Taková Maková je ideální do podzimních dnů
Banner

Taková Maková je ideální do podzimních dnů

Tisk

takova makova200Taková Maková je název básnické sbírky, která Jaroslavě Mačkové vyšla v nakladatelství Tofana.

 

 

 

 

Jedná se o malou útlou knížečku, na jejímž obalu jsou na tmavém podkladu hlavičky máku. Ty předestírají černobílé ladění této sbírky, a to především v rámci autorčiných doprovodných fotografií. Moc se mi líbila jejich atmosféra i to, jak nenásilně dokázaly poezii doplnit. Například u básně Jiskření je snímek osamělého sloupu elektrického vedení nebo u Loutky je velmi působivá fotografie s panenkami.

Básně nejčastěji mají střídavý verš, většinou jsou spíše kratší (do deseti veršů) a příjemně plynou až k pointám. Zdálo se mi, že jsou tvořena na první dobrou, lehce a zkrátka tak, jak to chtěla Jaroslava Mačková sdělit. Tím myslím, že na mě působily přirozeně a necítila jsem z nich nějakou křečovitost nebo přepisování pro efekt.

Témata básní působí melancholicky. Prolínají se v nich různé motivy jako je víra, naděje, chlad, smutek, ale především touha a láska. Díky tomu působí poezie nadčasově a často také hravě a lehce. Věřím, že se v ní každý může najít a například si na někoho zavzpomínat. Mě zaujala například báseň Dvě komety.

Jsme jak dvě komety
já sama a sám ty
nestřetneme se
jen proletíme
při troše štěstí
lehouččce o sebe zavadíme

Čas počítáme na momenty
když skládáme si komplimenty
vím, nikdy nebudeme MY
jen věčně oddělené JÁ a TY
dvě sebestředné bludné komety

Zaujala mě také práce s jazykem, projevující se ať už v určitých obratech jako například „plaším spící netopýry“ (báseň Emoce), tak v hrátkách se slovy (název Jedno-duchost). Jaroslava Mačková občas použila i nějaké modernější výrazy, ale nenarušila tím poetiku. (… tak, jak mě vždycky chceš/nezávislá, svá a fresh).

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži

Autorka zkrátka ukázala, že si s češtinou rozumí a podle mě by se neměla být ji více používat a pokračovat v tvorbě. A to jak v té literární, tak i fotografické. Dovedu si představit i nějakou výstavu, rámy a nějaký originální prostor by snímkům slušet. Celkově se mi Taková Maková hodně líbila a budu se k ní ráda vracet!

Mgr. Jaroslava Mačková (* 1966) pochází z Černčic na Náchodsku, kde stále bydlí. Vystudovala speciální pedagogii v Hradci Králové. Básnické tvorbě se věnuje již od gymnaziálních studií v Jaroměři. Ale nejen to, psaní ji baví natolik, že dokonce publikovala reportáže v okresním tisku a snila o kariéře novinářky. Jejím prvním knižně vydaným literárním počinem byla sbírka poezie Vábení a touhy (2018). V knížce Taková Maková, kterou právě držíte v ruce, zkombinovala hned dvě umělecké disciplíny, jimž se intenzivně věnuje: báseň a fotografii.

takova makova

Taková Maková
Autor: Jaroslava Mačková
Žánr: poezie
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2022
Počet stran: 84
Hodnocení: 90 %

https://www.kosmas.cz/knihy/506668/takova-makova/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pomoc druhým mě naplňuje radostí. To co dělám, má opravdu smysl!“ Nemoc je řeč naší duše

hana 200Statenice – O alternativních metodách léčení toho zaznělo již mnoho. Jedni je zavrhují a jiní na ně nedají dopustit, protože jim pomohly vyřešit problém, který je dlouhodobě trápil. V malebné obci nedaleko hlavního města žije Ing. Hana Mesiereurová, ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Rodinné recepty mohou představovat soukromý poklad

Moje recepty 200V záplavě kuchařek, které se v poslední době objevují na našem knižním trhu, je obtížné přijít s něčím originálním, co by mohlo zaujmout čtenáře a potenciální laické kuchaře. Nakladatelství Fragment nabídlo jedno řešení: napište si svoj...


Literatura

David Michie: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda

cokolada 200Věru provokativní název, zejména pro milovníka čokolády! Až v průběhu knihy se dočtete o tom, že původně měla být čokoláda nahrazena slovíčkem „sex“, nicméně na radu manželky, že „s čokoládou oslovíš víc lidí a je to nakonec více trefné“ David ...

Divadlo

Dárkové poukázky Letních shakespearovských slavností přináší nevšední zážitky, a ještě něco navíc

shakespeare 200Od 1. prosince jsou v síti Ticketmaster v prodeji Dárkové ePoukazy na Letní shakespearovské slavnosti 2022. Krásný vánoční dárek v podobě ePoukazu umožní příznivcům Slavností obdarovat své blízké, a kromě bohaté nabídky představení gar...

Film

Vyšla výpravná monografie o Jiřím Brdečkovi

brdecka perexNení pochyb, že noblesní, jemně ironický kreslíř, výtvarník, scenárista a zejména režisér animovaných filmů Jiří Brdečka (1917-1982) se trvale zapsal do dějin české kinematografie. Do diváckého povědomí vstoupil díky nápaditým, parodicky styliz...