Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“
Banner

Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

Tisk

zannia 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. První z nich je Zannia – Zuzana Havlíková.


Zuzana Havlíková ve svém krámku v Klatovech věnuje veškerou péči všem, kteří hledají svůj vlastní osobitý styl. Snaží se vždy najít takový kousek, který zapadne do šatníku tak, aby se v něm žena cítila pohodlně a sebevědomě. Ve svém studiu chtěla Zuzana vytvořit místo, kam se budou spokojené zákaznice rády vracet a užívat si svůj nákup. Díky pozitivním reakcím okolí se domnívá, že se jí tento sen splnil. Díky práci, která ji baví, může dělat pro lidi kolem sebe svět krásnějším, barevnějším a jemnějším.

Jak vznikl nápad na založení vlastní módní značky? Co bylo prvotním impulsem?

Před 12 lety jsem měla v Klatovech obchod s komisním výkupem a prodejem oblečení. Obchod fungoval 4 roky. Vykupovala jsem oblečení od zákaznic, ale nebyla jsem úplně spokojená s kvalitou a střihy, které mi zákaznice přinášely. Nápad na založení vlastní značky mi vnuknul můj ex-manžel. Stěžovala jsem si, že se mi v obchodech nic nelíbí a nemám co nosit. Jeho napadlo, ať si tedy něco sama navrhnu a ušiju. Mně se ten nápad velmi líbil. Nakreslila jsem první modely a mým zákaznicím se líbily. Pak jsem si našla švadlenky a s těmi spolupracuji dodnes. Spolu jsme ušily první kolekci a představily ji veřejnosti na módní přehlídce. To bylo v roku 2015. Tak vznikla Zannia.

Pro jaké zákaznice jsou vaše modely? Co žena vyjadřuje tím, že nosí vaši značku?

Moje modely jsou pro všechny ženy bez rozdílu velikosti i věku. Šijeme od velikosti 32 do velikosti 54. V poslední době i dětské modely, aby se maminky mohli sladit ze svými dcerami. Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost. Je to pro mě velmi důležité i při navrhovaní modelů. Všechny moje modely jsou velmi ženské a zdůrazňují postavu. Samozřejmě jenom tak, jak zákaznice chtějí.

Čím se vyznačují vaše modely? Dá se nějak najít vaše stopa, nebo je něco, co musejí mít, jaké musí být?

Jak už jsem zmínila, moje modely jsou velmi ženské. Sama mám velmi ráda módu první republiky. Miluju šaty, to je pro mě kousek, který z každé ženy urobí ŽENU. Dále musí být pohodlné a z příjemného materiálu. Aby v nich zákaznice mohly strávit celý den bez jakýchkoliv omezení. Ideálně jít ráno v šatech pohodlně do práce, s dětmi do školy, a odpoledne s kamarádkou na kávu nebo večer se správnou obuví do divadla nebo na večeři. Mám taky ráda barvy a hravost, takže většina mých modelů je barevná či s veselými vzory. Aby vám rozveselily den hned ráno, když si je obléknete.

Zannia 1

A kde berete inspiraci? Nebo máte nějaký speciální rituál při tvorbě a navrhování?

Inspiraci nacházím úplně všude. Na začátku to bylo hlavně, když jsem viděla něco zajímavého. Hezkou starou budovu, zahradu nebo i starý kroj. Teď, když často navrhuji i pro konkrétní zákaznici, tak je to právě ona a její osobnost, popřípadě příležitost, kam bude konkrétní model nosit. Žádný speciální rituál nemám, ale když přemýšlím, často mně nápady „chodí“ za volantem a na červené. Stojím na semaforu a pozoruji okolí a „něco“ mě napadne. V ten moment jsem ráda za aplikace v telefonu a možnost si nápad okamžitě zaznamenat.

Jak dlouhá je pro představu cesta od návrhu k výsledku?

To je různé. Záleží, co nastane jako první. Jestli se mi líbí látka, kterou vidím a hned vím co bych z ní ušila. To je cesta krátká a za pár dní máme model hotový. Nebo navrhnu úplně něco nového a pak hledám u dodavatelů materiál, který by byl vhodný. Když už mám materiál, ušijeme první vzorek, vyzkoušíme ho na pár zákaznicích, vychytáme a upravíme nedostatky. Vyvzorujeme velikosti, opět vyzkoušíme, jak sedí různým typům postav, popřípadě doupravíme. Pak sama nový model párkrát obléknu a vyperu, abych věděla, jak se materiál chová při častém používaní. Tento proces zabere většinou pár měsíců. Proto novou kolekci připravuji i půl roku dopředu.

