Vyprávění o nesmyslném a zbytečném utrpení

Vyprávění o nesmyslném a zbytečném utrpení

Tisk

Na zapadni fronte klid perexV roce 1914 vypukla první světová válka a jedna generace kluků opustila školní lavice, aby s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli do války. Měli určitou představu, jak to bude probíhat, a věřili v rychlé vítězství, ale všechno bylo ve skutečnosti úplně jinak.

 

Rychlé vítězství nepřišlo, válka se protáhla a z týdnů v zákopu se staly měsíce a roky. Mladí vojáci ztratili své nadšení a jejich život se proměnil v peklo. Jediné, co je drželo nad vodou, bylo jejich přátelství. Postupně si však začínali uvědomovat, že jejich utrpení je zcela nesmyslné a zbytečné a že i když přežijí, jejich život bude už navždy zničený.

Klasické dílo světové literatury
Autorem klasického románu Na západní frontě klid, který patří ke klenotům světové literatury, je německý spisovatel a dramatik Erich Maria Remarque. Ten se díky osobním zážitkům z obou světových válek stal mužem názorově zcela vyhraněným a do povědomí čtenářů se zapsal jako představitel protiválečné literatury, který zdůrazňoval právo jedince na sebeurčení a život v míru a svobodě. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Jiskra života, Černý obelisk, Tři kamarádi a Noc v Lisabonu.

O životě na frontě bez příkras
Autor se v knize věnuje hned několika tématům. Ukazuje, jak se z mladých kluků, kteří šli nadšeně do války, stali vojáci, kteří pochopili, že celá válka je nesmyslná a zbytečná. Vypráví o životě na frontě, a to bez příkras. Vykresluje, že je pro bojující kluky nemožné vrátit se zpátky do běžného života bez následků a že i když přežijí, už nikdy se jim nepodaří plnohodnotně se začlenit do společnosti. Důležitým prvkem je i přátelství, které je tím jediným, co vojákům na frontě přináší alespoň trochu radosti.

Celý příběh je velmi realistický. Už po pár stránkách vás vtáhne do děje a přiblíží vám válku se vší její krutostí a syrovostí. Navzdory tomu, že vojáci byli donuceni zabíjet, jsou vyobrazeni ne jako vražedná monstra, ale jako obyčejní lidé, kteří mají své touhy a sny. A o to je to celé tragičtější. Kniha tak nabízí nejen strhující příběh, ale i spoustu podnětů k zamyšlení.

Na zapadni fronte klid

NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID
Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Im Westen nichts Neues
Překlad: Ivana Parkmanová
Žánr: válečná literatura
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 184

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/623089-na-zapadni-fronte-klid.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Klíč mistrů – klíč od brány ke štěstí?

altMáte pocit, že se vám nic nedaří? Patříte k lidem, kteří, ať dělají co dělají, stále mají nedostatek peněz, chatrné zdraví a smůla se jim lepí na paty? Zasadíte růži, vyroste vám lebeda, v létě na dovolené u moře vám pravidelně prší a ta...


Literatura

František Niedl: autor temných historických thrillerů

frantisek niedlMilovníkům knih o české historii by nemělo uniknout jméno autora Františka Niedla. Rodák z Českých Budějovic a původní profesí elektrotechnik, který si prošel mimo jiné i praxí majitele cestovní kanceláře, s...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Film Zkrocená hora má deset let

zkrocena hora 200To mezi náma je na teď. Já teplej nejsem. - Já taky ne...  Kdo z filmových fajnšmekrů by si nevzpomněl na deset let starý americký film Zkrocená hora, který v sobotu 28. února reprízoval druhý program České televize.  I když snímek zí...