Jsi tam?

Jsi tam?

jsi tam200V květnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis kniha o hledání lásky Jsi tam? od autorky Dolly Alderton. Sledujeme rok v životě dvaatřicetileté Niny, nejen hledání lásky, ale i kolotoče ostatních vztahů.Neznámá autorka?

Dolly Alderton (* 1988) je kanadsko britská novinářka, spisovatelka, autorka podcastů. Její autobiografický debut Vše, co vím o lásce získal britskou cenu National Book Award for Autobiography of the Year 2018 a česky vyšel v roce 2020.

Seznamte se s Ninou

Nina má něco přes třicet, má maličký vlastní byt, pracuje jako autorka kuchařek a v životě jí zdánlivě nic nechybí. Má milující rodinu a skvělé kamarádky, na které se může spolehnout. V průběhu knihy potkává i novou lásku, na první pohled dokonalého Maxe, který jí hned na první schůzce řekne, že si ji jednou vezme. Ale život není peříčko, občas s námi udělá pár kotrmelců. Takže její táta trpí nemocí, kamarádky se vdávají a mají děti, její bývalý se zasnubuje a Max z jejího života mizí. Jak je tohle možné? Neměly by si ženy po třicítce užívat života a svobody plnými doušky? Dočká se Nina šťastného konce?

Přehlídka postaviček

Sama autorka v Poděkování přiznává, že značnou část knihy inspirovaly rozhovory s jejími přáteli a tak mi to i přišlo. Potkáváme nejrůznější postavičky, více či méně přitažené za vlasy, a skutek nějak utek. Jak nám posunují děj? Co přináší pro vypravování podstatného? Jejich úloha je snad jen prvoplánovitě šokovat, ale jiný účel chybí. Celkové vyznění knihy jsem taky nepobrala, tedy co tím chtěla autorka říct.

Anotace zní velmi dobře, člověk se těší na pohodový (pravděpodobně i romantický) příběh, ale nějak se mi nedařilo se začíst a nedokázala jsem Nině ani fandit, protože mi přišla plytká. Možná je to dáno i tím, že autorka rozehrála vyprávění na úrovni hned několika vztahů - rodinných, romantických a přátelských, ale nějak tomu chybělo rozuzlení, nějaký výsledek.

Jsi tam? nabízí příběh ženy něco přes třicet, která je ambiciózní a ke spokojenosti jí chybí jen dokonalý partnerský vztah. Chcete-li si přečíst něco o randění v dnešní moderní zrychlené době, pak je tato kniha jednou z vhodných možností.

jsi tam

Název: Jsi tam?
Autor: Dolly Alderton
Žánr: román
Originální název: Ghosts (2020)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 335
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/jsi-tam-12806/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Už dávno jsem se smířila s tím, že nejsem a nebudu dokonalá

jidr200Asi ne náhodou jsem natrefila na tři knihy s líbivými a lákavě barevnými obaly. První se jmenuje Meč pánů z Velhartic, druhá Meč a dívka z Herštejna a ta třetí Meč, srdce čarodějky. Jsou to knihy pro malé čtenáře a mají společnou autorku – Jindřišku Mend...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Nutné lži – dvě ženy samy proti systému

Nutne lziJane Forresterová je mladá žena, která má po sňatku s Robertem jasnou a zářivou budoucnost. A taky krásně nalinkovanou - vzala si pediatra, což v 60. letech minulého století na jihu USA pro muže znamená, že má společenskou...


Literatura

Rychlé recepty pro nejmenší děti

rychle a snadne recepty batolataPomenší, výtvarně pěkně řešená knížka je další z řady kuchařek, kterou napsala Annabel Karmel, přezdívaná „guru dětských pokrmů“. Autorka je matkou tří dětí, což ji nepochy...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Včelka Mája slaví 100. narozeniny!
ImageNaše kamarádka včelka Mája bavila naše maminky, nás a teď i naše děti. Dobrodružství včelky Máji, Vilíka, Hopa a mnoho dalších přátel zkrátka nestárne. V českém znění bylo vydáno hned 104 dílů. Animované příběhy vycházej...