David Michie: Pes Jejího Veličenstva a jeho mise

David Michie: Pes Jejího Veličenstva a jeho mise

Tisk

Pes Jejiho Velicenstva perexPřijměte pozvání do samého centra královské rodiny! Psa Jejího Veličenstva přivádí autor David Michie. Nečekejte ale psa nějak vznešeného a studeného jako londýnská mlha. Je to zatím štěně, jemuž se velmi často stávají záchodové nehody. Ale jeho mysl je svěží a plná lačnosti po tom, co mu život tak náhle začal nabízet.

 


Když se ze smutného dětství stávají vzpomínky…
Kolik lidí by rádo řeklo tohle? Jenže my lidé nemáme takovou dokonalou schopnost zapomínat, ale můžeme ji ochutnat tady, v této knize. Jde to, jdete-li  životem v paláci ve Windsdoru, po boku britské královny Alžběty a čas od času smí také olíznout ruku Charlesovi, Williamovi a Kate… No ano, autor příběh zasadil do existující současné královské rodiny. To dává příběhu dramatičnost a lehké šimrání čtenářovo se mění ve zvědavost a věčné přemýšlení, kolik toho je opravdu pravda? Na druhé straně tu je kontrast mezi podmínkami, ze kterých malý corgi Nelson vzešel. Bezduchý, konzumně zaměřený svět, kde mu díky jeho fyzickému handicapu hrozilo – co vlastně? Jakási „kůlna“? Místo, kam si psi, kteří se ve vrhu nepovedli, chodí pro smrt? Možná… Máte tak možnost zapomínat na smutné dětství společně s Nelsonem. Porovnávat lidi, přístup, snad i rozdíl mezi spaním v rozbité kuchyňské lince a u krbu v královském paláci.


Nechte si tyto do očí bijící rozdíly procházet duší a fantazií tak, jak je autor servíruje, nehodnoťte je. Není třeba, abychom se nad nimi pohoršovali, k čemuž jsem měla sklony… ale když příběh vezmete jen lehce, budete ho brát více obrazně, tak dojdete k mnohem lepšímu čtenářskému požitku. Ano, tenhle příběh se nejspíše nikdy nestal, ale je až archetypálním příkladem, na kterém si můžete uvědomit, jak funguje strach ze smrti, ze zavržení, z odloučení… a jak to potom vypadá, když dostanete od života šanci a po bok moudrého průvodce.


Je jím nejen samotná královna, ale také další dva členové psí smečky královských corgiů.


Nádherné reálie, u kterých se vám bude chtít zůstat
David Michie nás často zve do samého srdce britské typičnosti. Počasí, lidé, zvyky, jídlo… Třeba ty párečky s medovou hořčicí bych si nechala líbit taky. Občas i přímo k hořícímu krbu v mlhavém studeném večeru. „Byl to jeden z těch mrholivých londýnských podvečerů, kdy těžké olověné mraky zakrývají celou oblohu a všechny vaše instinkty vám velí stočit se do klubíčka na koberci před zámeckým krbem a podřimovat až do večeře.“


Ale zásadní a magické okamžiky tu prožívá i královna.
„Ochranka zůstala stát diskrétně u dveří, zatímco královna došla až k oltáři a tam se posadila do nejbližší lavice. Pohybovala se pomalu a sedala si opatrně, ještě zesláblá nemocí. Dívala se na oltář, ale vnímala určitě mnohem víc než jen to, co viděla. Jako by se tady na tomto místě onoho tichého odpoledne uprostřed zimy odráželo jakési starodávné tajemství. Bylo snad zdivo této středověké stavby prostoupeno energií výjimečných událostí a lidí? Proto se tu královna dokázala vymanit z područí času a nahlédnout na to, co se dělo v jejím životě, z jiné perspektivy? Napadlo mě, že sem Její Výsost možná chodí proto, že je to tu takové transcendentní a že tu může zažít výjimečný klid.


Chvíli zůstala sedět v tichém rozjímání. Pak se u vchodu do kaple ozval jakýsi hluk. Oba jsme se za ním otočili a uviděli, jak k nám přichází Michael.“


Postava, která se jako tajemná nit táhne celým příběhem, která silně ovlivňuje děj takovým způsobem, že si to uvědomíte až dodatečně. Netřeba o něm prozrazovat víc, protože pro každého čtenáře přináší něco výjimečného a jedinečného, co další není schopen zachytit. A tam Michaela necháme znít…


Snad jen – každý by měl mít svého Michaela… Nebo svého Nelsona.

O autorovi:
David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou i beletristickou. Jeho série příběhů Dalajlamova kočka sklidila celosvětový úspěch a i v České republice se ihned zařadila mezi bestsellery. V nakladatelství Synergie vyšly i další Michieho tituly Pospěš si a medituj, Buddhismus pro zaneprázdněné a Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda, ve kterých se věnuje přínosům meditace, bdělé pozornosti a buddhistické filozofii v každodenním životě.
Na webové stránce www.davidmichie.com najdete jeho blog, ve kterém se pravidelně zaobírá problematikou bdělé pozornosti a příbuznými tématy. David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu. Dětství prožil s corgim, který měl svěšené ucho.

Pes Jejiho Velicenstva


Pes Jejího Veličenstva a jeho mise (The Queen´s Corgi: On Purpose)
Autor: David Michie
Překladatelka: Petra Vlčková
Žánr: beletrie, psychologie
Nakladatelství: Synergie Publishing SE
Rok vydání: 2017
Počet stran: 230
Hodnocení:    98 %            
Odkaz na web: www.synergiepublishing.com


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Křížková: „Bez Popelky si nedovedu představit Vánoce“

krizkova 200U příležitosti jarního turné velkolepého projektu Popelka na ledě jsme oslovili optimistickou zpěvačku Hanu Křížkovou. Dozvíte se nejen spoustu zajímavostí o Popelce na ledě, ale také na vás zajisté dýchne ta v...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Spisovatel. Český erotický román, který se povedl

Spisovatel

Spisovatelka Lucie Salová vydala už svoji druhou knihu pro ženy. Po tématu poporodní deprese, kterému se věnovala ve své první knize nazvané Bez tváře se rozhodla napsat erotický román. Knihu nazvanou Spisovatel vydalo nakladatelství Epocha.

...

Literatura

Díky Hledačům světla se ocitnete v Nigérii

hledaci-svetla200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Hledači světla, podle které se připravuje celovečerní film a jejíž inspirací byl skutečný případ veřejného lynče.

 

...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...