Kniha pro diváky Zahradních proměn

Kniha pro diváky Zahradních proměn

Tisk

miluj svou zahradu200Miluj svou zahradu: Zahrady inspirované přírodou je název knihy bratří Richových, které i český divák může znát z televizních obrazovek. Jsou totiž jedni z architektů v pořadu Zahradní proměny vysílaného na Televizi Seznam.

 

 

 

Na tento pořad se dívám jen občas, ale líbí se mi na něm, co jsou odborníci mnohdy schopni doslova vyčarovat, a to především na malých prostorech. Chápu, že je to často o penězích, ale hlavní bývá ten nápad a zkušenosti.

Kniha nejprve představuje principy návrhu jako je vyváženost, blízkost, uspořádání, opakování, kontrast a prostor a prvky návrhu v podobě tvaru, směru, velikosti a textury. Následuje pět návrhů podle krajinné oblasti (zalesněné území, travinný porost, pobřežní oblast, horská oblast, sladkovodní oblast). Ke konci se dotýká principů výsadby a ukazuje zahradu Cloudy Bay oceněnou zlatou medailí.

U oblastí je krátký úvod včetně zeměpisných údajů (například u travinného porostu je mapa s jejich výskytem i dvojstrana o britských loukách), následují stránky s fotografiemi popisující prvky a zásady a také inspiraci. Poté přicházejí na řadu koncepty návrhu a vizuály. Dále jde o výsadbu, kde čtenáři najdou tipy na konkrétní rostliny, včetně základních informacích o jejich pěstování a také další návrhy.

Na knize mě zaujala typografie – moc se mi líbí, jak pracuje s černou a bílou barvu a jak v ní fotografie dokážou vyniknout. Co je za mě však mínusem je velmi malé písmo, k jehož čtení je potřeba hodně světla, i když nemáte zrovna problémy se zrakem. Považuji to za problém také vzhledem k tomu, že s knihou nebudou pracovat jen mladí lidé, ale spíše ti zkušenější.

Autoři v úvodu říkají, že je pro ně na knize nejlepší, že dává čtenáři svobodu vzít si právě to, co potřebují ke znovuvytvoření míst, které mají nejraději. „A až se příště ztratíte ve volné přírodě, udělejte si čas na to, abyste zjistili, co vás skutečně inspiruje,“ vyzývají. Z tohoto pohledu je titul zajímavý, ale jinak je pro mě trochu těžce uchopitelný, protože byste se v rámci vaší zahrady museli do nějakého návrhu tak nějak trefit.

Inspirativní tedy kniha určitě je, ale ne příliš jednoduše a na první dobrou. Na mě stránky působily složitě a nyní nedokážu odhadnout, jestli z nich něco využiji a dokážu převést do praxe.

Harry a David Richovi jsou nejmladšími vítězi zlaté medaile na oblíbeném britském veletrhu s návrhy zahrad zvaném Chelsea Flower Show. O pár let později byli oceněni druhým místem na Main Avenue. Proslavil je pořad Garden Rescue televize BBC, kde společně s Charlie Dimmockovou přeměňují namalované zahrady ve velkolepé prostory. Bratři pocházejí z Walesu, milují přírodu a jsou vášnivými surfaři.

miluj svou zahradu

Miluj svou zahradu
Zahrady inspirované přírodou
Autor: Harry a David Richovi
Překlad: Jan Matuška
Žánr: zahrada, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 70 %

https://www.grada.cz/miluj-svou-zahradu-12589/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Yvona Žertová nerada štípá dříví a luxuje

Yvona-Zertova 200Dne 20. 11. 2012 vyšla kniha Cibulka v pyžamu. S Alešem Cibulkou ji napsala Yvona Žertová, režisérka legendárního rozhlasového pořadu Tobogan. Je spoluautorkou již ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Sedm čísel o zločinu v ženském pojetí

Sedm čísel 2

Už samotná obálka čtenářům napovídá, čeho se v thrilleru Sedm čísel dočkají. Anna Karolina se představuje české čtenářské komunitě a nabízí zajímavě pojatý příběh, který se může zalíbit ženám i mužům.


Literatura

Petra Davidová: Kitchen & the City

kitchen and the city1Právem si tahle kuchařka zaslouží plných 99 %. To jedno procento ubírám z trucu, že jako mohlo tam být s touhle kvalitou mnohem víc než 84 receptů! Je o tom, kterak získat lásku k vaření ve ...

Divadlo

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

zabradli 200Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase...

Film

Dvě slova jako klíč

Dvě slova jako klíč - PLAKÁTVolné pokračování diváckého hitu Úsměvy smutných mužů, v režii Dana Svátka, podle knihy Josefa Formánka, s Davidem Švehlíkem a Ivanem Fraňkem v hlavních rolích. Film Dvě slova...