Pro nás těžce představitelná čínská realita

Pro nás těžce představitelná čínská realita

Tisk

dokonaly policejni stat200V nakladatelství Universum (Euromedia Group) vyšla kniha Dokonalý policejní stát s podtitulem Čínská digitální totalita a Výprava do děsivé budoucnosti, kde jsou lidé pod neustálým dohledem.

 

 

 

Titul mě zaujal, protože jsem se s některými čínskými praktikami setkala v několika cestopisných knihách, ale nezkoumala jsem je blíže. Také mě velmi lákalo, že jde o dílo investigativního novináře.

Dokonalý policejní stát začíná prologem, u kterého už mě začalo mrazit a nedokázala jsem si vůbec představit, co mě čeká na dalších stránkách. Následuje celkem 20 kapitol, které představují příběhy hned několika lidí z řad Ujgurů a dotýkají se jak technologií, tak převýchovných táborů a podobně. V závěru se kromě epilogu nachází poděkování, poznámky a rejstřík.

V žádném případě se nejedná o lehké čtení, ale musím říct, že mě kniha hodně vtáhla. I když jsem něco musela vydýchávat a většinu popisovaných věcí jsem si vůbec nedokázala představit, tak jsem byla moc zvědavá, jaké budou osudy mladé studentky nebo společností podílejících se například na vývoji sledovacích zařízení. Kapitoly nejsou příliš dlouhé a často se tematicky střídají, navíc autorův jazyk není nijak těžkopádný.

„Nakoupit prosté předměty do domácnosti, jako kuchyňské pomůcky nebo potraviny, začalo být spojeno s nepříjemnostmi. Prodejci nožů byli nuceni pořídit si za tisíce dolarů přístroj, který převedl fotografii ze zákazníkova dokladu totožnosti, údaj o jeho etnické příslušnosti a adresu do QR kódu, který je možné snímat pomocí chytrého telefonu. Tento QR kód byl potom laserem vypálen do nože, který zákazníkovi prodali. Jakmile si tedy zákazník koupil nůž, byly do něj vyleptány jeho identifikační údaje. Mělo to být bezpečnostní opatření zabraňující teroristickému útoku nožem.“ (str. 165)

Dokonalý policejní stát je moc zajímavou a také děsivou knihou, která ukazuje, kam až mohou zajít technologie a „špatná“ politika.

dokonaly policejni stat

Dokonalý policejní stát
Autor: Geoffrey Cain
Překlad: Hana Antonínová
Žánr: populárně-naučná, politika
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/566079-dokonaly-policejni-stat.html


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Ťažké časy jedného veľkomesta

dublinane200

 

Dublin je dnes jedno z najdrahších hlavných miest Európy. Na začiatku 20. storočia, keď James ...


Literatura

Recenze knihy Jak jsem přišel na svět

200llLámala jsem si hlavu, jak tohle téma uchopím. Úplně na začátku knihy je napsané poděkování: "Všem našim dětem - Ludvigovi, Jacobovi, Davidovi, Danielovi, Ingrid (K. J.) a Pikkutyyppi (M.L.) a taky díky tatínkům za jejich skvělá semínka." Přiznám se...

Divadlo

Prostory Roxy a NoD slaví 20 let!

narozeniny roxy be twentyDruhé kulatiny oslaví kluby, jejichž adresa je známá tisícům lidí v celé zemi. Mimořádný věk si žádá mimořádnou oslavu a tou rozhodně program, nazvaný BE TWENTY, je! Svůj program má Roxy i

Film

Na dovolenou kolektivně, se zpěvem a hrami

Dovolena perexUž jsme asi pozapomněli, že ještě před čtvrtstoletím byly běžné kolektivně organizované závodní dovolené, přidělované odbory (jednotné, komunistické nadvládě podřízené Revoluční odborové hnutí - neboli ROH) pr...