Jsi tam?

Jsi tam?

Tisk

jsi tam200V květnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis kniha o hledání lásky Jsi tam? od autorky Dolly Alderton. Sledujeme rok v životě dvaatřicetileté Niny, nejen hledání lásky, ale i kolotoče ostatních vztahů.Neznámá autorka?

Dolly Alderton (* 1988) je kanadsko britská novinářka, spisovatelka, autorka podcastů. Její autobiografický debut Vše, co vím o lásce získal britskou cenu National Book Award for Autobiography of the Year 2018 a česky vyšel v roce 2020.

Seznamte se s Ninou

Nina má něco přes třicet, má maličký vlastní byt, pracuje jako autorka kuchařek a v životě jí zdánlivě nic nechybí. Má milující rodinu a skvělé kamarádky, na které se může spolehnout. V průběhu knihy potkává i novou lásku, na první pohled dokonalého Maxe, který jí hned na první schůzce řekne, že si ji jednou vezme. Ale život není peříčko, občas s námi udělá pár kotrmelců. Takže její táta trpí nemocí, kamarádky se vdávají a mají děti, její bývalý se zasnubuje a Max z jejího života mizí. Jak je tohle možné? Neměly by si ženy po třicítce užívat života a svobody plnými doušky? Dočká se Nina šťastného konce?

Přehlídka postaviček

Sama autorka v Poděkování přiznává, že značnou část knihy inspirovaly rozhovory s jejími přáteli a tak mi to i přišlo. Potkáváme nejrůznější postavičky, více či méně přitažené za vlasy, a skutek nějak utek. Jak nám posunují děj? Co přináší pro vypravování podstatného? Jejich úloha je snad jen prvoplánovitě šokovat, ale jiný účel chybí. Celkové vyznění knihy jsem taky nepobrala, tedy co tím chtěla autorka říct.

Anotace zní velmi dobře, člověk se těší na pohodový (pravděpodobně i romantický) příběh, ale nějak se mi nedařilo se začíst a nedokázala jsem Nině ani fandit, protože mi přišla plytká. Možná je to dáno i tím, že autorka rozehrála vyprávění na úrovni hned několika vztahů - rodinných, romantických a přátelských, ale nějak tomu chybělo rozuzlení, nějaký výsledek.

Jsi tam? nabízí příběh ženy něco přes třicet, která je ambiciózní a ke spokojenosti jí chybí jen dokonalý partnerský vztah. Chcete-li si přečíst něco o randění v dnešní moderní zrychlené době, pak je tato kniha jednou z vhodných možností.

jsi tam

Název: Jsi tam?
Autor: Dolly Alderton
Žánr: román
Originální název: Ghosts (2020)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 335
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/jsi-tam-12806/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Co se skrývá za intermediální poetikou příběhu?
ImageIntermedialita bývá vydávána za poněkud módní záležitost posledních let - jako cíl si vytyčuje zkoumání vzájemných vazeb mezi uměním a médii, ale také sledování téhož příběhu napříč uměním i médii. ...

Literatura

Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Ptaci smysl 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

 

...

Divadlo

Slovácké divadlo uvede brilantní komedii Dealer´s Choice

Dealers Choice 200Nový rok začal před pár dny a Slovácké divadlo už hlásí první premiéru. Představí ji v sobotu 14. ledna a jedná se o brilantní komedii Patricka Marbera Dealer´s Choice, která se s obrovskými úspěchy uvádí po celém světě.

...

Film

Jaká je cena bezpečí? Na to se bude ptát dvacátý pátý ročník festivalu Jeden svět

jeden svet 200Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lids...