš: „Program nám letos narostl o několik set procent.“

chillibrani 200Festival milovníků pálivého Chillibraní se bude konat 5. září 2015 na brněnském koupališti Riviéra. Připraven je celodenní program pro děti a dospělé, kterému dominuje soutěž Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého - Chilližrout 2015. O to...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy

Pohadky pro male Buddhy 200Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat. Pokusila jsem se na tuto neobvyklou pohádkovou knihu podívat očima dětí. Jako dospělák bych řekla,...


Literatura

Otevři se lásce, dopřej svému srdci wellness

Otevri se lasce perexŠestý týden, který s touto knihou budeme prožívat nám slibuje život, který stojí za to žít. Osobní zkušenost mi ale říká, že už v průběhu třetího týdne jsem o sobě začala mít naprosto jiné mínění. Ne jen záchvěvy, ale p...

Divadlo

Pérka, drátky, kolečka: Dvě sestry, jedna role, jeden muž

Pérky, drátky, kolečkaSpolečenský román o herečce, která hledá opět cestu ke své sestře, vás zatáhne do divadelního prostředí a dotkne se jak sourozenecké rivality, tak také sesterské lásky. Ústředním motivem knihy pln...

Film

Odevzdal svůj život divadlu. Vzestupy a pády Jakuba Špalka

zivot s kasparem200Nový dokumentární film Heleny Třeštíkové Život s Kašparem je časosběrným snímkem, který mapuje život zakladatele Divadla v Celetné Jakuba Špalka na ploše 23 let.