Vlčí štěstí: minimalistický příběh a nádherná příroda

Vlčí štěstí: minimalistický příběh a nádherná příroda

Tisk

big vlci-stesti-3mk-478032 (2)Knížka Vlčí štěstí italského prozaika Paola Cognettiho se vám vejde do batohu či kabelky a může vám zpříjemnit den. Je to vcelku jednoduchý příběh popsaný na 150 stranách, ale vtáhne vás do prostředí nádherné přírody.

Neúspěšný spisovatel Fausto opouští po rozchodu s dlouholetou partnerkou Milán a nachází útočiště v horské vesnici. Nečekaně získá místo kuchaře v malé restauraci oblíbené u horalů a vedené srdečnou Babette. I ona před lety utekla z města a vnesla do vesnice trochu přívětivosti. V novém románu autor kreslí obrázky z každodenního života místních obyvatel, v nichž spolu se změnami ročních období zaznamenává i proměnu lidských tužeb a snů.

Knížka na první dojem působí velmi jednoduše. Ale pozor, v jednoduchosti je síla! I když nemůžete čekat rozsáhlý román, napínavý děj a podrobný psychologický rozbor postav, přesto vás může kniha zasáhnout, a to rovnou do srdce. Autor je opravdu skvělý vypravěč a umí psát. Má svůj styl, jede na jedné popisné vlně, kdy sdělí všechno potřebné, jednoduše, ale výstižně. Styl psaní knihy mi připomíná hladký proud myšlenek, autor v komunikaci postav ani nepoužívá přímou řeč. Kniha se vám určitě bude líbit, ale tento styl psaní možná někomu takzvaně nesedne.

Ukázka z knihy:

Zakusil ještě další pocit, který nesouvisel s hladem, lovem, strachem, opatrností, vypočítavostí. Zakoušel ho pokaždé, když dospěl na hřeben a vyhlédl do nového údolí. Jakési vzrušení, pach, který ho lákal dokonce víc než ten jelení nebo kamzičí. Pach objevování.

Kaplička už viděla procházet zloděje, pytláky, pašeráky a bandity všeho druhu. Vlk sestupoval z kopce, tichý a lehký na tvrdém sněhu, otevřenou krajinou, dokud znovu nenašel skrýš v lesní houštině.

O autorovi:

Italský prozaik Paolo Cognetti (1978) debutoval roku 2004 povídkovou sbírkou Příručka pro úspěšné dívky, po níž následovaly dvě další: Něco malého, co každou chvíli bouchne (2007) a Sofia chodí pořád v černém (2012). Roku 2013 vydal autobiograficky laděný deník Divoký kluk (2018), kde vylíčil svůj útěk z města do hor. Světové proslulosti dosáhl románem Osm hor (2016, 2017): dílo vyšlo ve čtyřiceti jazycích, jsou zakoupena filmová práva. Tyto úspěchy byly korunovány prestižním literárním oceněním Premio Strega, které spisovatel obdržel 6. července 2017 v Římě. V témže roce dále získal Prix Médicis pro zahraniční román a English Pen Translates Award. Cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol je dosud jeho poslední prací; knížka vychází v sedmnácti zemích.

big vlci-stesti-3mk-478032

Název: Vlčí štěstí
Autor: Paolo Cognetti
Překlad: Sára Flemrová
Nakladatelství: Euromedia Group
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 80%

https://www.knizniklub.cz/knihy/563489-vlci-stesti.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kytarista německé skupiny Xandria: „Dostáváme se na level, který od nás lidé opravdu očekávají!“

xandria marco 200Německá skupina Xandria servíruje symfonický metal v čele s novou vokalistkou Manuelou Kraller. Nejen na ni a jejich poslední desku Neverworld´s end jsme se zeptali kytaristy a kláves...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

První případ právničky Tóry

ritua 200Tuto zajímavou dámu jsem objevila asi před rokem a jsem tomu ráda. Tóra je ženská podle mého gusta – s ničím se nemazlí, ovšem s ní nikdo taky ne. Na krku má pubertálního syna a o něco mladší dcerku, je rozvedená, pracuje v advokátní kanceláři s příše...


Literatura

Vinařský deník svérázného rebela

vinarsky denik perexJestliže znáte autorovu prvotinu Naivní sezóna, již víte, co od Vinařského deníku může očekávat. Vy, kteří držíte knihu Daniela Jahna v ruce poprvé, již v krátké době zjistíte, že se seznamujete s velice svérázným rebelem, ...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Poctivý životopisný film o legendách zločinu

zlocin 200Film Legendy zločinu (2015) je povedený snímek o klasickém gangsterském tématu, který ale patří mezi ty nejlepší, které kdy byly natočeny. Nechybí mu nic, zakládá se na skutečné události, je v něm zločin, krev i humor, ale celé to je navíc dost m...