Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Pritazlivost-planety-Krypton 200Přitažlivost planety Krypton je název první knihy mladého herce, režiséra a scenáristy Jiřího Mádla. Román vyšel v nakladatelství Bizbooks a nabízí zajímavé čtení.

 

 

 

Když jsem zaznamenala, že Jiří Mádl vydává knihu, byla jsem vůči tomu skeptická a říkala jsem si, že zřejmě chce být trendy a přivydělat si i tímto způsobem. Poté jsem jej viděla v televizi, kde o Přitažlivosti planety Krypton zajímavě mluvil a rozhodla jsem se, že jí dám šanci.

Anotace knihy láká na neobvyklý vztah Martina a Veroniky, kteří si dopisují prostřednictvím xChatu v místnosti nazvané Planeta Krypton. Dali si slib, že se nikdy nepotkají a na jejich planetě je tak všechno dovoleno. Mohou se tak svěřovat s tím, co by ostatním neřekli, žít druhý život, nebo jako v úvodu pořádně popustit uzdu fantazii.

Byla jsem zvědavá, jak bude napsáno přes 300 stran o virtuálním přátelství/lásce a očekávala jsem odpočinkové letní čtení od téměř vrstevníka. Místo toho jsem však dostala mnohem vážnější příběh, ve kterém není nouze o vážnější témata spojená především s rodinnými i mezilidskými vztahy a také dospíváním. Mně to vůbec nevadilo a místy jsem opravdu žasla nad tím, že s tolika pocity přišel mužský, a navíc mladý autor. Také oceňuji, jak dokázal Jiří Mádl pracovat s atmosférou, opravdu nebyl problém si daná místa představit a přenést se na ně v hlavě.

Přitažlivost planety Krypton je pro mě jinou knihou. Těžko se mi to popisuje, ale zapůsobila na mě a hodnotím ji jako velmi zajímavou. Pustila jsem se do ní, když mi nebylo moc dobře, chtěla jsem jen číst chvíli před spaním, a nakonec jsem nedokázala přestat a zvládla jsem ji celou. V závěru jsem byla dojatá a nechávala ji doznít. Takže nezbývá než Jirkovi Mádlovi zatleskat a doufat, že bude v psaní pokračovat, nebo příběh převede i na filmová plátna.

Jiří Mádl, český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

Pritazlivost-planety-Krypton

Přitažlivost planety Krypton
Autor: Jiří Mádl
Žánr: román
Nakladatelství: BizBooks
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70337583/pritazlivost-planety-krypton/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Učitel potřebuje znát kulturu země, odkud dítě s jiným mateřským jazykem přichází

skolstvi 200Ze 450 dětí je v jedné z pražských základních škol 80 dětí s odlišným mateřským jazykem. Na jednu třídu tak připadá 8 dětí cizinců. Dětí, jejichž mateřským jazykem není čeština, přibývá i v dalších školách. Potřebují pomocnou ruku! Podle pražské...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Jiří Markvart: Pražská buzna. Víte, jak spolehlivě poznáte teplouše? Čte cosmopolitan a občas ho i pije.

buzna perexK Pražské buzně jsem se dostala úplně náhodou, a to nejen proto, že jsem hetero. Stojím si takhle v knihkupectví, vybírám knížku pro otce k narozeninám a mimoděk mi padne zrak na dílo s tímto prazvláštním názvem. Ze zvědavosti jsem ho otevřela ...


Literatura

Krvavý květ – jak odlišit skutečnost od představ?

Krvavy kvetSara bere přestěhování do Stockholmu jako nový start do života. Chce udělat za minulostí tlustou čáru, zpátky do normální života, začít s čistým štítem. Ze začátku to vypadá, že se jí to podařilo, ovšem minulost nedá na sebe jen tak zapomenout.

...

Divadlo

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...

Film

Brzobohatý, Ruml a Tobrman jako tuláci ve swingové pohádce Adély Zejfartové a jejího orchestru Sunny Swing

swingova pohadka 200Během letošního adventu spatří světlo světa nová česká pohádka. Nebude to však klasická tele-vizní pohádka, ale swingová pohádka. V hlavních rolích krátkého hudebního filmu k písni Jen se s písničkou smát uvidíte zpěvačku a h...