Fanoušci dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena se opět dočkali, tentokrát už devátého dílu ze série oddělení Q. Jednalo se o knihu Chlorid sodný, která klasicky vyšla v nakladatelství HOST.
Předchozí díl Oběť 2117 vyšla v roce 2020 a tehdy se mluvilo o tom, že bude celkem deset dílů. Tyto poslední z nich se navíc zaměřovaly na jednotlivé členy z oddělení a po těch zaměřených na Rose a Asada jsem se nyní těšila, co přinese ten o Carlovi. Na úvod musím přiznat, že jsem čekala, že bude o něm ještě mnohem více.
Nejen oddělení Q se v tomto díle čelí nejen vyšetřování, ale také koronaviru. Situace je náročná, představuje pro ně různé změny, ale také je dokáže semknout. V některých recenzích je covidové téma autorovi vytýkáno, ale mě podobně jako u Minierova Lovu vůbec nevadilo a do děje pasovalo.
Oddělení Q se ponořuje do vyšetřování úmrtí výrazných osobností, která policie dosud považovala za sebevraždy nebo nešťastné náhody. Oni zjišťují, že ne vždy všechno sedí a navíc objevují, že se na místech činu vždy našla sůl. Když se snaží odhalit pachatele a najít v jeho počínání nějaký vzorec, tak zjistí, že vraždám ještě není konec a jedna se může odehrát v období vánočních svátků. Utíká jim proto čas, a navíc se je zde ještě jedna velká komplikace, která souvisí právě s Carlem.
Na knihu jsem se hodně těšila, ale tentokrát jsem měla zřejmě větší očekávání. Jak jsem zmiňovala výše, čekala jsem, že bude tento díl mnohem více zaměřený na Carla a něco mi při čtení chybělo. Dlouho jsem se nedokázala začíst, stránky mi ubíhaly pomalu a neměla jsem problém knihu odložit. Ačkoliv byl případ zajímavý, tak mě tak moc nevtáhl a předchozí díly mi přišly zajímavější.
Potěšilo mě však, že ani zde nechyběl humor a byla jsem ráda za různá velbloudí přirovnání od Asada jako například tato na straně 56: „Rozporuplné pocity často prozradí hra vrásek v obličeji. Carlova tvář právě svou strukturou připomínala architektonický návrh, který načmáral architekt na LSD.“ (56)
Závěr Chloridu sodného jsem na rozdíl od jeho začátku zhltla a teď jsem snad nejvíc napnutá, co se stane dál a co ten závěrečný díl přinese. Už aby vyšel!
Jussi Adler-Olsen (nar. 1950) pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil romány Alfabethuset (Abecední dům, 1997) a Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003), které v češtině ještě nevyšly. V roce 2006 vydal politický thriller Washingtonský dekret (Host 2014). Poté se začal věnovat tématům spojeným s jeho rodným Dánskem. Čtenářskou oblibu si získal především sérií detektivních románů o oddělení Q, která čítá už devět dílů. Prvních pět z nich bylo zfilmováno a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu a jistě i jedním z důvodů jeho obrovského mezinárodního úspěchu je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie. Jeho knih se celosvětově prodalo už dvacet sedm milionů výtisků.
Chlorid sodný
Autor: Jussi Adler-Olsen
Překlad: Kristýna Václavů
Žánr: thriller, detektivka
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 479
Hodnocení: 87 %
https://www.hostbrno.cz/chlorid-sodny/
< Předchozí | Další > |
---|