Více true crime do českých knihkupectví!

Více true crime do českých knihkupectví!

Tisk

ted bundy200Nakladatelství JOTA odstartovalo novou edici True Crime nejzásadnější knihou tohoto žánru v podobě titulu Ted Bundy, vrah po mém boku od Ann Rule.

 

 

 

Kniha začíná Poděkováním, ale pokračuje netradičně Závěrečnou kapitolou? z roku 2008 a Předmluvou: 1980. Následuje 49 kapitol představujících život Teda Bundyho a v další části čtenáře čeká Epilog, Doslov z roku 1986, Poslední kapitola: 1989 a Aktualizace – o 20 let později: 2000. V závěru je pak několik slov o autorce.

Ted Bundy je jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky, který se doznal k zabití nejméně šestatřicet mladých žen po celých Spojených státech, a nakonec byl odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Jeho příběh určitě spousta lidí zná, nebo se s ním někde setkala. Já o něm taky někde četla, ale podrobnosti jsem si nevybavovala a byla na knihu moc zvědavá. To jsem však ještě netušila, jak moc bude jiná a výjimečná právě díky Ann Rule.

Jak uvádí anotace, tak „kniha je naprosto jedinečná ve své ohromující intimitě a popírá stejně děsivě jako v době svého vzniku naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás.“ Opravdu bylo moc zajímavé to vše číst a přemýšlet nad tím, jak bychom se zachovali my, nebo jaké to pro Ann muselo být. Při psaní vzpomínala na čas strávený s Tedem a vycházela také z dopisů, které si s ním psala.

„Nechci, aby zemřel. Pokud přijde den, kdy ho v raifordské věznici odvedou do popravčí komory, budu plakat. Budu plakat pro toho dávno ztraceného Tedy Bundyho, jímž mohl být, pro toho bystrého, vřelého mladého muže, o němž jsem si tehdy před mnoha lety myslela, že ho znám. Ještě pořád je mi zatěžko uvěřit, že všechna laskavost a péče, s níž jsem se u něj setkala, byla pouhou fasádou, tenkou slupkou. Mohlo toho být – mělo toho být – mnohem víc.“ (str. 457)

Musím říct, že se mi kniha dostala pod kůži. Když jsem začala číst, nikdy jsem nezůstala jen u jedné kapitoly a vždy mě to naprosto vtáhlo. I po dočtení jsem přemýšlela a často o knize někomu vyprávěla. V prvé řadě jde o velmi zajímavý příběh Teda Bundyho, o to, jak postupoval a především, jak působil na ostatní. Zdálo se, že to měl vše dokonale promyšlené… Kromě toho je kniha o Ann Rule, ale také se díky ní dozvíte spoustu zajímavostí o vyšetřování a amerických soudech obecně.

Měla jsem obavy, jestli tituly z edice true crime nebudou příliš odborné a tím pádem náročné na čtení. Kniha se však četla opravdu dobře a skoro sama. Bylo to skoro jako číst detektivku, jen trochu jinou a takovou „reálnější“, což jí přidávalo na děsivosti. Často mě mrazilo a jak jsem psala, musela jsem na případy myslet, ale hodně mě to nadchlo. Už se tedy moc těším na druhou knihu z této edice v podobě Richard Ramirez: Night Stalker, který na podzim vyjde v Jotě a určitě se poohlédnu i po dalších titulech.

Ann Rule (1931–2015) byla oblíbená americká spisovatelka žánru true crime. Pracovala jako policistka, byla vzdělaná v oborech psychologie a kriminologie. Kniha Ted Bundy, vrah po mém boku byla pro její kariéru ta nejdůležitější. V době, kdy začala na knize pracovat a sbírat informace, nebyly ještě vraždy vyřešené. V průběhu psaní vyšlo najevo, že onen sériový vrah je Bundy, její kamarád, což jí poskytlo naprosto unikátní postavení mezi autory true crime. Ann Rule obdržela dvě ceny Anthony Awards a byla třikrát nominována na Edgar Awards. Je považována za průkopnici žánru true crime, tak jak jej známe dnes.

ted bundy

Ted Bundy, vrah po mém boku
Autor: Ann Rule
Překlad: Helena Hartlová
Žánr: true crime, krimi
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 568 + 16
Hodnocení: 93 %

https://www.jota.cz/ted-bundy-vrah-po-mem-boku


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

wohnout homola200Kdo by neznal kapelu Wohnout. Energičtí kluci s výraznými texty a rychlou rytmickou muzikou. Když je slyšíte hrát live, tak vaše nohy zkrátka nezůstanou v klidu a než se nadějete, skáčete jak střelení. Vy si teď můžet...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Každý má možnost volby…

syn teroristy 200Nakladatelství Noxi přivedlo na trh novou edici, a to TED knihy. Jejím prvním titulem je útlá kniha s názvem Syn teroristy: Každý má možnost volby. Přečtete ji u jednoho kafe, ale její dozvuky ve vás ještě chvíli zůstanou…


Literatura

Jména čísel odhalují nacistické zvěrstvo

cisel200Nakladatelství Ikar ve společnosti Euromedia Group vydalo novou knihu německého publicisty Hanse-Joachima Langa, autora knihy Ženy z bloku 10, v níž odkrývá další zločiny vědců a lékařů ve službách nacistické ideologie. Kniha nese název Jména čísel, s ...

Divadlo

James Harries a další známí i začínající umělci vystoupí za záchranu kostela na Festivale KUKOKLI: 21. – 23. července

Festival KUKOKLI  foto Vojtěch Krunt 15Léto a festivaly pod širým nebem zkrátka patří k sobě. Návštěvníky všech generací od 21. do 23. července přivítá KUKOKLI 2023. Šestý ročník multižánrového festivalu opět oživí chátrajíc...

Film

Nadčasové drama Dvanáct rozhněvaných mužů konečně na DVD a Blu-ray


muzi IIITroufnu si tvrdit, že většina našich čtenářů nebyla v roce 1957 vůbec na světě, a pokud ano, byla asi hodně malá a spoustu věcí vůbec nevnímala. Jednou z nich byl například film Dvanáct rozhněvaných mužů, který vypráví o porotě, která debatuje o...