Zájem veřejnosti o pomalou módu roste. Pozorujete tento trend i ve svém podnikání?

Ano, je vidět, že si zákaznice rády koupí kvalitnější oblečení od českých nebo slovenských značek než oblečení z obchodních center tzv. fast fashion. Jsem ráda, že tento zájem je stále vyšší a vyšší. Zákaznice si uvědomují, že kvalitnější oblečení jim vydrží déle a ještě podpoří lokální trh.

Nepřehlédněte naši velkou soutěž s fashion přehlídkou

Jak byste definovala udržitelnost? Je pro vás důležitá?

Všichni bychom měli všichni žít tak, aby populace, která bude na planete po nás (naše děti a jejich děti), měli stejné podmínky pro život jako my. Když budou lepší, bude to jen dobře, hlavně aby nebyly horší. K tomu můžeme přispět všichni, tím, jak žijeme teď. Udržitelnost je pro mě důležitá. Ve své tvorbě používám materiály od slovenských a českých dodavatelů. Švadlenky, které šijí modely Zannia jsou z Plzeňského kraje, šijeme tedy lokálně. Nevyhazujeme ani kousek látky a vše zpracujeme na originální modely nebo je dáme na další tvoření dětem.

zania susice final

V březnu vás čeká autorská módní přehlídka na akci Sušice Móda a Řemeslo. V jakém duchu bude vaše show a na co byste diváky a naše čtenáře nalákala?

Do Sušice se velmi těším, připravila jsem pro diváky novinky. Nový střih šatů s originálním límcem. Taky představíme část nové kolekce s názvem SIGNATURE, na které pracuji už pár měsíců, konkrétně to budou sukně v zajímavém asymetrickém střihu a veselých barvách. Ale taky dlouhé kabátky na jaro ve stylu bomber bundy. Kromě těchto modelů uvidí diváci i naši klasiku, a to šaty různých střihů. Sportovní, ležérní, elegantní, ale i retro košilové šaty inspirované právě první republikou.

Jaké máte plány do budoucna? Můžete prozradit, co chystáte?

Hmm, plány mám různé, uvidíme, které se mi podaří uskutečnit. V minulem roce se mi život obrátil vzhůru nohama, kvůli nemoci mého malého syna. Uvědomila jsem si, že to velmi změnilo i můj pohled na podnikání a značku. Mé návrhy jsou teď úplně jiné, než bych si dříve uměla představit. Sama se velmi těším na to, co nám budoucnost přinese. Ale určitě můžu prozradit, že se chystáme jako každý rok navštěvovat design markety po republice a taky plánujeme vánoční prodejní mini trh v Zannii.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám vše daří!

Zannia2

Více o Zuzaně najdete zde:

https://www.zannia.cz/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064229580546
https://www.instagram.com/zannia_klatovy/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová je od dětství jazykový nadšenec a miluje češtinu

renata stulcovaS Renatou Štulcovou jsme se poprvé setkaly v roce 2003. Strávily jsme spolu pěkné dopoledne na besedě s dětmi. Zrovna jí vyšla první kniha Nemetonburk aneb Tajemství ve skále. Renata malovala dětem lab...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Kateřina Tučková: „Byla jsem děvče z vesnice, které se ocitlo ve spárech brněnské kultury“

tuckova200Brněnská rodačka, kurátorka pražské galerie a především také úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková získala letos za svůj román Žítkovské bohyně ocenění Magnesie Litery, zvolili si ji sami čtenáři.<...


Literatura

Kolem anglického trůnu se vždy děly věci!

Vestinustrunu 200Léto a historické romány, to patří k sobě. Je dovolená, léto, jako když vyšije, hrady a zámky nás lákají i v parných dnech (minimálně poskytnou kýžený chládek, ale nadšencům historie i kulturní a edukační zážitek). A přečíst si román o...

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

Surrealisté včera i dnes

sileni perexNakladatelství Academia přichází velice záslužně s překlady zahraničních děl, která se dotýkají kultury v Česku (či spíše v socialistickém Československu). Nejprve se mohli zájemci seznámit se spi...