Kniha pro diváky Zahradních proměn

Kniha pro diváky Zahradních proměn

Tisk

miluj svou zahradu200Miluj svou zahradu: Zahrady inspirované přírodou je název knihy bratří Richových, které i český divák může znát z televizních obrazovek. Jsou totiž jedni z architektů v pořadu Zahradní proměny vysílaného na Televizi Seznam.

 

 

 

Na tento pořad se dívám jen občas, ale líbí se mi na něm, co jsou odborníci mnohdy schopni doslova vyčarovat, a to především na malých prostorech. Chápu, že je to často o penězích, ale hlavní bývá ten nápad a zkušenosti.

Kniha nejprve představuje principy návrhu jako je vyváženost, blízkost, uspořádání, opakování, kontrast a prostor a prvky návrhu v podobě tvaru, směru, velikosti a textury. Následuje pět návrhů podle krajinné oblasti (zalesněné území, travinný porost, pobřežní oblast, horská oblast, sladkovodní oblast). Ke konci se dotýká principů výsadby a ukazuje zahradu Cloudy Bay oceněnou zlatou medailí.

U oblastí je krátký úvod včetně zeměpisných údajů (například u travinného porostu je mapa s jejich výskytem i dvojstrana o britských loukách), následují stránky s fotografiemi popisující prvky a zásady a také inspiraci. Poté přicházejí na řadu koncepty návrhu a vizuály. Dále jde o výsadbu, kde čtenáři najdou tipy na konkrétní rostliny, včetně základních informacích o jejich pěstování a také další návrhy.

Na knize mě zaujala typografie – moc se mi líbí, jak pracuje s černou a bílou barvu a jak v ní fotografie dokážou vyniknout. Co je za mě však mínusem je velmi malé písmo, k jehož čtení je potřeba hodně světla, i když nemáte zrovna problémy se zrakem. Považuji to za problém také vzhledem k tomu, že s knihou nebudou pracovat jen mladí lidé, ale spíše ti zkušenější.

Autoři v úvodu říkají, že je pro ně na knize nejlepší, že dává čtenáři svobodu vzít si právě to, co potřebují ke znovuvytvoření míst, které mají nejraději. „A až se příště ztratíte ve volné přírodě, udělejte si čas na to, abyste zjistili, co vás skutečně inspiruje,“ vyzývají. Z tohoto pohledu je titul zajímavý, ale jinak je pro mě trochu těžce uchopitelný, protože byste se v rámci vaší zahrady museli do nějakého návrhu tak nějak trefit.

Inspirativní tedy kniha určitě je, ale ne příliš jednoduše a na první dobrou. Na mě stránky působily složitě a nyní nedokážu odhadnout, jestli z nich něco využiji a dokážu převést do praxe.

Harry a David Richovi jsou nejmladšími vítězi zlaté medaile na oblíbeném britském veletrhu s návrhy zahrad zvaném Chelsea Flower Show. O pár let později byli oceněni druhým místem na Main Avenue. Proslavil je pořad Garden Rescue televize BBC, kde společně s Charlie Dimmockovou přeměňují namalované zahrady ve velkolepé prostory. Bratři pocházejí z Walesu, milují přírodu a jsou vášnivými surfaři.

miluj svou zahradu

Miluj svou zahradu
Zahrady inspirované přírodou
Autor: Harry a David Richovi
Překlad: Jan Matuška
Žánr: zahrada, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 70 %

https://www.grada.cz/miluj-svou-zahradu-12589/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

MASTERS OF ROCK 2012 - INTRO - JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Na loňském, devátém ročníku Masters of Rock, zaujala pozornost - a nejen mou - poměrně velká tlupa metalistů v růžovém oblečení. Šlo o skvělou recesi, jejíž prvopočátek spočíval v myšlence setkání přispěvatelů fóra MOR, kteří se dosud znali pou...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Iluze paměti odkrývá falešné vzpomínky

iluze pameti200Pokud máte chuť se hodně zamyslet, upustit od všech tak zvaně ezoterických blábolů, a věříte výhradně vědě, sáhněte po knize Iluze paměti, která vám možná otevře oči. Když tomu všemu uvěříte…

 

 

 

...

Literatura

Kamenný déšť: vlajková loď nové severské krimi série

kamenny dest200Máte rádi sociopaty, hrdiny na dně, osoby, které se zcela vymykají tomu, čemu říkáme běžný život a paradoxně tím působí lidštěji, než jejich bezproblémoví kolegové? Pak je novinka moravského nakladatelství Moba Kamenný déšť...

Divadlo

Zábava aneb chi-chi, cha-cha, che-che

ypsilonka 200Začali jsme slovy dnes již jistě klasické pohádky. V té se snažili princeznu rozveselit učením smíchu. A smích, to má být přece zábava. A zábavu a její smysl si vzali na paškál v divadle Ypsilon prostřednictvím jednoaktového absurdního dram...

Film

Petr Zelenka dokončuje kontroverzní „Ztraceni v Mnichově“

Ztraceni v Mnichove 200Trojnásobný  držitel Českého lva, režisér Petr Zelenka ( Knoflíkáři, Rok ďábla, Karamazovi) , dokončuje svůj nejnovější film „Ztraceni v Mnichově“, jehož příprava trvala pě...