Vyprávění o nesmyslném a zbytečném utrpení

Vyprávění o nesmyslném a zbytečném utrpení

Tisk

Na zapadni fronte klid perexV roce 1914 vypukla první světová válka a jedna generace kluků opustila školní lavice, aby s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli do války. Měli určitou představu, jak to bude probíhat, a věřili v rychlé vítězství, ale všechno bylo ve skutečnosti úplně jinak.

 

Rychlé vítězství nepřišlo, válka se protáhla a z týdnů v zákopu se staly měsíce a roky. Mladí vojáci ztratili své nadšení a jejich život se proměnil v peklo. Jediné, co je drželo nad vodou, bylo jejich přátelství. Postupně si však začínali uvědomovat, že jejich utrpení je zcela nesmyslné a zbytečné a že i když přežijí, jejich život bude už navždy zničený.

Klasické dílo světové literatury
Autorem klasického románu Na západní frontě klid, který patří ke klenotům světové literatury, je německý spisovatel a dramatik Erich Maria Remarque. Ten se díky osobním zážitkům z obou světových válek stal mužem názorově zcela vyhraněným a do povědomí čtenářů se zapsal jako představitel protiválečné literatury, který zdůrazňoval právo jedince na sebeurčení a život v míru a svobodě. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Jiskra života, Černý obelisk, Tři kamarádi a Noc v Lisabonu.

O životě na frontě bez příkras
Autor se v knize věnuje hned několika tématům. Ukazuje, jak se z mladých kluků, kteří šli nadšeně do války, stali vojáci, kteří pochopili, že celá válka je nesmyslná a zbytečná. Vypráví o životě na frontě, a to bez příkras. Vykresluje, že je pro bojující kluky nemožné vrátit se zpátky do běžného života bez následků a že i když přežijí, už nikdy se jim nepodaří plnohodnotně se začlenit do společnosti. Důležitým prvkem je i přátelství, které je tím jediným, co vojákům na frontě přináší alespoň trochu radosti.

Celý příběh je velmi realistický. Už po pár stránkách vás vtáhne do děje a přiblíží vám válku se vší její krutostí a syrovostí. Navzdory tomu, že vojáci byli donuceni zabíjet, jsou vyobrazeni ne jako vražedná monstra, ale jako obyčejní lidé, kteří mají své touhy a sny. A o to je to celé tragičtější. Kniha tak nabízí nejen strhující příběh, ale i spoustu podnětů k zamyšlení.

Na zapadni fronte klid

NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID
Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Im Westen nichts Neues
Překlad: Ivana Parkmanová
Žánr: válečná literatura
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 184

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/623089-na-zapadni-fronte-klid.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Není to jen “romantická rytírna", říká o jihlavském Merlinovi Barbora Jandová

barbora jandova  PEREXV sobotu 31. ledna uvede v premiéře Horácké divadlo v Jihlavě hru Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem. Zatímco režisérem inscenace je Peter Gábor, dramaturgyní je v tomto případě Barbora ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vítězem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu je Martin Sichinger s románem ZÍTRA PŘIJDE OLAH

Zítra přijde OlahLaureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 85 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelsko...


Literatura

Na první pohled se to zdá jasné, na druhý už míň!

pohl 200V téhle knížce se zdá vše růžově snové, neuvěřitelné – jednoho dne u mladého muže, který žije na malém městě a zrovna dvakrát rychle mu to nemyslí, zazvoní večer zvonek a za dveřmi stojí hollywoodská hvězda, kterou v různých anketách několikrát zvolili ...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Konečně jsme se dočkali knihy hovorů s Ermannem Olmim

rozhovory olmi elrmannoItalské režiséry známe útržkovitě, a navíc spíše ty z dřívějších dob - Rosselliniho, De Siku, Felliniho, Antonioniho, Pasoliniho. Zajisté k nim můžeme přiřadit také Ermanna Olmiho, ja...