Plakát jako zrcadlo moderních dějin
Banner

Plakát jako zrcadlo moderních dějin

Tisk

200vCentrum současného umění DOX v Praze uvádí výstavu Plakát v souboji s ideologií 1914-2014. Několik set exponátů pocházejících z českých i světových sbírek představuje pestrou škálu s politikou či sociální kritikou souvisejících plakátů, od ukázek klasické válečné propagandy po stále aktuálnější protestní kampaně. Expozice, nabízející unikátní pohled na světové dějiny, potrvá do 19. května tohoto roku.

 

 

Holešovický DOX dal opět prostor tématu, které reflektuje jeden z kulturních fenoménů společnosti. Výstava Plakát v souboji s ideologií 1941-2014 dovoluje návštěvníkům přihlížet proměnám (ale i stagnacím) strategií v oblasti manipulativních možností médií a propagandy.

Plakát (a zejména ten politický) je zcela specifickým médiem. Stačí připomenout, že nejednou během své existence balancoval mezi úlohou propagačního předmětu a uměleckého díla (lze zmínit např. graficky působivé české filmové plakáty let šedesátých nebo Muchovy reklamní plakáty z konce 19. století).

Námětem výstavy v DOXu je ale souvztažnost plakátů a (politické) ideologie. Tento zajímavý vztah se začal vyvíjet s příchodem první světové války, jejíž letošní sté výročí galerii k projektu inspirovalo. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl k tomu dodává: „Plakát jako nástroj propagandy, má svůj počátek právě v první světové válce, kdy stát začal používat toto médium, aby pro válku získal podporu veřejnosti. Sloužily k tomu postupy a nástroje vyvinuté v reklamě, které démonizovaly nepřítele, vyzývaly k podpoře válečného úsilí nákupem státních obligací, k šetření potravin a jiných materiálních zdrojů, k podpoře vojáků a jejich rodin, nebo k dobrovolnému narukování.“

v

Expozice je přehledně členěna do deseti historicky řazených oddílů, které reflektují ideologické milníky dvacátého a počátku jednadvacátého století. Výstava Plakát v souboji s ideologií 1914 -2014 se nezastavuje pouze u klasických propagandistických témat, která bývávají ztotožňována s totalitárními režimy, byť i ty jsou zde zastoupeny. Poskytuje také rovnocenný prostor událostem a společenským tématům doby nedávno minulé – od fenoménu globalizace, terorismu a boje proti němu k projevům moderní občanské společnosti.

v2

Návštěvníky bude jistě lákat sekce Osvobození a studená válka (1945–1991), jež mapuje atmosféru světa rozděleného železnou oponou. V domácím kontextu pak určitě stojí za pozornost i část výstavy nazvaná Kolaps komunismu (1989–1991), kde je možné se přiblížit událostem sametové revoluce a následujícího období, které nadále zůstává pro mladší generaci dějinami spíše neznámými.

Plakát v souboji s ideologií 1914 -2014
14. 2. 2014 – 19. 5. 2014
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7

Otevírací doba
Po: 10.00 – 18.00 h
Út: zavřeno
St a Pá: 11.00 – 19.00 h
Čt: 11.00 - 21.00h
So a Ne: 10.00 – 18.00 h

Vstupné (platné na všechny probíhající výstavy):
Dospělí: 180 Kč
Studenti, děti od 12 let, senioři od 60 let: 90 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti do 18 let): 300 Kč
Školní/skupinové vstupné: 60 Kč

Hodnocení: 100%

Další informace: http://www.dox.cz/cs/vystavy/plakat-v-souboji-ideologii-1914-2014

Foto: Centrum současného umění DOX

( 0 hlasů )

 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince....

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Polabí z ptačí perspektivy: Unikátní výstava fotografií Petra Randáka

200vytGalerie moderního umění v Roudnici nad Labem zve všechny své příznivce na nově otevřenou výstavu s názvem „Polabí z ptačí perspektivy.“ Expozice fotografií bude k vidění až do 15. září.

...

Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...