Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tisk

podzemi-slov perex

Také se občas pozastavíte nad významem nějakého slova? Český bohemista Jakub Marek se nad tím, proč danou skutečnost označujeme zrovna daným výrazem, zamýšlí rád a často. Noří se do tajuplného světa pod povrchem českého jazyka a loví odtud ukryté poklady a perličky. Jistě si dovedete představit, že při bohatosti a pestrosti naší rodné mluvy má o zábavu má postaráno. O svých výpravách pod povrch češtiny vypráví v knize Podzemí slov.

Knížka se na svět se dostala díky úspěšné crowdfundingové kampani v nakladatelství Pointa. Je sice kapesního formátu, ale doslova nabitá zajímavými informacemi. Čtenář se dozví například to, z čeho se určité výrazy vyvinuly a jak některá slova vznikla. Někdy se lidem zdá původ slova natolik logický, že si ho vyloží sami a výsledky etymologického výzkumu je vůbec netrápí. Co myslíte, z čeho pochází výraz peklo? Ze slova péci? Kdepak! Etymologicky souvisí s německým Pech, což je smůla nebo dehet.

Poetika, gramatické hříčky, lidová etymologie

Čeština je jedinečná i tím, jaké používá názvy jednotlivých měsíců v roce a dnů v týdnu. V jedné z nejpoetičtějších kapitol Jakub Marek odhaluje původ jejich vzniku. Roztomilé a vtipné jsou ukázky češtinářských hříček včetně pravopisných chytáků či slovníček slangu vybraných profesních a zájmových skupin. Zde se to přímo hemží výrazy, jimž člověk zvenčí vůbec nerozumí. Jednou z perliček vylovenou z podzemí, nebo v tomto případě lépe řečeno, z podpalubí, je ukázka námořnické etymologie, konkrétně vysvětlení toho, proč se grogu říká právě grog. Námořníci tak pojmenovali nápoj z rumu a vody (poměr 1:2) podle hanlivé přezdívky admirála Edwarda Vernona, který toto ředění nařídil. A proč si admirál vysloužil přezdívku Old Grog (Starý Grog)? Když ze pozorně začtete, brzy přijdete i této záhadě na kloub. Což je, mimochodem, také zajímavé slovní spojení, že?

Kapka žluči, litry tvrdého alkoholu a neslušná kapitola jako bonus

Na několika stránkách si autor dovolil popustit uzdu své žlučovitosti. Myslím, že milovníci češtiny s ním v mnoha případech, o nichž se zmiňuje, budou souhlasit. Poutavé jsou také informace o zrodu názvů tvrdého alkoholu, zaujme vysvětlení přirovnání „chlastat jako holendr“ nebo vývoj slova cheeseburger. Pro všechny zájemce, kteří dočtou Podzemí slov až do konce, nachystal Jakub Marek překvapení v podobě tajného hesla, otevírajícího přístup na stránku s bonusovou kapitolou, jejíž obsah se do slušné knížky nehodí.

Útlá publikace umožňuje čtenáři nahlédnout do tajů češtiny, odhalit překvapivé souvislosti a přečíst si nevšední příběhy našeho rodného jazyka. Možná také otevře oči lidem, kteří (prozatím) vypouštějí slova z úst spíše bezmyšlenkovitě… jak sám Jakub Marek na jednom místě praví: „Pokud příjemce sdělení pochopí, není co řešit“.

podzemi-slov

Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny
Autor: Jakub Marek
Nakladatelství: Pointa ve společnosti Albatros Media
Datum vydání: 23. 5. 2022
Žánr: non-fiction, poznání, vzdělání, humor
Počet stran: 144

Hodnocení: 92 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/79890442/podzemi-slov/
www.facebook.com/podzemislov

( 2 hlasů ) 


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Dámský klub půlnočního plavání

big damsky-klub-pulnocniho-plavani-7yV-514225

Představa, že každou noc plavete v chladných a hlubokých vodách jezera, řeky nebo oceánu a necháváte odplout všechny své starosti, je nejen roman...


Literatura

Lepší svět v České kotlině? Čirá utopie!

LepsiSvet perexPojďme si chvíli dělat iluze a představme si, že máme k dispozici takřka nevyčerpatelný zdroj finančních prostředků. My sami už nic nepotřebujeme, jsme se svým životem spokojení a jedinou naší touhou je ješ...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Dny evropského filmu se konají již po třicáté

DEF perexV poslední dubnové dekádě (20. – 30. 4. 2023) zve uměnímilovné diváky do kina již 30. ročník DNŮ EVROPSKÉHO FILMU. Nejprve se uskuteční v Praze, Brně a Ostravě, ale kromě nich – od 26. dubna zavítá i do dalších měst: do Boskovic, Červeného Kostelce, Hod...