Snaha o obnovení kapradinové horečky
Kultura21.cz

Snaha o obnovení kapradinové horečky

kapradiny200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Kapradiny od Antona Sundina, na kterou je opravdu radost pohledět a obsahuje plno zajímavých informací.

 

 

Kniha začíná úvodem a následují kapitoly o dějinách a rozšíření kapradin, botanice a morfologii, druzích kapradin, kapradinách a světě lidí, kapradinové horečce, kapradinách v umění a designu. Ke konci se čtenáři dozví více o pěstování kapradin na zahradě a dostanou tipy na zajímavé zahrady jak u nás, tak ve Velké Británii a Irsku. V úplném závěru nechybí rejstřík.

Co se týče druhů kapradin, velmi se mi líbil netík (adiantum), arachniodes a dryopteris labordei „Golden Mist“, jejíž nové listy mají krásnou zlatozelenou barvu. Takže mám v květinářstvích zase co shánět. Se zájmem jsem si přečetla více o magii a mýtech spojených s kapradinami, neznala jsem jejich využití v léčitelství a bylo pro mě novinkou, že jak je kapradin známý jejich rozvíjející list v podobě stočených pupenů, tak pro něj nemá čeština přesné označení (v angličtině se jedná o crozier – biskupskou berlu nebo fiddlehead, tedy houslový šnek).

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Podlehněte kouzlu kapradin

Kapradiny mají větší formát, díky čemuž vyniknou mnohé fotografie kapradin. Promyšlená a nápaditá je také sazba knihy, avšak v některých případech na úkor praktičnosti. Mnohdy je zde příliš malé písmo tam, kde by se daný blok dal „roztáhnout“ na celou stránku. Mému zraku to až tak nevadí, ale přišlo mi to zvláštní. A za zmínku stojí také krásná obálka se zlatým písmem vycházející však z originálu knihy.

Kapradiny se mi líbí, když jsem na procházce v lese, znám kapraď samec, viděla jsem i nějaké pokojové jako je sleziník, ale jinak jsem se o ně nijak zvlášť nezajímala. Proto jsem na tento titul byla hodně zvědavá a musím přiznat, že mě zaujal a už jsem se poohlížela po špercích s motivem kapradin, takže jsem splnila autorovo přání a věřím, že kapradiny nadchnou i vás!

Anton Sundin je zahradník s velkou vášní pro kapradiny, půdu a udržitelné zahradničení. Svůj čas dělí mezi zaměstnání zahradníka ve Skellefteå a svou zahradnickou živnost, v jejímž rámci také píše o zahradách, přednáší a vede kurzy a workshopy.

Elisabeth Svalin Gunnarssonová je spisovatelka a fotografka zaměřující se na zahrady a kulturní historii. Na toto téma už od roku 2010 napsala a nafotila několik knih.

kapradiny

Kapradiny
Autor: Anton Sundin
Překlad: Olga Bažantová
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/kapradiny/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč zahajuje svůj program

skutec festival200Ve východočeské Skutči nedaleko Chrudimě se po dobu 2 měsíců od 24.2. do 28.4.2013 odehraje již X. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč, který připomíná dlouholetou hudební tradici Skutče a odkaz dvou ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Mezi svými – o osamělosti mezi lidmi

Amos

Zatím poslední přeložený román od spisovatele Amose Oze vychází pod nakladatelstvím Paseka a pojednává o životě ve fiktivním kibucu v 50. letech. Pro spisovatele je to návrat do mládí a míst, kde začínal psát. Kibuc je oficiál...


Literatura

Televize jako loď s otroky na palubě

lod s otroky perexPublicistu a investigativního novináře Josefa Klímu není nutno dlouho představovat. Jeho knížky mají svůj okruh čtenářů, v této se ale poprvé představuje jako autor detektivky. Knížka vznikala v rozmezí pěti let a zahrnuje po...

Divadlo

Holešovská Regata 2014 nabídne i divadelní zážitky

regata 200Čtvrtý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata se koná 20. – 21. června v areálu holešovského zámku. Právě u zámku úspěšně proběhla rekonstrukce nádvoří, což nalákalo organizátory festivalu k uspořádání několika divadelních ak...

Film

Jak je důležité mít v životě bláznivou kamarádku

staying-alive 200Ze sobotního programu přehlídky Severský filmový podzim jsem tentokrát vsadila na slíbenou norskou komedii Staying Alive. Zájem o film byl obrovský a ukázalo se, že v Norsku nevznikají jen děsivé krimi příběhy, ale Norům jdou i takové, při kterých se budet...